قیمت دلار را متوقف کنید

دلار در بازار آزاد تهران در کانال جدید خود به مدت یک هفته در نوسان بود. پس از بازگشت نرخ این ارز از اوج قیمت 33 هزار و 150 تنی در اواسط هفته گذشته، 7 روز می گذرد که قیمت اسکناس های آمریکا از مرز 31 هزار و 700 فراتر نرفت و به سقف 31 هزار و 900 تن رسید.

به گفته بسیاری از فعالان ارزی، حجم غیررسمی مبادلات در بازار به دلیل باز شدن نرخ های جدید مبادلاتی موسوم به نرخ صادراتی کاهش یافته و این امر منجر به تثبیت 7 روزه دلار آزاد شده است.

این در حالی است که بر اساس برآوردهای تحلیلگران، علیرغم گرانی تاریخی دلار در خردادماه امسال، شاخص بازدهی این ارز در خردادماه تنها 27.4 درصد ثبت شد، در حالی که نرخ رشد این ارز در سه ماه بهار حدود 21 درصد برآورد شده است.

برخی کارشناسان با اشاره به کاهش نرخ رشد دلار در خرداد نسبت به فروردین و اردیبهشت، معتقدند سیاست های جدید بانک مرکزی نقش بسزایی در توقف دلار خرداد داشته است.

ژوئن امسال ماه مهمی برای دلار بود. یکشنبه 21 خردادماه بود که دلار به بالاترین قیمت خود در تاریخ معاملات ارزی رسید، اما در مجموع با توجه به رشد 4.27 درصدی دلار در خرداد ماه، می توان گفت که نسبت به 2 ماهه نخست سال جاری بهار این ارز در ماهی است. این پاساژ رشد قابل توجهی نداشته است.

با توجه به مشاهدات انجام شده، روند نرخ دلار در خرداد ماه را می توان به 3 دوره مختلف تقسیم کرد. نرخ این ارز در دوره اول که از ابتدای ماه تا هفدهم و هجدهم خرداد ماه ادامه داشت، اندکی افزایش یافت و از 30 هزار و 450 جلد به 31 هزار و 850 جلد رسید.

  کی Omicron به پایان می رسد؟

دومین دوره نوسانات دلار در خرداد ماه از 17 و 18 خرداد تا 23 خرداد است که طی آن اوج تاریخی دلار شکل می گیرد.

اما در هفته پایانی این ماه، نرخ ارز تغییر محسوسی نداشت و در محدوده 200 جلدی از 31700 تا 31900 نوسان داشت. به گفته بسیاری از تحلیلگران بازار ارز، اجرای سیاست های تسهیل گری بانک مرکزی در نخستین روزهای هفته پایانی خرداد نقش بسزایی در کاهش نرخ رشد دلار در آخرین ماه بهار داشت.

دیروز سه شنبه 30 خرداد، نرخ دلار در معاملات بازار آزاد تهران نسبت به روز دوشنبه بدون تغییر باقی ماند. هر اسکناس دلاری اوایل دیروز با نرخ 31800 تن شروع به کار کرد. شدت نوسانات نرخ این ارز در روز گذشته قابل توجه نبوده و در نهایت در سطح قیمت روز دوشنبه 30 خرداد یعنی. 31 هزار و 750 تن کار خود را به پایان رساند.

نرخ رشد ماهانه سکه; 2/8 درصد

دیروز قیمت هر قطعه سکه طلا با طرح جدید با حدود 100 هزار تن افزایش نسبت به قیمت روز دوشنبه به 15 میلیون و 500 هزار تن رسید. این در حالی است که بر اساس برآوردها نرخ رشد دلار در خردادماه 8.24 درصد به ثبت رسیده است.

نرخ دلار در معاملات بازار آزاد یکی از مهمترین پارامترهای تعیین کننده قیمت سکه طلا است، بنابراین روند سکه طلا در خرداد ماه شباهت زیادی به نمودار قیمت دلار آزاد در این ماه دارد. روز گذشته درصد یک بادکنک روی هر قطعه از این فلز گرانبها که تفاوت ارزش ذاتی و قیمت این محصول را نشان می دهد، حدود یک میلیون و 820 تا یک میلیون و 840 هزار تن برآورد شد.

  چگونه رطوبت بدن را در ماه رمضان حفظ کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید