لزوم مصونیت خبرنگاران در شرایط بحرانی

خبر مرکزی- تعداد خبرنگاران و خبرنگاران بازداشت شده به دلیل حوادث اخیر هر روز در حال افزایش است و با اینکه بیش از یک هفته از دستگیری برخی از آنها می گذرد، هنوز اطلاعات دقیقی از این پرونده ها در دست نیست. از جمله دستگیری نیلوفر حمیدی، روزنامه نگار جامعه شرق که پنجشنبه گذشته در منزل شخصی خود بازداشت شد و به گفته وکیل و همسرش، تاکنون هیچ اتهامی برای وی مطرح نشده است. موضوعی که طبق قانون جرم محسوب می شود؛ زیرا آنها باید ظرف 24 ساعت هرکسی را که دستگیر می کنند متهم کنند و علیه آنها پرونده تشکیل دهند.

محمدحسین آجورلو، همسر این روزنامه نگار دو روز پیش در توئیتی از جزئیات این پرونده خبر داد: «نیلوفر حامدی دقایقی پیش با من و مادرش تماس گرفت. حال او خوب است و گفت که هر روز در بازداشتگاه یوگا تمرین می کند. او هنوز از تشکیل پرونده خود اطلاعی ندارد، اما گفته شده که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. با این حال، هنوز اطلاعات دیگری از محاکمه پرونده او و دیگر خبرنگاران بازداشتی از جمله علیرضا خوش وخت، روحاله نهایی و یلدا میری، عکاس در دست نیست.

خبرنگاران و خبرنگاران باید مصونیت داشته باشند

کامبیز نوروزی وکیل دادگستری با اشاره به اینکه هر اتفاقی که در کشور می افتد، خبرنگاران اولین کسانی هستند که تهدید می شوند، می افزاید: این رویه جدا از اینکه از منظر حقوقی مورد انتقاد قرار می گیرد، مانعی برای گزارشگری حرفه ای و مسئولانه است. خبرنگاری که وظیفه اش جمع آوری و انتشار اطلاعات از طریق رسانه هاست. روزنامه نگاری که چنین وظیفه ای را بر عهده می گیرد، البته باید از امنیت حرفه ای نیز برخوردار باشد.

متاسفانه ایمنی حرفه ای خبرنگاران در جریان رویدادهای سیاسی اجتماعی که در جامعه رخ می دهد رعایت نمی شود. همچنین در تبصره ماده 5 قانون مطبوعات که به رسمیت شناخته شد، به صراحت اشاره شده است که انتشار و انتشار اخبار داخلی و خارجی که با هدف افزایش آگاهی عمومی و حفظ منافع مردم باشد، حق مهر قانونی است. مطابق با قانون. تبصره 1 ماده 5 به صراحت بیان می کند که متخلف از این ماده 5 به شرط وجود مدعی به انفصال از خدمت و در صورت تکرار به انفصال از خدمت دائمی دولتی محکوم می شود. در ماده 4 نیز آمده است که هیچ نهاد دولتی یا غیردولتی حق فشار بر مطبوعات و سانسور و کنترل نشریات را ندارد.

  ظرفیت تولید بالاتر از ظرفیت اسمی داریم

نوروزی می افزاید: حوادثی در جامعه رخ می دهد و خبرنگاران باید نسبت به این حوادث حساس باشند. البته اطلاعات دقیقی از دستگیری خبرنگاران منتشر نشده است و بر اساس برخی اخبار برخی از این افراد به وکیل دسترسی ندارند. این دستگیری ها با حق مطبوعات سازگار نیست. همچنین باید توجه داشت که تا مدت ها نبض اصلی اطلاع رسانی، رسانه های خارجی یا فضای مجازی است و رسانه های داخلی به دلیل محدودیت هایی که برایشان اعمال می شود، نمی توانند به طور کامل بیان کنند. بنابراین و از نظر مصالح عمومی این فشار بر خبرنگاران صحیح نیست.

این وکیل دادگستری خاطرنشان می کند که در حوادث میدانی مانند جنگ و تظاهرات خیابانی، خبرنگاران باید مانند امدادگران از مصونیت برخوردار باشند. امدادگران می توانند آزادانه در میدان حرکت کنند و هیچ کشوری حق حمله به آنها را ندارد، که طبق کنوانسیون های بین المللی خبرنگاران و خبرنگاران باید از مصونیت یکسانی برخوردار باشند. خبرنگاران حاضر در میدان باید از بقیه متمایز و قابل تشخیص باشند. به خصوص در رویدادهای خیابانی که وظیفه پلیس نجات جان خبرنگار است. به همین دلیل، خبرنگاران و خبرنگاران باید در رویدادهای میدانی لباس جداگانه بپوشند تا از هر دو گروه کاملاً محافظت شود.

عدم پرداخت هزینه تخلف است

نعمت احمدی نسب، فقیه دادگستری و از اعضای کانون وکلای مرکز به ماجرای دستگیری چند خبرنگار اشاره کرد و گفت: این تخلف است که خبرنگاران دستگیر شده در این مدت مورد اتهام قرار نگرفتند. هر کس دستگیر شده باید ظرف 24 ساعت متهم و تحت تعقیب قرار گیرد.

