لاک پشت بورسی فاز منفی را پشت سر می گذارد

در حالی که انتظار می رفت بازار سرمایه در هفته اول بهمن ماه به دلیل گزارش خوب شرکتی مثبت یا حداقل متعادل باشد، شاهد افت بیش از 50 هزار واحدی دماسنج اصلی تالار شیشه ای بودیم که در بسیاری از نمادها سطوح حمایتی قابل توجهی را شکست. .

بازار سرمایه در حال انقباض است در حالی که عوامل خارجی نقش مهمی در ایجاد این شرایط دارند.

گزیده‌ای از چشم‌انداز بدتر دلار و همچنین عدم قطعیت اخبار پیرامون برخی از صنایع تولیدی و دست داشتن آنها در قطعی‌های مکرر برق و گاز در هفته گذشته، بازار سهام را تحت تأثیر قرار داد. بنابراین قرمزی تابلوهای معاملاتی برای چند روز متوالی.

این وضعیت در حالی است که به گفته کارشناسان بازار سرمایه، تغییرات قیمت ارز تاثیر تعیین کننده و قابل توجهی بر تداوم معاملات بورس خواهد داشت. قرمز شدن اخیر بازار سرمایه در هفته گذشته نیز واکنش هایی را از سوی دولت در پی داشت.

تغییر قیمت نرخ خوراک، مبنای تعیین شده از سوی بانک مرکزی برای سامانه نیما و تعدیل نرخ سود بین بانکی با سقف 20 درصدی از جمله اتفاقاتی بود که در نهایت در آخرین معاملات بازار را امیدوار کرد. روز هفته گذشته اما ادامه این شرایط مستلزم پیش شرط هایی است که از قبل در هاله ای از ابهام قرار دارد.

وضعیت عرضه و تقاضا در بازار سهام وارد فاز پیچیده ای شده و تحلیلگران معتقدند شفافیت برخی عوامل خارجی تاثیرگذار در بازار باعث جذب سرمایه بیشتر می شود.

عبور لاک پشت از فاز منفی

این روزها کارگزاران بورس با بی ثباتی دست و پنجه نرم می کنند. کاهش مداوم قیمت سهام موجی از ناآرامی را در میان فعالان بازار به راه انداخته است.

شاخص کل در هفته قبل از سقوط در بازار حدود 4 درصد کاهش یافت. نبود تقاضای واقعی شرایط نامشخصی را برای سرمایه گذاران ایجاد کرده است. این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند در این هفته می توان شاهد کاهش نوسانات منفی بود.

در همین رابطه حسن برادران هاشمی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تاثیرات قیمت دلار بر نحوه معامله در بورس گفت: قیمت دلار بستگی زیادی به مذاکرات هسته ای دارد اما همانطور که پیش بینی کرده بودیم 27 هزار جلدها بنابراین به نظر می رسد قیمت دلار در کوتاه مدت همچنان در محدوده 27 تا 30 هزار تن در نوسان باشد.

وی افزود: یکی دیگر از چالش های پیش روی بازار سرمایه با بحران، افزایش نرخ خوراک و سوخت صنعت در حساب بودجه است. افزایش قیمت خوراک و سوخت صنایع در حساب بودجه با واکنش منفی گروه پتروشیمی مواجه شد و نمادهای این صنعت هفته منفی را پشت سر گذاشتند.

  لحظه غش ترسناک محمد دانشگر + فیلم

وی خاطرنشان کرد: قرمز شدن جهانی بورس در هفته گذشته دولت را بر آن داشت تا مصوبه جدیدی را اتخاذ کند که در آن مقرر شد سقف 5 هزار تنی برای مواد غذایی و سقف 2 هزار تنی برای سوخت صنعتی تعیین شود.

همچنین نرخ سود مرکزی بانک مرکزی در سامانه نیما در 60 ماه گذشته از یک سو و تصمیم تعدیل نرخ سود بین بانکی با سقف 20 درصد از سوی دیگر مثبت شد. واکنش بازار در روز چهارشنبه

به گفته این کارشناس، یکی از مشکلات اساسی امروز بورس، کمبود منابع در بازار است. وی گفت: در واقع در سال گذشته پول زیادی از بازار خارج شده است. به عبارت دیگر، اگرچه ما شاهد جبهه فروش قوی نیستیم، اما به دلیل ضعف خریدار شاهد بازار ضعیفی هستیم که منجر به کاهش چشمگیر حجم معاملات می شود.

