قیمت رسمی دلار چنده؟!

دیروز دلار در سامانه های رسمی معاملات ارزی افزایش قیمت را به همراه داشت. هر دلار اسکناس از سامانه میانگین موزون ارز در بازار ارز (سنا) با 262 هزار تومان وارد کانال شد و دیروز با حدود 322 تومان افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه به 261 هزار و 160 تومان رسید. دلار در بازار متشکل نیز دیروز با 142 تن افزایش به 26 هزار و 684 تن رسید.

تحلیلگران ارزی معتقدند نهادهای بازار نرخ ارز را با توجه به شرایط اقتصادی تنظیم می کنند. گزارش های موجود از بازار ارز تهران حاکی از آن است که به جز چند صرافی خاص که سهمیه فروش دلار دولتی دارند، بقیه این شرکت های معاملاتی نیمه تعطیل هستند و فقط سکه طلا خرید و فروش می کنند.

سکه طلای جدید که روز دوشنبه پس از کاهش نسبی نرخ ارز آزاد در روز دوشنبه به سطح قیمت اولیه 15 میلیون تن رسید، دیروز در مرز دو کانال 14 میلیون و 15 میلیون تنی به کار خود پایان داد.

دیروز سه شنبه 17 خردادماه سکه طلا در بازار تهران نوسان قیمتی محسوسی از خود نشان نداد. پس از نوسانات کاهشی مشاهده شده در نرخ سکه طلا ضرب ائمه اطهار در جریان معاملات روز دوشنبه بازار و رسیدن به نرخ این ارز به 158 میلیون و 80 هزار تن، دیروز قیمت این کالای سرمایه ای در محدوده قیمتی در نوسان بود. 14 میلیون و 940 هزار تا 15 میلیون و 180 هزار تن.

در نهایت هر قطعه از این فلز گرانبها در نخستین معاملات روز گذشته با حدود 140 هزار تن کاهش نسبت به سطح قیمت روز دوشنبه 14 هزار و 940 هزار تنی معامله شد. چند ساعت پس از معاملات روز گذشته بازار، قیمت این کالای سرمایه ای به مرز 15 میلیون تن کانال بازگشت.

  Fidelity یک ماشین محبوب و استاندارد است

اگر هر کانال قیمتی را به 10 پله مساوی تقسیم کنیم، نرخ سکه طلا ضرب امامی در بازار بعدازظهر دیروز عمدتاً در پله های اول و دوم کانال 15 میلیون تومان معامله می شود.

به گفته بسیاری از کارشناسان بازار سکه، با توجه به افزایش نرخ ارز آزاد که یکی از عوامل مهم در نرخ ارز سکه طلا در بازار تهران است، آینده کوتاه مدت این کالا رو به افزایش است و قیمت سکه امامی ممکن است به پله های میانی کانال 15 میلیون تومانی بازگردد. .

بر اساس محاسبات کارشناسان، قیمت حباب سکه طلا که نشان دهنده تفاوت ارزش ذاتی این کالا با نرخ ارز معامله شده در بازار است، در روزهای اخیر کاهش یافته است. حباب قیمت سکه که در روزهای پایانی هفته گذشته در بازه قیمتی یک میلیون و 620 تا یک میلیون و 780 هزار تومان محاسبه شده بود، دیروز در محدوده قیمتی یک میلیون و 230 هزار تا یک میلیون و 400 در نوسان بود. هزار تومان

به گفته بسیاری از تحلیلگران، یکی از دلایل اصلی کاهش حباب افزایش دست فروشندگان و کاهش تقاضا برای این محصول در بازار است. در نهایت قیمت هر قطعه سکه طلای طرح جدید در معاملات شب گذشته با 80 هزار تن کاهش نسبت به قیمت روز دوشنبه به 15 هزار میلیون تن رسید.

روز گذشته نرخ ارز در سامانه های مصوب دولت دوباره افزایش یافت. در سامانه سنا که میانگین موزون نرخ ارز در بازار ارز را نشان می دهد، دلار با 322 تن افزایش نسبت به نرخ روز دوشنبه وارد سطح قیمتی 26 هزار تنی شد.

  آیا قیمت خودرو انحصاری می شود؟!

در سامانه بازار متشکل که نرخ فروش ارز مسافرتی در صرافی ها با سهمیه دولتی را نشان می دهد، هر برگ از این اسکناس آمریکا با 142 جلد افزایش نسبت به نرخ ارز تعیین شده در بازار روز گذشته به 26684 رسید. تومان.

گزارش ها از فضای مرکزی بازار سکه و ارز تهران حاکی از آن است که اکثر صرافی های آزاد که سهمیه فروش ارز دولتی ندارند، پس از تغییر سیاست بازدارنده نهادهای قضایی در قبال معاملات غیررسمی ارز تعطیل شده اند.

این صرافی ها برای اطلاع مشتریان از عدم خرید و فروش ارز کتیبه ای روی درب فروشگاه خود می گذارند و فقط با سکه طلا معامله می کنند.

نمودار قیمت سکه

دیدگاهتان را بنویسید