قیمت جدید نان اعلام شد

قیمت جدید نان در بازار تهران اعلام شد که بیشتر شامل محصولات لوکس و بسته بندی مورد نیاز مردم است که در مراکز خرید عرضه و به مشتریان عرضه می شود.

لیست قیمت برخی از انواع نان موجود در بازار به شرح زیر است:

قیمت جدید نان
آمارهای شرکت دولتی نشان می دهد که سهمیه آرد نان صنعتی و مرغوب در کشور تنها 15 درصد از کل آرد توزیع شده است و 85 درصد مابقی به نانوایی های سنتی اختصاص دارد که پیش بینی می شود حدود 50 درصد بفروشند. اکثر نانوایی های سنتی در تولید خود به بحث کیفیت اهمیت نمی دهند و به دلیل گرانی تولید نان با مشکلات زیادی مواجه می شوند که این مشکلات باعث فراموشی دغدغه های کیفی شده است.

نظارت مناسبی بر توزیع آرد وجود ندارد

این در حالی است که نظارت بر توزیع آرد در این منطقه وجود ندارد، به طوری که برخی از نانوایی های کشور که تولید بیشتری دارند به دلیل سهمیه بندی پایین مجبور به تهیه آرد از بازار آزاد هستند و برخی دیگر به راحتی آرد خود را در فضای باز به فروش می رسانند. ادعا می شود که این نشان می دهد که توزیع آرد از منطق صحیح پیروی نمی کند.

در حال حاضر با توجه به اینکه توزیع آرد بر اساس یارانه در کشور انجام می شود، شاهد فعالیت 90 هزار واحد نان هستیم که نیمی از آنها تنها برای استفاده از یارانه آرد ایجاد شده است و در صورت لغو این یارانه، این واحدها تولید خواهند کرد. متوقف شود زیرا بسیاری از صنایع و فرآورده های کشور از قنادی گرفته تا نان صنعتی و حتی تولیدکنندگان نان سنتی در تامین آرد مورد نیاز خود با مشکلات عدیده ای مواجه هستند که همگی نشان از چالش های سیاسی در حوزه آرد در کشور و عدم وجود دیدگاه علمی در مورد گسترش آرد و گندم.

  داستان دختر قوزدار!

معاملات با اینکه چه کسی سهمیه آرد خود را می فروشد منعقد می شود

این در شرایطی است که مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان تهران در آخرین اظهارات خود به جای پرداختن به اصل مشکل، مجددا وارد نانوایی ها شد و اعلام کرد که واحدهای فروش یا فروش آرد سهمیه خود را دارند. سهمیه آرد اصلاح شد

این اظهارات در حالی مطرح می شود که کارشناسان راه حل این مشکل را حذف یارانه توزیع گندم و آرد و آزادسازی قیمت نان می دانند به طوری که اولاً دسترسی به آرد برای همه فعالیت ها برابر باشد، قیمت دوم. و تولید نان بر اساس رقابت کیفی و خلاقیت در تولید، نان ایجاد شود، ثالثاً دسترسی نانوایی های صنعتی یا سایر صنایع به آرد آسان و منطقی باشد، چهارم، میانجی گری و بازار آزاد و حتی قاچاق آرد حذف شود. تا ابد.

متأسفانه به نظر نمی رسد دولت های قبلی و دولت سیزدهم قصد این تصمیم را داشته باشند. راهکاری که اکنون شرایط و زیرساخت های آن را دارد چرا که دولت از نظر روانی جامعه را برای حذف یارانه ها تا حدودی آماده کرده و در این بین گندم را از این قوانین مستثنی کرده است!

دیدگاهتان را بنویسید