قیمت بلیط هواپیما سر به فلک کشیده است

از صبح امروز دوشنبه 13 آذرماه 1400 به ازای هر بلیت پرواز داخلی و خارجی 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد.

قیمت بلیط هواپیما سر به فلک کشیده است

بر اساس گزارش ها زمان اخبار به گزارش رکنا، بر اساس قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده مصوب دوم خردادماه سال جاری در مجلس و از 13 تیرماه به دولت ابلاغ شد که شش ماه پس از ابلاغ این لایحه اجرایی می شود، حوزه هوانوردی از صبح دوشنبه آغاز به کار می کند. ، 4 ژانویه. مشمول مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

معاونت امور مالیاتی: تمامی روش های حمل و نقل به جز حمل و نقل هوایی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند

محمد مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی نیز روز جمعه 12 دی ماه اعلام کرد: بر اساس بند ب ماده 13 ماده 9 قانون مالیات بر ارزش افزوده دائمی، خدمات حمل و نقل اعم از بار و مسافر در و خارج از جاده های شهری و بین المللی، حمل و نقل ریلی و دریایی از مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

به گفته این مقام مسئول در خدمات حمل و نقل هوایی اعم از بار و مسافر 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می شود.

از آنجایی که طبق قانون جدید 5 درصد از عوارض شهرداری از بلیت هواپیماهای داخلی حذف و به جای آن 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به بلیت هواپیما اضافه می شود، در عمل از صبح دوشنبه 13 دی ماه 4 درصد به نرخ بلیت هواپیماهای داخلی تعلق می گیرد. .

در پروازهای خارجی علاوه بر عوارض خروج، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می شود

با توجه به اینکه پروازهای خارجی قبلاً معاف از مالیات بودند، از 13 دی ماه 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به قیمت بلیت پروازهای خارجی اعم از ایرانی یا غیر ایرانی اضافه می شود.

در این میان عوارض خروج از کشور با دریافت کارت پرواز از مسافران خارجی دریافت می شود که طبق قانون بودجه امسال (1400) از خروجی اول 400، خروجی دوم 600 و خروجی سوم به بالا 800 هزار تومان عوارض خروج از کشور دریافت می شود. دریافت شده توسط کشور

  سرمایه گذاری سایپا در طراحی و تولید موتور / تحول و توسعه در سایپا مایه مباهات و امید است

1 خبر مرکزی

هزینه های نجومی برای سفر به خارج از کشور

بنابراین اگر مسافری قصد سفر به کانادا را داشته باشد، با توجه به اینکه قیمت بلیط تهران-تورنتو بر اساس خطوط هوایی مختلف بین 20 تا 35 میلیون تن است، مسافر باید علاوه بر بین 400 تا 800 هزار تن، 1.8 را نیز ترک کند. به 3.3 میلیون حجم مالیات بر ارزش افزوده و در مجموع بین 2.2 تا 4 میلیون جلد برای مالیات بر ارزش افزوده و مالیات خروجی ترکیب شده است.

همچنین برای مسافرانی که قصد خرید بلیط رفت و برگشت استانبول را دارند، قیمت 20 تا 30 میلیون تن برای ایرلاین های ایرانی و 35 تا 70 میلیون تن برای ایرلاین های غیر ایرانی از مسافران اخذ می شود.

با احتساب 9 درصد کسر مالیات بر ارزش افزوده، مسافران باید ارقامی بین 1.8 تا 3.3 میلیون تن را به عنوان مالیات بر ارزش افزوده و همچنین عوارض خروج از کشور پرداخت کنند.

قیمت جدید بلیط هواپیما داخلی

مسافران داخلی نیز با توجه به افزایش 4 درصدی بلیت هواپیما، باید این پایه مالیاتی را هنگام خرید بلیط هواپیما پرداخت کنند.

در حال حاضر بلیط هواپیما تهران – مشهد بین 600 تا 900 هزار تن است که افزایش 4 درصدی به معنای افزایش 24 تا 36 هزار تنی نسبت به ارقام فعلی خواهد بود.

قیمت بلیط هواپیما تهران-کیش از 700 هزار تن تا یک میلیون و 300 هزار تن است که با اعمال مالیات بر ارزش افزوده از روز دوشنبه 13 دی ماه، رقم 28 تا 52 هزار تن به ارقام فعلی اضافه می شود.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی:

از ساعت یک بامداد دوشنبه 13 دی ماه، هر بلیط پرواز داخلی یا خارجی مشمول 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده می شود.

مقسود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی درباره اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده سفرهای هوایی به مهر گفت: این قانون به تصویب مجلس رسیده و شش ماه پس از ابلاغ لازم الاجرا می شود و لازم الاجرا می شود. دوشنبه 4 ژانویه.”