برادران هاشمی با انتقاد از عملکرد بازاریابان در فضای کنونی بازار گفتند: یکی از موضوعات مهمی که در ماه های اخیر به وضعیت نامطلوب تجارت دامن زده است، استراتژی بازاریابان است.

واقعیت این است که در عمل مشخص نیست چرا بازارسازان در چنین شرایطی به تعهدات ذاتی خود عمل نمی کنند و نقش موثری در حمایت از بازار نمی بینند. بر این اساس، نحوه فعالیت فعالان بازار در بورس با ابهامات فراوانی مواجه است که نیاز به بازنگری دارد.

وی با تاکید بر ارزش قیمت سهام در شرایط فعلی، گفت: به هر حال قیمت بسیاری از نمادهای بورسی به محدوده دو سال اخیر و حتی کمتر رسیده است، در حالی که در این مدت شاهد افزایش تورم و افزایش قیمت هستیم. در دیگر بازارهای موازی «مانند قیمت بازار ارز، طلا، مسکن و حتی بازار خودرو بودیم.

وی در خاتمه گفت: در مجموع قیمت اکثر سهام در حال حاضر به زیر ارزش ذاتی خود رسیده است، بنابراین با توجه به سرمایه گذاری فوق در بازار سهام با قیمت های فعلی در میان مدت کاملا منطقی به نظر می رسد. با توجه به موارد فوق به نظر می رسد برای هفته آینده بازار بهتری نسبت به هفته گذشته با شیب رو به جلو مثبت داشته باشیم.

چند سایه از عدم اطمینان در بازار

واضح است که بورس با اعتماد از دست رفته سهامداران دست و پنجه نرم می کند. این وضعیت در زمانی به وجود آمد که تداوم ابهامات چند بعدی چشم انداز روشنی را برای بازار فراهم نمی کند. بازار سرمایه در حال تجربه یک رکود عمیق است. در چنین شرایطی بازگشت به تعادل تجاری و غلبه بر بحران کنونی انتظاری بیهوده است.

  قیمت رهن کامل آپارتمان در تهران

چندین عامل مهم در ایجاد این وضعیت نقش داشتند. بنابراین به نظر می رسد بورس تحت تاثیر این عوامل به فرسایش ادامه دهد. این در حالی است که برخی کارشناسان می گویند این وضعیت تا پایان سال ادامه خواهد داشت و معتقدند اگر قرار باشد از این بحران عبور کنیم تا پایان سال این اتفاق نمی افتد.

پیمان حدادی کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تبعات بررسی لایحه بر بودجه بورس گفت: مهمترین موضوع امروز بازار سرمایه، بودجه 1401 است.

سقف عرضه گاز پتروشیمی و صنعتی که از سوی معاون رئیس‌جمهور وزارت نفت اعلام شد، فشار فروش را در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته کاهش داد تا بازار متعادل‌تر شده و با نرخ مثبت معامله شود. البته ریسک تصمیمات کمیسیون تلفیق مجلس بر بازار سرمایه همچنان وجود دارد. بر این اساس هر تصمیمی که در این زمینه اتخاذ شود تاثیر بسزایی در روند معاملات خواهد داشت.

وی افزود: بسیاری از فعالان بازار معتقدند ممکن است تصمیمات کمیسیون تلفیق به ضرر بورس تمام شود. این امر نوسانات منفی بازار را ایجاد کرده است که می تواند برنامه معاملات سهام در این هفته را به خطر بیندازد.

این کارشناس نوسانات نرخ ارز را یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در بازار عنوان و خاطرنشان کرد: به نظر می رسد با انتشار اخباری مبنی بر احتمال مذاکره مستقیم ایران و آمریکا بر سر مسائل هسته ای و اطراف، نرخ ارز کاهش یابد. .

به گفته وی، احتمال توافق دوجانبه بیشتر از وضعیت دلار تاثیر مثبتی بر بازار خواهد داشت. در این میان نباید از نرخ سود بین بانکی و تاثیر آن بر بازار غافل شد.

