قیمت رهن و اجاره آپارتمان در تهران

در حالی که آمارهای رسمی از افزایش بیش از 50 درصدی اجاره بها در تهران و شهرستان ها نسبت به سال گذشته حکایت دارد، بررسی ها نیز حاکی از تداوم افزایش قیمت اجاره بها است. بررسی میدانی آخرین وضعیت بازار اجاره مسکن در تهران نشان می دهد که تب اجاره بها در پایتخت همچنان بالاست و مستاجران با مشکل یافتن پرونده قیمت مناسب مواجه هستند.

آذرماه امسال بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده در تهران و سایر شهرهای کشور، میانگین اجاره بها نسبت به میانگین اجاره بها در آذرماه سال گذشته بیش از 50 درصد افزایش داشته است. این نرخ رشد تنها یک سال جهش اجاره‌بها را در این بازه زمانی نشان می‌دهد.

در دوره های عادی بازار املاک، رشد اجاره به طور متوسط ​​هر سال حدود 15 تا 20 درصد است، اما اکنون به بیش از 50 درصد رسیده است. دلیل مهم این امر، جهش سه ساله بازار املاک – از سال 1997 تا پایان سال 1999 – و تلاش بازار اجاره برای بازگرداندن پیوند قیمت از دست رفته به بازار املاک است.

طی سه سال گذشته، در حالی که بازار مسکن به بالاترین سطح تاریخی خود رسیده است، بازار اجاره اکنون به سمت احیای پیوند قیمت از دست رفته خود با بازار مسکن حرکت می کند.

از آنجایی که میانگین اجاره بها همیشه درصدی از قیمت یک آپارتمان است، تحت تأثیر جهش قیمت اجاره نیز قرار می گیرد. از سوی دیگر تورم سرفصل و همچنین رکود در بازار ساخت و ساز که موجب کاهش عرضه مسکن در بازار معاملات خرید و فروش مسکن شد نیز در این جهش شدید اجاره بها نقش داشت.

  زمان بارداری را با روشی جدید پیش بینی کنید!

جدول زیر تعدادی از فایل های عرضه شده در بازار اجاره تهران را نشان می دهد:

قیمت رهن و آپارتمان برای اجاره

دیدگاهتان را بنویسید