قیمت جهانی طلا امروز 14/09/30

فرادید| طلا به کانال 1700 دلاری بازگشت و نتوانست به روند صعودی خود ادامه دهد. قیمت هر اونس طلای جهانی امروز 29 آذر در بازار با 0.24 درصد کاهش به 1790 دلار رسید.

قیمت جهانی طلا روز دوشنبه در بحبوحه ترس از گسترش سریع گزینه Omicron افزایش یافت و تقاضا برای دارایی های پناهندگی را افزایش داد.

به گزارش فراد؛ از سوی دیگر برخی تحلیلگران تنها دلیل افزایش قیمت طلا را بازتاب کاهش قدرت خرید دلار آمریکا می دانند. به عبارت دیگر افزایش قیمت طلا با کاهش قدرت خرید واقعی دلار آمریکا نسبت معکوس دارد.

به عبارت دیگر، افزایش قیمت طلا پس از تثبیت اثرات تورم و زیان آن بر اقتصاد، نه قبل از افزایش تورم و نه در حین افزایش آن، رخ می دهد.

به گفته استفان اینس، یکی از شرکای SPI Asset Management، دلایل زیادی برای حفظ طلا وجود دارد، زیرا حتی اگر فدرال رزرو ایالات متحده نرخ بهره را افزایش دهد، نرخ بهره واقعی در سطوح پایین تاریخی باقی خواهد ماند. بازار اوراق قرضه نیز از نظر نرخ بهره واقعی راکد است. انفجار Omicron می تواند به بانک های مرکزی کمک کند تا در سال 2022 موضع پولی تسهیل کننده خود را حفظ کنند.

وی افزود که مشکلات در واشنگتن بر سر لایحه سرمایه گذاری داخلی و ریسک اوکراین نیز باعث افزایش تقاضا برای طلا به عنوان پناهگاه امن شده است.

فدرال رزرو آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که با نزدیک شدن اقتصاد به اشتغال کامل و تلاش برای مقابله با تورم فزاینده، راه را برای سه دور افزایش یک چهارم درصدی نرخ بهره تا پایان سال 2022 هموار خواهد کرد. اقدامات و افزایش نرخ بهره باعث افزایش بازده اوراق قرضه دولتی و افزایش هزینه نگهداری طلا می شود و در نتیجه جذابیت سرمایه گذاری در این فلز گرانبها را کاهش می دهد.

  عبدالغفار نجم الدوله; مخترع تقویم ایرانی

همچنین لازم به ذکر است که طلا در طول همه گیری تحت تأثیر بسته های حمایتی دولت های بزرگ جهان توانست به خوبی رشد کند. این بسته های حمایتی اثرات تورمی قابل توجهی داشت. مهم ترین مسئله بانک های مرکزی دنیا در حال حاضر کنترل این تورم است.

با شروع همه گیری، برخی از تحلیلگران معتقد بودند که ساختار اقتصاد در این دوره به نوعی فرو خواهد ریخت و فرصتی برای اصلاح ساختار جدید وجود خواهد داشت. یک دیدگاه این بود که انرژی پاک می تواند فرصتی برای گسترش باشد. با این حال، به نظر می رسد تضاد بین تورم، رشد اقتصادی و مشکل تامین انرژی همچنان ادامه داشته باشد و باعث افزایش قیمت طلا خواهد شد.

قیمت فوری فلزات گرانبها

دیدگاهتان را بنویسید