لوکس تر؛ آموزش بیشتر نجومی است!

راضیه زرگری| با تغییر نظام آموزشی کشور دوره پیش دبستانی نیز دستخوش تغییراتی شد که مهمترین آن فعالیت غیرانتفاعی کلیه مراکز پیش دبستانی بود. به عبارت دیگر، پایه ششم ابتدایی که به دوره ابتدایی اضافه شد، دوره پیش دبستانی از دستور کار آموزش عمومی خارج شد و عملاً به بخش های غیردولتی اختصاص یافت.

حالا حتی اگر پیش دبستانی در یک مدرسه دولتی عادی اداره شود، سیستم آموزشی آن جدا از سیستم مدرسه است، یعنی. توسط یک سازمان غیردولتی اداره می شود و برای کلیه فعالیت هایی که در ماه های مدرسه به کودکان ارائه می شود شهریه دریافت می کند.

آموزش پیش دبستانی بسته به تفاوت در نوع آموزش، تعداد پرسنل، تنوع برنامه های آموزشی و سرگرمی، حوزه آموزشی و … متفاوت است. طبیعی است مدارسی که شرایط بهتری دارند و خدمات به اصطلاح مجلل تری ارائه می دهند، شهریه بیشتری نیز دریافت می کنند.

ما در شهرهای بزرگ پیش دبستانی دولتی نداریم

معتبی همتی فر، رئیس سازمان آموزش و پرورش کشور با استناد به مصوبه سال 90، دوره پیش دبستانی را دوره رسمی و اختیاری دانست و گفت: این دوره برای کودکان توصیه می شود و دولت موظف است این دوره ها را به صورت رایگان در اختیار عشایر دو زبانه قرار دهد. و دهقانان.”

وی خاطرنشان کرد: در سه سال اول در نظر داریم خانواده تربیت کنیم و در سه سال دوم بچه ها به تدریج و اندکی تمایل به ورود پیدا می کنند. دبستان را آماده کنید. پیش از این با فضا و نیروی انسانی کافی دوره پیش دبستانی به صورت دولتی ارائه می شد.

پس از ورود به سیستم جدید، یک کلاس به دبستان اضافه شد و فضای مدرسه با ضریب پنج کلاس شامل پایه ششم بود.

برخی از پیش دبستانی های غیردولتی به دلیل ارائه امکانات و خدمات ویژه مانند موسیقی، کامپیوتر، سرگرمی، غذا و شهریه، هزینه بیشتری از نوآموزان دریافت می کنند.

رئیس سازمان ملی آموزش و پرورش کودکان با اشاره به اینکه در آن زمان اعلام شد که اگر مدرسه دولتی مکانی داشته باشد ممکن است مقطع پیش دبستانی داشته باشد، بنابراین همه این مراکز غیردولتی هستند، گفت: خیر; به جز چند مدرسه که فضای اضافی دارند. «تفاوت این مراکز با مراکز غیردولتی هزینه کمتر آنهاست.

وی گفت: ارائه خدمات از بدو تولد تا شش سالگی وظیفه سازمان ملی آموزش و پرورش کودکان است. “برای مدرسه ابتدایی آماده شوید.”

رئیس سازمان آموزش و پرورش کشور با اشاره به عدم تامین اعتبار این طرح گفت: حدود چهار میلیون کودک سه تا شش ساله داریم که هنوز میانگین بودجه آنها مورد باور مسئولان قرار نگرفته است. همتی فر با بیان اینکه ظرفیت سابق پیش دبستانی دولتی به پایه ششم اختصاص داشت، گفت: عملا نیروی کار مازاد نداریم و برای کلاس های عادی با کمبود نیروی کار مواجه هستیم.

  در بازی با ملوان انزلی با سیدجلال حسینی خداحافظی کنید

توجه به تحرک ذهنی و رشد مغز کودک پس از 4 سالگی بسیار مهم است

زهرا علی اکبری، کارشناس آموزش، درباره دوره پیش دبستانی می گوید: «تحقیقات و مطالعات نشان می دهد که دوران پیش دبستانی نقش اساسی در زندگی کودک دارد، زیرا در این دوره حساس، یادگیرنده عمیق تر و سریع تر یاد می گیرد.»

