لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج

معاون گمرک ایران از لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری خبر داد.

لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج

من گزارش میدم زمان خبریامروزه برنج به یکی از مهم ترین اقلام وارداتی ایران تبدیل شده است و این مشکل دلایل مختلفی دارد، یکی از مهم ترین غلاتی که همیشه در سفره های ما ایرانی ها و بسیاری از کشورهای دیگر وجود دارد همین برنج است. برنج این بخشی از غذای اصلی جهان نیست و به طور معمول چهل درصد مردم در سراسر جهان برنج را به عنوان رژیم غذایی اصلی خود مصرف می کنند. جالب اینجاست که انواع برنج در خود ایران به خصوص در مناطق شمالی کشور مانند گیلان و مازندران کشت می شود اما این کشت برای رفع نیاز کشور کافی نیست. همچنین قیمت برنج های وارداتی معمولاً بسیار کمتر از برنج های داخلی است و به همین دلیل مردم برای نیاز روزانه خود به این نوع برنج روی می آورند.

سخنگوی گمرک در 19 آبان 1400 گفت: با توجه به مشکلات پیش آمده در تامین برنج و کمبود عرضه منجر به افزایش قیمت این محصول، وزارت جهاد کشاورزی تصمیم به رفع ممنوعیت برنج گرفته است. واردات فصلی برنج 12 روز زودتر از موعد مقرر قانونی ممکن است منجر به تشکیل برنج انبار شده در گمرکات کشور شود و عرضه آن در بازار قطعا بر قیمت این محصول تاثیرگذار خواهد بود.

اما امسال طبق اعلام معاونت گمرک ایران، ممنوعیت فصلی واردات برنج در سال جاری لغو و اجرایی نمی شود. بر این اساس واردات این محصول همانند گذشته ادامه دارد.

  چرا جورج کلونی پیشنهاد کاری 35 میلیون دلاری را رد کرد؟

فرود عسگری معاون گمرک ایران درباره لغو ممنوعیت فصلی برنج در سال جاری گفت: بر اساس مصوبه سی امین جلسه ستاد تنظیم بازار و بر اساس پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی، ممنوعیت فصلی برنج ممنوع شد. امسال برداشته شد. رفع ممنوعیت فصلی واردات برنج امروز همزمان با اول مردادماه در گمرکات اجرایی ابلاغ شد.

در این رابطه به موجب بند 8 تبصره مندرج در فصل 10 قانون مقررات صادرات و واردات، ترخیص برنج در فصل برداشت ممنوع بوده و زمان این ممنوعیت از اول مرداد ماه هر سال تعیین شده است. تا پایان آبان ماه همان سال.

اما با توجه به وضعیت بازار داخلی و افزایش قیمت، مدتی است که مذاکرات برای رفع ممنوعیت واردات در سال جاری ادامه دارد و واردکنندگان خواستار ادامه روند واردات بودند. سال گذشته با توجه به وضعیت واردات برنج و هشدارهای افزایش قیمت، رایزنی های زیادی برای رفع ممنوعیت انجام شد اما با آن موافقت نشد.

دیدگاهتان را بنویسید