قیمت دلار همچنان در حال افزایش است؟!

دلار در آخرین روز آبان ماه توانست به زور از محدوده مقاومتی 28200 تنی عبور کند. ساعت 15 دیروز اسکناس آمریکایی به 28 هزار و 350 تن رسید که 190 تن بیشتر از روز اول هفته است.

افزایش قیمت دلار در شرایطی رخ داد که روز شنبه این ارز حتی نزدیک به مرز 28 هزار تن کاهش یافت. تغییر روند قیمت دلار در پایان آبان ماه نشان از تغییر رفتار معامله گران داشت.

حتی روند میان مدت نیز تغییر در رفتار معامله گران را نشان می دهد. دلار در ماه نوامبر 3.5 درصد به صورت ماهانه افزایش یافت. این بود که در مهرماه پس از 5 افزایش متوالی کاهش یافت.

به گفته فعالان، افزایش قیمت دلار در پایان آبان ماه عمدتاً به دلیل افزایش تقاضا برای حواله بوده است، زیرا درهم در آن روز توانسته به بیش از 7700 جلد نفوذ کند. با این حال، دلیل رایج افزایش قیمت دلار در ماه نوامبر به دلیل تغییر کلی انتظارات معامله گران از آینده مذاکرات هسته ای است.

در ماه جاری اعلام شد که ایران و کشورهای شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین ایالات متحده در اوایل ماه دسامبر مذاکراتی را انجام خواهند داد. اما شرایط خبری به گونه ای پیش رفت که انتظارات برای احیای برجام کاهش یافت. در هفته پایانی آبان، معامله گران کمی محتاط تر عمل کردند و با نزدیک شدن به مذاکرات هسته ای به معامله پرداختند.

در آخرین روز آبان ماه اما اتفاق متفاوتی افتاد و تقاضا در بازار ارز به یکباره افزایش یافت. این ممکن است به این معنا باشد که برخی معامله گران به احیای برجام خوشبین نیستند. با این حال این گروه همچنان نسبت به ورود زیاد به بازار تردید دارند.

  خواص بی نظیر روغن کنجد; ملکه روغن ها

تردید معامله گران حتی از روند هشت ماهه اخیر قیمت دلار نیز مشهود است. دلار در هشت ماه گذشته تنها 14 درصد افزایش داشته است که حتی از شاخص مصرف کننده هم کمتر است. شاخص CPI از پایان سال گذشته تا پایان مهرماه حدود 22 درصد افزایش یافت.

افزایش قیمت دلار در آبان متغیر مهمی بود که منجر به افزایش قیمت فلز گرانبهای داخلی شد. سکه حتی در آخرین روز آبان ماه توانست به بالای خط مهم 12 میلیون و 500 هزار تنی دست پیدا کند و با رشد 110 هزار تنی به قیمت 12 میلیون و 510 هزار تن رسید. با این رشد، بازدهی فلز گرانبهای داخلی در آبان به 5.8 درصد رسید. سکه نیز از ابتدای سال بیش از 13 درصد افزایش داشته است.

ناهماهنگی رشد دلار و سکه با شاخص قیمت مصرف کننده ممکن است منجر به تغییرات اساسی در بازار در 5 ماه پایانی سال شود.

از ابتدای سال به نظر می رسد معامله گران منتظر توافق هسته ای و لغو تحریم ها هستند و همین موضوع باعث عقب افتادن سکه و دلار از شاخص قیمت مصرف کننده شده است. در صورت عدم توافق، سکه و دلار تلاش می کنند تا حدی ضرر خود را جبران کنند.

روند قیمت دلار

دیدگاهتان را بنویسید