  چگونه قهوه دنیا را در 5 قرن تغییر داد؟!

همچنین باید دستور خاصی صادر کنند که می تواند قرار منع تعقیب، بازداشت موقت یا قرار وثیقه باشد. باید در نظر داشت که طبق قانون هیچ تفاوتی بین روزنامه نگاران و سایر افراد وجود ندارد، اما در نحوه برخورد با جرایم در مطبوعات تفاوت هایی وجود دارد. یعنی این موارد باید با حضور هیئت منصفه رسیدگی شود. اما آنچه در این موضوع مهم است این است که در صورت صحت این اطلاعات، امثال نیلوفر حامدی و خبرنگاران دیگر هنوز متهم نشده اند و در سلول انفرادی نگهداری می شوند که تخلف است.

این وکیل دادگستری می افزاید: طبق قانون وقتی ضابط قضایی فردی را دستگیر می کنند ادعا می کنند که جرم مشهود است و باید ظرف 24 ساعت پرونده تشکیل شود، به فرد توضیح داده شود و قرار مربوطه صادر شود. یعنی با توجه به جرم باید قرار صادر شود. این قرارها در حال حاضر برای جلوگیری از تعقیب یا حضور در صورت درخواست برای ارائه وثیقه و وثیقه یا بسته به اتهام، بازپرداخت است. حال اگر کسی در حال حاضر در انزوا باشد برعکس است. چون در قانون شخص حقیقی نداریم.


بیشتر بخوانید: تور ارشاد از ابتدا تا درگذشت مهسا امینی


احمدی با اشاره به دستگیری های اخیر افزود: اکنون پرونده هایی که تفهیم اتهام نشده است، یعنی به نظر مراجع قضایی نرسیده است. چون اگر به نظر قوه قضائیه بیایند باید متهم شوند. اگر به نظر مقام قضایی برسد و دستور مربوطه را صادر نکند، باز هم تخلف است و اگر به آن برسد و دستور مربوطه هم صادر شود، باید ببینیم چه اتهامی وارد شده که منجر به این شده است. بازداشت این فرد؛ زیرا بازداشت به دو صورت است: یا نمی تواند قرار وثیقه بگذارد و نمی تواند قرار وثیقه بگذارد و ثانیاً بازداشت موقت است که جهاتی هم دارد. در واقع زمان آن فرا رسیده است و باید مشخص شود که اتهامات وارده به فردی که منجر به بازداشت موقت شده است چقدر جدی است.

  به درگیری نظامی با صهیونیست ها نزدیک می شویم

با تاکید بر اینکه در صورت عدم تفهیم اتهام به خبرنگاران دستگیر شده تخلف آشکار است، ادامه داد: پس از آن باید ظرف 24 ساعت به خانواده فرد از محل نگهداری و همچنین امکاناتی مانند تلفن و دسترسی به بازداشتگاه اطلاع دهند. . علاوه بر این، شخص حق دارد در برابر سؤالات سکوت کند. من به عنوان عضو کوچکی از جامعه حقوقی کشور که به اندازه خودم در حوادث اخیر نقش داشته ام، معتقدم برخی از حوادث باید تجربه شود تا هزینه ای برای نظام نداشته باشد.

اما طبق قانون هیچ کس را نمی توان بدون دستور مقام قضایی بازداشت کرد. همچنین طبق قانون آیین دادرسی کیفری مشخص است که افراد در چه ساعاتی از روز باید بازداشت شوند. ضمناً نحوه بازداشت متهم که در چه وضعیتی است بسیار مهم است.

این وکیل دادگستری در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: بنا به توصیه های شرعی، اخلاقی و حرفه ای، اگر چندین مجرم مجرم متواری باشند و دسترسی به دستگیری آنها نداشته باشیم، نشان از ضعف ماست که آنها را دستگیر نکردیم. اما اگر بی گناه باشد، حتی اگر یک شب در زندان بماند، فارغ از اخلاق، شرعاً حرام است. علاوه بر این ما قانونی به نام قانون حقوق شهروندی داریم که قانون جامع و کاملی است اما متاسفانه رعایت نمی شود. اگر قرار بود این قانون رعایت شود، الان هیچ یک از این کودکان نباید بازداشت شوند.

احمدی به ماهیت حرفه خبرنگاری و خبرنگاری در این شرایط و وظیفه رسانه اشاره می کند و می گوید: اگر خبرنگاری اخبار را دنبال نمی کند پس چه باید بکند؟ این کاری است که یک خبرنگار انجام می دهد و بابت آن پول می گیرد. ما یک روز در تقویم برای خبرنگاران داریم. حالا اگر خبرنگار کار نکند مورد نکوهش رسانه ای قرار می گیرد و اگر کار کند دستگیر می شود.

2022-09-28 04:33:49

دیدگاهتان را بنویسید