قیمت آپارتمان نوساز در تهران

زنگ قرمز در بازار عرضه و فروش خانه های نوساز به صدا درآمد. بررسی میدانی «دنیای اقتصاد» از آخرین وضعیت بازار خرید و فروش و معاملات با واحدهای مسکونی نوساز (نوساز و بدون قفل آپارتمان) نشان می دهد که تفاوت قیمت این گروه از اشیاء با اشیاء مسکونی با ساخت بالاتر. زندگی بیشتر از قبل شده است

در عین حال، بازار این گروه از خانه‌ها دومین ویژگی جاری را نیز رعایت می‌کند که یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش اختلاف قیمت خانه‌های نوساز و آپارتمان‌ها از ساخت قدیمی‌تر است. ویژگی دوم کاهش شدید عرضه خانه های نوساز در بازار مسکن به ویژه در مناطق پر تقاضا است.

این شرایط پس از وقوع دو حادثه ملکی ایجاد شد که ابتدا بر قیمت نوسازها و سپس بقیه واحدهای مسکونی تاثیر گذاشت. اولین اتفاق مربوط به کاهش بی سابقه ساخت و ساز مسکن در پایتخت است. ساخت و ساز در تهران از نظر تاریخی کاهش یافته است.

تحت تاثیر کاهش گردش مالی در تهران، عرضه نوسازها نیز کاهش چشمگیری داشته است. دومین اتفاق و تاثیرگذار در پیدایش این شرایط مربوط به خودداری برخی سازندگان و سرمایه گذاران ساختمانی از عرضه اشیای آماده نقل و انتقال به بازار مسکن پس از افزایش هزینه های ساخت است.

با توجه به ادامه تورم ساختمانی و افزایش مستمر قیمت مصالح و سایر مواد اولیه ساختمان های مسکونی در تهران، اکنون برخی از سازندگان ترجیح می دهند واحدهای نوساز، بدون قفل و آماده خود را به بازار عرضه نکنند.

بحث این دسته از سازندگان این است که قیمت تمام شده ساخت و ساز به قدری بالا رفته است که اگر همان واحدهای مسکونی آماده را نگه دارند و تا یکی دو سال آینده در بازار بفروشند، نسبت به عرضه و راه اندازی بازار فعلی خود. از پروژه های جدید، آنها سود خواهند برد.

  زمان پرداخت مستمری ها اعلام شد

تورم شدید هزینه‌های ساخت و ساز به همراه رشد مستمر قیمت‌ها در بازار املاک و مستغلات، برخی از سرمایه‌گذاران را بر آن داشته است که نبود مکان‌های ساخته شده را به فعالیت تولیدی و شروع پروژه‌های جدید ترجیح دهند.

قیمت آپارتمان

دیدگاهتان را بنویسید