وی با اشاره به انتشار گزارش تولید و فروش شرکت های ثبت شده در دی ماه گفت: گزارش های ارائه شده از سوی شرکت ها نشان می دهد که بسیاری از شرکت ها در وضعیت نسبتا خوبی قرار دارند. مجموع این عوامل می تواند شاخص کل را در این هفته به سمت جلو سوق دهد. در این هفته با توجه به حمایت هایی که انجام خواهد شد، احتمالاً شاهد پیشرفت اقدامات بزرگ و قابل توجهی خواهیم بود.

وی تاکید کرد: مهمترین مولفه ای که بازار را بی ثبات می کند ارزش معاملات است. در حال حاضر ارزش روزانه معاملات بین 2 تا 3 تریلیون تن است. اگر ارزش خرد معاملات این هفته بتواند برای چند روز متوالی 5 تریلیون تن را ثبت کند، به نظر می رسد در هفته های آینده شاهد تحولات مثبتی باشیم و بازار تا حدودی از بحران خارج شود.

  پیش فروش تارا اتوماتیک از امروز 12 بهمن

نوسانات سهام تا پایان سال 1400

هفته گذشته بازار سرمایه بیش از حد بزرگ به نظر می رسید. واقعیت این است که انتظار می رفت بینندگان بورس حداقل در اولین روز هفته شاهد معاملات مثبت باشند، اما این اتفاق نیفتاد و معاملات به ریزش ادامه داد.

در چند هفته اخیر روند معاملات سهام نشان داد که با وجود نیمه اول سال، بازار توجه چندانی به عوامل مثبت ندارد. این در حالی است که با انتشار هرگونه خبر منفی، حجم مبادلات به کمترین حد خود می رسد. این وضعیت غیرقابل پیش بینی بودن بازار را تایید می کند. بر این اساس، شواهد نشان می دهد که بازار بیشترین بازخورد را در مورد چند موضوع مهم از جمله نوسانات قیمت ارز در نتیجه تحرکات بین المللی نشان می دهد.

در ماه‌های اخیر، سرمایه‌گذاران نیز متوجه شده‌اند که وعده‌های حمایتی محقق نمی‌شود، بنابراین به نظر می‌رسد بازار را عقب نگه می‌دارند. تکراری بودن تصمیمات سیاست گذاران اقتصادی و شفاف نبودن برخی تصمیمات و تاثیر آن بر بازارهای سرمایه گذاری از جمله مشکلاتی است که موجب بی اعتمادی صاحبان پول و سرمایه در ورود به بورس شده است.

معادلات چند جمله ای که مدت زمان آنها نامعلوم است. محمد شکری یکی از کارشناسانی است که معتقد است بازار تا پایان سال در یک زنجیره بی ثبات باقی خواهد ماند. وی گفت: در حال حاضر وضعیت سایر بازارهای سرمایه گذاری خوب نیست، اما این یک واقعیت است که سایر بازارها از ابتدای سال سودآور بوده اند، اما بازار سرمایه در بازگرداندن اعتماد ناکام است.

وی افزود: بورس با بحران مواجه است و بعید است تا پایان سال تغییر مثبتی در این وضعیت ایجاد شود، اما با توجه به اظهارات مثبت رئیس جمهور در مورد بورس و بازخورد مثبت بازار در روز چهارشنبه، اظهارات کاملاً تاریک به نظر می رسند.» کمی کمتر بازار را ناامید کنید.

به گفته این کارشناس، احتمالا بازار در این هفته روزهای مثبت و منفی خواهد داشت، اما با توجه به اینکه قیمت سهم باعث کاهش چشمگیر سهامداران شده است، چند روز مثبت نمی تواند از عمق فاجعه بکاهد.

سهامداران در طول یک سال و نیم گذشته متحمل زیان هنگفتی شده اند. این سردرگمی خروج از بورس را تسریع کرده و در حال حاضر بازار از کاهش نقدینگی رنج می برد. در این هفته در صورت پخش اخبار جدید اقتصادی از سوی مجلس یا تیم اقتصادی دولت، قطعا روند معاملات تغییر می کند و در صورت مثبت شدن شرایط نمی توان این وضعیت را ثابت و باثبات دانست.

دیدگاهتان را بنویسید