لغو ممنوعیت واردات واکسن

رئیس سازمان غذا و دارو با رد ممنوعیت واردات واکسن به کشور گفت: واردات واکسن خارجی متوقف نمی شود زیرا میلیاردها دلار به کوواکس سازمان جهانی بهداشت برای دریافت واکسن کراون داده ایم. در شرایط اضطراری تحویل داده شد.

حالا این محموله های خریداری شده باید به ایران ارسال شود. منعی برای واردات آنها نخواهیم داشت. ما حتی ممکن است واکسن های اهدایی از کشورهای دیگر داشته باشیم.»

موضوع ممنوعیت واردات واکسن به کشور روز یکشنبه از سوی دو معاون وزیر بهداشت اعلام شد. بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو در بخشی از سخنان خود به رسانه ها گفت که هیچ واکسنی به ایران وارد نمی شود و تولید داخلی برای تامین نیازهای اولیه مانند دوز سوم کافی است.

همچنین کمال حیدری، معاون وزیر بهداشت ایران با تاکید بر کفایت تولید داخلی واکسن کراون، گفت: ستاد ملی مبارزه با کراون واردات واکسن کراون را در شرایط اقتصادی کنونی ممنوع کرده است.

ممنوعیت واردات واکسن قبلاً توسط بهرام معین‌الهی وزیر بهداشت در اوایل دسامبر لغو شده بود. وی در تحویل 5 میلیون دوز واکسن به موسسه رازی اعلام کرد که واردات این واکسن ممنوع است و از این پس باید به تولیدات داخلی تکیه کنیم.

در آن زمان محموله های بزرگی از واکسن وارد کشور شد. پیش از این در دولت قبل، وزیر بهداشت وقت برای حمایت از تولید داخلی این موضوع را مطرح کرده بود، اما چون وعده تولیدکنندگان داخلی مبنی بر تامین واکسن لازم برای کشور محقق نشد، واردات واکسن های خارجی (بهارات، اسپوتنیکف، آسترازنکا) انجام شد. و سینوفارم) در دولت سیزدهم ادامه یافت و از 150 میلیون دوز گذشت.

۲ مسیر واردات واکسن خارجی

بهرام دارایی، رئیس سازمان غذا و دارو نیز در تشریح اخبار مربوط به ممنوعیت واردات واکسن، گفت: در عنوان ممنوعیت واردات واکسن خارجی از هیچ کلمه ای استفاده نکردم. قبلاً در مصاحبه‌های مختلف گفته‌ام که کار ما تهیه دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن است و این کار از هر نظر انجام می‌شود. هم از طریق واردات و هم از طریق تولیدات داخلی».

  پذیرش نوجوانان در بیش از 15 دانشگاه معتبر

به گفته دارایی، اکنون تولید واکسن های ایرانی پاسخگوی نیاز کشور است و کشور دیگر در این زمینه واردات ندارد، اما این به معنای ممنوعیت واردات واکسن های خارجی نیست: «برخی کشورها واکسن های خود را به ما اهدا می کنند.

در سبد کواچ میلیاردها دلار توسط ایران پرداخت شد اما در مواقع لزوم واکسن کمتری دریافت کردیم و واردات این واکسن ها ادامه خواهد داشت. ما دو مسیر برای واردات واکسن داریم و هیچ منعی برای آن وجود نخواهد داشت.»

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی هیچ اضطراری برای تامین واکسن از خارجی ها وجود ندارد و ظرفیت تولید واکسن های داخلی در کشور مطلوب است، ادامه داد: در آینده هرگونه تصمیم برای واردات واکسن از جمله نیاز به واکسن های ویژه نیاز کشور به دسترسی به واکسن هایی غیر از واکسن های داخلی قطعا خرید و واردات خواهد بود.

کلمه ممنوعیت هرگز برای واکسن ها و داروها معنی ندارد. «همه تصمیمات در این زمینه به رویدادهای آینده بستگی دارد، زیرا تاج و ویروس آن رفتار قابل پیش بینی ندارند.

وی گفت: تاکنون 180 میلیون دوز واکسن تحویل داده شده که 25 میلیون آن تولید داخل است. واکسن های خانگی در حال حاضر ظرفیت تولید 15 میلیون دوز واکسن را دارند و پتانسیل افزایش تولید و در صورت لزوم سیاست های آتی را دارند.

به گفته این مقام مسئول، ذخایر واکسن کرونا در کشور حدود 40 میلیون دوز است و علاوه بر واردات واکسن های خارجی از دو مسیر اهدایی و کواچ، فرآورده های واکسن های داخلی نیز در انبارهای آنها موجود و به موقع تحویل داده می شود.

Astrazenka در دسترس نیست

موضوع ممنوعیت واردات واکسن از روز گذشته بازتاب گسترده ای در فضای مجازی و رسانه ها داشت و موجی از نگرانی از تزریق واکسن دیگری برای نوبت سوم در میان مردم به راه افتاده است چرا که علیرغم توصیه ها مبنی بر تزریق واکسن متفاوت برای نوبت سوم. کسانی که در گذشته سینوفارم را تزریق کرده اند اصرار به تزریق آسترازنکا دارند، اما موجودی این واکسن در بسیاری از سایت های واکسیناسیون به صفر رسیده و در دسترس نیست.

