قیمت آپارتمان تا 60 متر در تهران

سقف وام مسکن زوجین در شبکه بانکی در حال حاضر 480 میلیون تومان است و اگرچه راه مالک شدن زوج اول چندان هموار نیست، اما به نظر می رسد خرید آپارتمان برای این گروه با توجه به محدودیت سنی مجاز باشد. افزایش یافته به 25 سال، غیر ممکن نیست.

اگرچه تجربه جهانی نشان می دهد که وام مسکن در دنیا عموماً باید حدود 80 درصد ارزش ملک را پوشش دهد تا مورد استقبال متقاضیان خانگی قرار گیرد، اما در ایران چنین عرف وجود ندارد و شبکه بانکی عموماً چنین وام هایی را بازپرداخت نمی کند.

حداقل انتظار صاحبان خانه برای اولین بار این است که بتوانند نیمی از هزینه خرید مسکن را از طریق رهن پرداخت کنند و در صورت امکان تصمیم به ورود به بازار مسکن بگیرند.

اما پس از جهش اخیر مسکن، قدرت پوشش اعتباری پرداختی بانک مسکن در بخش مسکن به شدت کاهش یافته است و حتی تعمیرات شهریور ماه گذشته و رساندن سقف به 480 میلیون تن نمی تواند اثربخشی آن را به حد قابل قبولی برساند.

اما واقعیت این است که تاکنون تصمیمی برای افزایش مجدد سقف وام مسکن گرفته نشده است و صاحبان خانه به دنبال فرمولی برای خرید مسکن با همان وام های موجود در شبکه بانکی هستند.

بررسی پرونده‌های موجود در بازار مسکن نشان می‌دهد که هنوز خانه‌های بازار سرمایه با قیمت حدود یک میلیارد تن در مناطق جنوبی شهر و برخی از محله‌های کم برخوردار در مرکز و شرق تهران که اغلب زیر ۶۰ متر مربع هستند، وجود دارد.

اگرچه وام مسکن فعلی نیمی از ارزش این خانه ها را پوشش نمی دهد، اما بین 40 تا 45 درصد از قیمت خرید این خانه ها را می توان از طریق وام بازپرداخت کرد که انگیزه نسبی برای متقاضیان اولین بار برای ورود به بازار مسکن ایجاد می کند.

  امشب 70 لیتر بنزین سهمیه ویژه آذرماه شارژ می شود

همچنین امکان رهن این املاک به صاحبان خانه برای اولین بار برای تامین بخشی از کسری نقدینگی آنها وجود دارد و با توجه به اینکه حداقل ارزش رهن اکثر این املاک 4 میلیون تن در هر متر مربع است، می توانند حداقل حدود 200 میلیون تومان اضافه کنند. تن سفارش دهید و مابقی ارزش معامله را به صورت نقدی پرداخت کنید.

حتی اگر خانه های خریداری شده به این شکل ایده آل نباشند، کمترین مزیت خرید خانه با این فرمول این است که نقدینگی پایین خانه اصلی تبدیل به ملک می شود و از عارضه کاهش ارزش ناشی از تورم پولی مصون می ماند.

قیمت آپارتمان

دیدگاهتان را بنویسید