«به طور کلی توانایی های کودک در بعد عاطفی و جنبه های مهارتی در دوره پیش دبستانی شکوفا می شود. دوره پیش دبستانی دوره آمادگی کودک قبل از رفتن به مدرسه است. این دوره و محتوای آموزشی و مهارت های آن برای رشد مغز کودک حائز اهمیت است، زیرا تحقیقات نشان می دهد کودک در چهار سالگی فعالیت ذهنی بیشتری دارد.

این بدان معناست که مغز کودک در این سن برای درک زبان، پردازش کلمات و مهارت های ارتباطی آمادگی بیشتری دارد. بر این اساس، آموزش پیش دبستانی می تواند گامی کوچک اما بزرگ در آمادگی برای مشکلات جدی زندگی باشد.

باغ کودک

شبه مدرسه ای که نه مدرسه است و نه مهدکودک

به گفته این کارشناس آموزش پیش دبستانی، می تواند مبتدی را برای درک احساس امنیت و آرامش در مدرسه آماده کند. محیط پیش دبستانی که شبه دبستانی و متفاوت از مهدکودک است برای تغذیه ذهن کودک قبل از ورود به محیط تحصیلی بسیار مهم است:

«محیط می تواند بر پردازش استعدادها و نگرش های کودک تأثیر بگذارد. پیش دبستانی محیطی است که به کودکان این فرصت را می دهد تا علاوه بر آماده سازی برای مدرسه، مفاهیم جدید را بیاموزند و آموزه های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند.

این کارشناس تعلیم و تربیت معتقد است که بسیاری از کودکان در زمانی که در دوره پیش دبستانی نیستند طبیعتا در ابتدای ورود به مدرسه دچار مشکلات کوچکی می شوند. کودکان نظم را در کلاس پیش دبستانی یاد می گیرند. چیزی که در اواسط مهدکودک برای آنها ضروری است.

اگر تفاوت قیمت کاخ ها با مدارس غیرانتفاعی زیاد است به خاطر ساعات اضافه ای است که مانند زبان، موسیقی، کامپیوتر، چرتکه و… باقی مانده است.

کودک در دوران پیش دبستانی چهار تا شش ساله است. این دوره رشد اجتماعی و عاطفی کودک را افزایش می دهد. «اعتماد به روابط با همسالان، همراه با کسب مهارت های اجتماعی و فردی، مهم ترین درس هایی است که کودک در دوره پیش دبستانی می آموزد. این مفاهیم بسیار مهمتر از یادگیری حروف و اعداد هستند.

  توجه؛ لیمو عمانی را در غذا نخورید!

از راه رفتن به تنهایی تا توالت گرفته تا تقویت حس پرسشگری شما

محیط پیش دبستانی به کودک قدرت تصمیم گیری و انتخاب می دهد. کودک می تواند با دوستان بازی کند، مهارت های حرکتی خود را بهبود بخشد و ورزش کند. او همچنین یاد می گیرد که از خود مراقبت کند و به نوعی استقلال اولیه دست می یابد.

ممکن است پیش پا افتاده به نظر برسد، اما در این محیط کودک می تواند یاد بگیرد که فقط به توالت برود یا فقط دست هایش را بشوید و وسایل خودش را داخل کیف بگذارد.

دلیل دیگر از دیدگاه علی اکبری تقویت مهارت های شناختی و زبانی کودک در این دوران است. «در این محیط، کودک یاد می گیرد جملات طولانی تر و پیچیده تر بگوید و مهارت های شناختی در علوم و ریاضیات به دست می آورد. در این محیط کودک خوب دیدن و شنیدن را یاد می گیرد و کنجکاوی و پرسش های او پرورش می یابد.

پیش دبستانی دوره ای برای آماده سازی کودک قبل از شروع مدرسه است. این دوره و محتوای آموزشی و مهارت های آن برای رشد مغز کودک حائز اهمیت است، زیرا تحقیقات نشان می دهد کودک در چهار سالگی فعالیت ذهنی بیشتری دارد. این بدان معناست که مغز کودک در این سن برای درک زبان، پردازش کلمات و مهارت های ارتباطی آمادگی بیشتری دارد.