  امروز در آزمون استخدامی بانک شهر ثبت نام کنید

اگرچه دستورالعمل معاون وزیر بهداشت برای همه واکسن ها به جز Astraznka Pastococcus Plus است، اما به نظر می رسد Astrazenka به عنوان یک واکسن مورد تایید بین المللی محبوبیت بیشتری دارد. پیک Omicron در بسیاری از کشورها راه اندازی شده است و پیش بینی می شود در ایران نیز افزایش یابد.

سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت ایران یکی از موثرترین راه‌های مقابله با امیکرون را تزریق نوبت سوم واکسن کراون 3 ماه پس از نوبت دوم دانستند و حتی سازمان بهداشت جهانی نیز پیشنهاد کرد که نوبت سوم تزریق شود. متفاوت بودن از دو دوز قبلی منجر به افزایش ایمنی می شود. این در حالی است که بیش از 90 درصد واکسن های تزریق شده در کشور توسط واکسن ویروس سینوفارم کشته شده اند.

Astrazenka پس از چند روز وارد شده است

اکنون محمد هاشمی، رئیس روابط عمومی وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از کمبود استرازنکا، گفت: تا چند روز دیگر محموله های جدید این واکسن وارد کشور و افرادی که قصد تزریق این واکسن را دارند، برای سومین بار است. دوز مصرف کنید و باید کمی صبور باشید.» با ورود محموله های جدید، واکسن به سرعت توزیع می شود و در اختیار افراد قرار می گیرد.

با این حال، به گفته این مقام مسئول، تزریق دوز سوم متفاوت برای کسانی که دو دوز آسترازنکا تزریق کرده اند، مشکلی ندارد: یا از اسپوتنیک استفاده کنند.

این راهنما برای افرادی که دوز اول و دوم واکسن مانند اسپوتنیک را دریافت کرده‌اند نیز موجود است و اگر آسترازنکا در دسترس نباشد، می‌توانند پاستوکوکوس پلاس را برای نوبت سوم تزریق کنند.

پیامدهای اعلام ممنوعیت واردات واکسن

موضوع محدودیت واردات واکسن موضوعی است که همواره مطرح است و محمد کریمی نیا معاون قرارگاه حفاظت زیستی به عنوان یکی از عوامل اجرایی صنعت واکسن فخرا به سیاست واردات غیرقانونی و حذف واکسن اشاره می کند. غیر قانونی است و از اهمیت واردات واکسن یا حمایت از تولید داخلی خبر می دهد.

  چرا انگشتان دست و پا بعضی از افراد همیشه سرد است؟

وی ادامه داد: اگر این امر به درستی برنامه ریزی شود، هر زمان که نیاز به واردات باشد، حتی با تاکید بر تولید داخلی به همان سمت خواهیم رفت.

به گفته کاریمینی، مشکل اینجاست که طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت، قبل از دلتا، 75 درصد از جمعیت هدف باید به طور کامل واکسینه می شدند (2 دوز)، اما پس از دلتا این تعداد به 85 درصد رسیده است. 150 میلیون دوز واکسن تزریق شده اما الان 30 میلیون دوز واکسن زده نشده و حدود 15 میلیون نفر ناقص واکسینه شده اند یا اصلا واکسینه نشده اند. به همین دلیل می توان گفت سیاست ممنوعیت واردات یا حمایت ناکافی از تولید داخلی می تواند آسیب هایی را به دنبال داشته باشد.

کاری نیا تاکید می کند که اعلام ممنوعیت واردات واکسن در هر شرایطی اشتباه است و موجب تشویش اذهان عمومی می شود. حتی اگر فرض کنیم نیازی به خرید و واردات نیست، اما در ماه های اخیر واکسن ها همیشه به ایران اهدا شده است که اکنون برای دریافت این واکسن ها و تحویل آن به کشورهایی که هنوز واکسیناسیون خود را تکمیل نکرده اند، مشکلی ندارد.

وی گفت: آسترازنکا به طور گسترده تزریق نشده است و اینطور نبوده است که ده ها میلیون نفر در ایران با آن واکسینه شده و اکنون به دلیل نبود آن ایجاد شده است.

اما تاکید 100% بر تزریق آسترازنکا در نوبت سوم وجود ندارد و واکسن پاستور و رازی می تواند جایگزین آن شود. حتی موضوعی که سازمان بهداشت جهانی در مورد جایگزینی دوز سوم ویروس کشته شده با واکسن ناقل (ویروس غیرفعال) مطرح کرد، پیشنهادی بود و ضروری نیست.

این مقام مسئول تاکید کرد: تزریق نوبت سوم به دلیل عدم وجود واکسن به تاخیر نیفتد زیرا واکسن های جایگزین در کشور وجود دارد.

منبع: همشهری

دیدگاهتان را بنویسید