  نصب برج مخزن خوراک پروژه ارتقای راندمان دستگاه پارافینینگ پالایشگاه نفت ایرانول

وی افزود: با توجه به اینکه قبلا 5 درصد از هر بلیت فروشی از عوارض شهرداری اخذ می شد، در قانون جدید عوارض شهرداری حذف و به جای آن 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی با بیان اینکه پروازهای خارجی نیز مشمول قانون هستند، گفت: افرادی که بلیت پروازهای خارجی را اعم از شرکت های داخلی و خارجی خریداری کنند مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند.

وی یادآور شد: برای پروازهای داخلی به سقف قیمت بلیت در مجموع 4 درصد اضافه می شود. اما در پروازهای خارجی 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده دریافت می شود که با توجه به رقم نسبت فروش بلیط هواپیماهای خارجی، این پایه مالیاتی منجر به کاهش یا حتی غیرقابل دسترس بودن افراد برای سفر به خارج از کشور می شود. از یک طرف عوارض خروج داریم و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده تعلق می گیرد.

نمایندگان از یک سو به قیمت بلیت معترض هستند، از سوی دیگر 9 درصد مالیات می پردازند.

اسدی سامانی گفت: نمایندگان مجلس از یک سو مدام معترض هستند که چرا قیمت بلیت هواپیما گران است، از سوی دیگر حمل و نقل هوایی را در قانون مالیات بر ارزش افزوده لحاظ می کنند؛ چرا که قیمت بلیت هواپیما بالاست. این دو در تضاد هستند. هنگام تصویب این قانون، آنها باید تأثیر منفی مالیات بر ارزش افزوده بر بلیط هواپیما را بر اقتصاد خانوار و حتی اقتصاد کشور در نظر می گرفتند. این امر باعث کاهش سفرهای خارجی می شود.

وی خاطرنشان کرد: این 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بلیط هواپیما توسط کاربر نهایی کسر شده و مستقیماً در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار می گیرد. بر اساس قانون سازمان مالیاتی کشور موظف است یک درصد از این مالیات را برای توسعه سلامت جامعه، 4 درصد شهرداری ها و 4 درصد از خزانه دولت را پرداخت کند.

  آیا تا به حال در شب یلدا هندوانه خوانده اید؟!

این فعال صنعت هوانوردی درباره اینکه آیا تغییرات قیمت بلیت هواپیما تاثیری در کاهش یا افزایش نرخ این پایه مالیاتی ندارد؟ وی گفت: هرکس به هر قیمتی بلیط هواپیما بخرد باید 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده بپردازد؛ این مبلغ به شرکت های هواپیمایی تعلق نمی گیرد، بلکه شرکت های هواپیمایی باید این مبلغ را از مسافر دریافت کنند و به سازمان امور مالیاتی پرداخت کنند.

بلایی که شهرداری ها بر سر شرکت های هواپیمایی آوردند

وی ادامه داد: زمانی که قانون 5 درصد از درآمد فروش بلیت هواپیما را به عنوان عوارض شهرداری قید کرد، شهرداری های شهرهای مبدأ و مقصد خواستار دریافت آن 5 درصد بودند. اما اکنون تنها 9 درصد به عنوان مالیات بر ارزش افزوده از شرکت های هواپیمایی دریافت می شود که بین کاربر نهایی توزیع می شود. در شرایط جدید شرکت های هواپیمایی تنها با یک دستگاه جزئی از سازمان امور مالیاتی هستند.

اسدی سامانی گفت: حتی شهرداری ها در شهرهایی که فرودگاه ندارند 5 درصد از شرکت های هواپیمایی را مطالبه کرده اند و شرکت های هواپیمایی مرتبا با شکایت شهرداری ها در قوه قضائیه مواجه می شوند. حتی در کمیسیون ماده ۷۷ شرکت های هواپیمایی ۲ درصد شهرداری ها را جریمه می کنند.

“بلیت مشاوره” چه می کند؟

وی با اشاره به نحوه بازگشت و دریافت بلیت هواپیمای کنسل شده خاطرنشان کرد: بله، بلیت ها مسترد می شود و این 9 درصد به خریدار بلیت عودت داده می شود. البته مسائل و ابهامات زیادی وجود دارد که سازمان امور مالیاتی باید آنها را برطرف کند. متأسفانه از شش ماه پیش که این قانون ابلاغ شد، هیچ اقدامی برای توجیه و آموزش مشاغل مشمول قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از جمله در صنعت هوانوردی صورت نگرفت.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: قانون 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده شامل پروازهای مسافران ورودی به کشور نمی شود.

دیدگاهتان را بنویسید