لزوم اجرای حق مسکن 650 هزار تومانی

جامعه 24- قالیباف در نهم تیرماه در نامه ای رسمی خطاب به دولت، خواستار اصلاح دو مصوبه شد. اولاً افزایش مستمری بازنشستگان و ثانیاً تصویب کمک هزینه مسکن کارگران شاغل.

در این نامه به مهلت یک هفته ای دولت اشاره شده است، اما اکنون بیش از هشت روز از این نامه می گذرد، حتی تصویب کمک هزینه مسکن که ساده و بدون دلیل است، بررسی نشده است. در رابطه با کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار، کمک هزینه مسکن 650 هزار تومانی مصوب شورای عالی کار باید بازپرداخت شود. به گفته فرامرز توفیقی (از نمایندگان کارگران در شورای عالی کار)، بازگرداندن حق مسکن به 650 هزار تومان یک الزام است و دولت باید تا امروز ابلاغیه اجرایی خود را صادر می کرد.

وی ادامه می دهد: دولت نباید با رعایت نکردن قانون سرعت کارگران و مستمری بگیران را کم کند. حدود و خلاهای وظایف اجرایی قوه مجریه در قانون مشخص است; اگر این حدود و ثغور رعایت نشود، خسارت زیادی به کارگران و مستمری بگیران وارد می شود. امسال اولین سالی است که در بیش از چهل سال گذشته با وجود گذشت پنج ماه از سال، هنوز تکلیف مزایای کارگران مشمول قانون کار مشخص نشده و بازنشستگان همچنان در بلاتکلیفی و اضطراب به سر می‌برند. توصیه ما به دولت این است که از کارشناسان و کارشناسان دلسوز کمک گرفته و در اسرع وقت به نامه رئیس مجلس که اجرای قانون است عمل کنند.

توفیقی می افزاید: مگر اینکه مصوبه شورای عالی کار در خصوص حق مسکن الزامی باشد. چرا از کاربرد آن اجتناب می شود؟ حتی متن ساده قانون نادیده گرفته شده است.

  گیاهخواران چه نکات مهمی را باید رعایت کنند؟

بیشتر بخوانید: اخبار مهم دستمزد و مسکن کارگران در سال 1401


این فعال کارگری با بیان اینکه «نامه رئیس مجلس صرفاً انجام تعهد قانونگذار در زمینه نظارت بر اجرای قانون است»، افزود: قانون و اجرای قانون نیازی ندارد. بحث و نظر بیشتر؛ امروز مجلس باید با قدرت به میدان بیاید و حق مسکن کارگران را مستقیماً 650 هزار تومان اعلام کند. رئیس مجلس در عین حال دستور اجرای همان پیشنهاد قبلی CSR در مورد بازنشستگان را صادر کند.

به گفته وی، علیرغم اینکه الزامات قانون بودجه مبنی بر لزوم بازگشت قیمت ها به شهریور 1400 برآورده نشده است، همان 100 هزار تومان حق مسکن از کارگران سلب می شود، حتی در شرایطی که با آن مواجه هستیم جهش قیمت ها. هر روز.

توفیقی می‌گوید: وقتی برای اجرای الزامات قانون اساسی در زمینه مسکن، درمان و آموزش قدمی برداشته نشده است، لااقل قوانین دستمزد بالا را رعایت کنند. پرداخت غیرحداقل حقوق به مستمری بگیران با افزایش 38 درصدی و بازپرداخت مسکن مصوب شورای عالی کار برای کارگران. امیدوارم هر چه زودتر به قانون برگردند و شرایط را برای طبقه کارگر سخت نکنند. امروزه کارگران شاغل و بازنشسته از نظر معیشتی سخت ترین دوران را می گذرانند.

2022-07-30 06:28:34

دیدگاهتان را بنویسید