آیا آموزش پیش دبستانی اجباری است یا اختیاری؟ علی اکبری می گوید: وقتی ویژگی های این دوره به خانواده ها گفته می شود، طبیعی است که بخواهند فرزندشان این آمادگی را برای رفتن به مدرسه دریافت کند. بررسی ها نشان می دهد که بیشتر مشکلات روانی بزرگسالان ریشه در دوران کودکی آنها دارد که با آموزش صحیح و پیشگیری از سایر آسیب ها قابل حل است.

این دوره ها فرصتی است که باید با برنامه ریزی دقیق آموزش داده شود تا هم برای بچه ها جذاب باشد و هم مهارت های اولیه لازم برای رفتن به مدرسه را بیاموزند.

مهمترین مزیت پیش دبستانی، یادگیری نشستن در کلاس است

رستمی معلم پیش دبستانی و ابتدایی است که مهمترین مزیت گذراندن دوره پیش دبستانی را آموزش قوانین و مقررات کلاس به کودکان می گوید: و شناخت محیط یادگیری مهم است.

تا قبل از این سن، بچه ها اگر به مهدکودک یا کلاس های مختلف می رفتند، باز هم با محیطی که چارچوب قانونی دارد آشنایی چندانی ندارند. البته این کودکان یک پله بلندتر از کسانی هستند که در شش سالگی وارد فضای آموزشی می شوند.

  اینفوگرافیک / درمان های خانگی برای سنگ کلیه

وی ادامه داد: با این حال در پیش دبستانی محیط مدرسه وجود دارد و در این محیط کودک صبر، آرامش و تمرین سکوت و نظم را در کلاس یاد می گیرد که به نظر من این مهم ترین مزیت برای یک کودک هفت ساله است که می خواهد مدرسه را شروع کن.”

افزایش 5 تا 15 درصدی آموزش پیش دبستانی

برخی از پیش دبستانی های غیردولتی به دلیل ارائه امکانات و خدمات ویژه مانند موسیقی، کامپیوتر، اوقات فراغت، غذا و درس، هزینه بیشتری را برای نوآموزان دریافت می کنند. مرادی مربی پیش دبستانی در یکی از خانه های محله تهران است.

وی گفت: هدف از آمادگی پیش دبستانی یا پیش دبستانی باید افزایش عزت نفس کودکان، تقویت ذهن و مهارت کودکان باشد. از نظر تعاملی، ارتباط کودک پیش دبستانی با ورود به دبستان بسیار سریعتر با معلم است و این امر بر روند آموزشی کودک تاثیر می گذارد.

وی درباره افزایش 5 تا 15 درصدی قیمت دوره های پیش دبستانی در تهران گفت: امسال 5 میلیون و 200 هزار تن برای هشت ماه تحصیلی کنار گذاشته ایم و این مبلغ به صورت اقساطی پرداخت می شود. البته هر خانه ای در محله بر اساس محتوای آموزشی و تنوع کلاس ها کم و بیش به همین میزان است. «یک خانه محله 6 میلیون و دیگری چهار و نیم میلیون قیمت دارد.

وی گفت: این مبالغ بستگی به تعرفه هایی دارد که توسط شهرداری، شورا و بخشدار جمع آوری و ارائه می شود. مدارس غیرانتفاعی بیش از 10 میلیون برای کودکان پیش دبستانی دریافت می کنند. مهدکودک ها اگر پیش دبستانی داشته باشند هر کدام بر اساس موقعیت و شهرت مرکز تعرفه های مخصوص به خود را دارند.

یعنی در حالی که از نظر تحصیلی تقریباً قابل تشخیص نیستند. ما همه بر اساس برنامه درسی تدریس می کنیم و فقط می توان کلاس های مختلف را به برنامه درسی اضافه کرد.»

به گفته این مربی پیش دبستانی، اگر تفاوت قیمت سالن های ورزشی با مدارس غیرانتفاعی زیاد است به دلیل کلاس های اضافه ای است که مانند زبان، موسیقی، کامپیوتر، چرتکه و قبل از آن مهدکودک های دولتی وجود داشته است. مدارس، اما اکنون یا مدارس. غیرانتفاعی یا کاخ ها ممکن است این دوره را که غیردولتی تلقی می شود برگزار کنند.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید