قیمت دلار در حال کاهش است

بازار ارز روز یکشنبه 12 دی ماه افت کرد. بر اساس بررسی های میدانی «دنیای اقتصاد» در بازار ارز تهران، فشار فروش نسبت به روزهای گذشته افزایش چشمگیری داشته و معامله گران در این برهه سعی دارند دارایی های دلاری خود را به ریال تبدیل کنند.

به نظر می رسد این روزها خرید دلار به هر قیمتی مورد استقبال فروشندگان قرار گرفته و در فضای کمبود تقاضا، خرده فروشان مشتری جذب می کنند.

بازار ارز به دنبال خریدار است

قیمت اسکناس آمریکایی که روز شنبه به 29 هزار و 750 جلد ختم شد، با شروع ساعت کاری روز یکشنبه 150 جلد کاهش یافت و معامله گران در معاملات اولیه آن روز، نرخ 29 هزار و 600 تن را عرضه کردند.

این در حالی است که به گفته برخی از این فعالان بازار ارز، حتی با این قیمت نیز خریدی در بازار وجود ندارد و کسانی که اصرار دارند دارایی های خود را به ریال تبدیل کنند، باید با خریدار کمتری وارد بازار شوند و قیمت های کمتری را عرضه کنند.

برخلاف شهادت هفته گذشته، روند کاهشی دلار متوقف نشده است و در ساعات کاری روز یکشنبه شاهد کاهش دوباره دلار بودیم. ساعت 14 دیروز اسکناس آمریکا با 29 هزار و 400 حجم معامله شد و پشتوانه مهم 29 هزار و 500 جلدی را شکست.

به گفته معامله گران هسته مرکزی بازار ارز تهران، شکست این حمایت حداقلی می تواند اتفاق مهمی در روند قیمت دلار در روزهای اخیر باشد. آنها معتقدند اگر دلار وارد کانال 28 هزار تنی شود، تا مدتی دیگر در کانال نوسانات خود را ادامه می دهد.

  تصاویر/ زائران ایرانی در مسجد شجره محرم می شوند

تحلیلگران ارزی این روند نزولی را ناشی از اخبار منتشر شده حول محور مذاکرات هسته ای می دانند. در آخرین ساعات روز شنبه اول ژانویه بود که رادیو ملی آمریکا در خبری به نقل از کشورهای مذاکره کننده اروپایی اعلام کرد: پیشرفت های خوبی در روند مذاکرات حاصل شده است.

به گفته برخی از معامله گران، این اولین بار است که کشورهای اروپایی رسما از پیشرفت مذاکرات صحبت می کنند و سیگنال های مثبتی می دهند. این موضوع باعث شد تا تحلیلگران در روزهای آینده زودتر به توافق برسند و وضعیت متفاوتی را در بازار ارز رقم بزنند.

اما دیگر اخبار تاثیرگذار بر بازار ارز در روزهای اخیر را می توان هماهنگی بیشتر هیات های مذاکره کننده ایران، چین و روسیه در مواضع تعیین کننده نتیجه مذاکرات دانست. تصویر واضح تری از موضع ایران در توافق جدید در جریان مذاکرات سه گروه مذاکره کننده نمایان شد و این می تواند انتظارات برای توافق جدید را بیشتر افزایش دهد.

این روند نزولی در روز یکشنبه مختص بازار تهران نبود و بازارهای همجوار نیز تحت تاثیر کاهش قیمت ارز تهران قرار گرفتند. داد و ستد روز یکشنبه هرات و سلیمانیه بازار تهران را با کاهش چشمگیر نسبت به روزهای گذشته و با روند نزولی تنها نگذاشت.

برخی کارشناسان بر این باورند که ممکن است پس از شکست حمایت مهم 29 هزار و 500 تنی، حتی در صورت تعدیل نرخ، نرخ دلار نتواند بالاتر از کف تثبیت شود و این رقم را سقف مقاومت جدید دلار می دانند.

انتظار معامله گران از نرخ ارز در روزهای آینده تا حوالی ظهر یکشنبه به زیر 29 هزار و 500 تن رسید که نشان می دهد روند نزولی دست معامله گران رو به رشد بازار را کوتاه کرده است. البته همانند روزهای پایانی هفته گذشته، در آینده نیز می توان شاهد تلاش بی ثمر معامله گران برای جبران خسارات وارده به دارایی های خود بود.

  هماهنگی بین بخشی با هدف تسهیل صادرات و تامین مالی زنجیره تولید

در نهایت دلار در پایان روز یکشنبه و در زمان نگارش این گزارش در بازار آزاد تهران با 350 تن کاهش نسبت به روز شنبه با قیمتی معادل 29 هزار و 400 تن به کار خود پایان داد. باید دید از سرگیری مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در روزهای دوشنبه و سه شنبه هفته جاری چه تاثیری بر روند نرخ ارز خواهد داشت و نمودار قیمت دلار در روزهای آینده به چه سمتی حرکت خواهد کرد.

سکه تمام بهار آزادی روز یکشنبه در حالی که قیمت جهانی طلا نسبت به روز گذشته 50 هزار تن کاهش داشت، 13 میلیون و 50 هزار تن معامله شد.

دیدگاهتان را بنویسید