قوانین شروع صحیح مکالمه

451891 152 خبر مرکزی

فرادیک| به نظر می رسد برخی افراد در مکالمه استاد هستند، در حالی که برخی دیگر حتی با مکالمه معمولی مشکل دارند. دانستن نحوه شروع مکالمه یک مهارت اجتماعی بسیار مفید است.

به گزارش فرادید؛ چه بخواهید یک مشتری بالقوه را تحت تاثیر قرار دهید، چه بخواهید با کسی که به او علاقه دارید صحبت کنید، یا به سادگی با یک آشنای جدید گفتگو کنید، یادگیری نحوه شروع یک مکالمه در موقعیت های اجتماعی باعث می شود احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. به شما می دهد

گفتگوی مقدماتی

اگر اتاقی پر از غریبه ها تصور شما از یک کابوس است، پس ایده رفتن به یک مهمانی یا رویداد کاری می تواند بسیار ترسناک تر باشد. این نوع موقعیت‌های اجتماعی به‌ویژه اگر تمایل به درون‌گرا، خجالتی یا اضطراب اجتماعی داشته باشید، دشوار است.

یکی از راه های آرام کردن اضطراب این است که از قبل آماده شوید. به طور ذهنی آنچه را که می خواهید درباره آن صحبت کنید مرور کنید، یا حتی آن را با یک دوست تمرین کنید. اولین قدم برای تبدیل شدن به یک سخنران خوب، آماده شدن است.

اگر در مورد شروع یک مکالمه عصبی هستید، قبل از اینکه خیلی دیر شود این سه استراتژی ساده را امتحان کنید:

– مثبت فکر کن: نگران اشتباه کردن نباشید و به توانایی های خود ایمان داشته باشید. نگرانی بیش از حد در مورد اینکه چه بگویید در واقع باعث می شود رشته کلمات خود را از دست بدهید. سعی کنید روی فردی که با او صحبت می کنید و صحبت های او متمرکز بمانید.

یک نفس عمیق بکش: اگر پرتنش و عصبی هستید، کمتر احساس آرامش می کنید. سعی کنید آرام بمانید و اجازه دهید مکالمه مسیر طبیعی خود را طی کند.

خودتان را معرفی کنید: یکی از ساده ترین راه ها برای شروع این است که خودتان را معرفی کنید و سپس به طرف مقابل هم همین شانس را بدهید. هنگامی که یخ را شکستید، سعی کنید یک سوال ساده بپرسید یا یک مشاهده ساده انجام دهید تا جرقه ای در گفتگو ایجاد شود.

قاتلان گفتگو

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما چیزهایی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید، مگر اینکه فردی را که با او صحبت می کنید به خوبی بشناسید.

شاید عموی شما صحبت را با اظهار نظرهای سیاسی، شایعات، گلایه ها و شوخی های کثیف در جمع های خانوادگی شروع می کند، اما شما نباید در گفتگوی روزمره خود با دیگران چنین رفتاری را الگو قرار دهید. از هر گونه صحبت توهین آمیز، مشاجره آمیز یا ناهنجار در ابتدای گفتگو خودداری کنید.

  ماجرای ناپدید شدن عجیب یک ورزشکار ایرانی در اسپانیا

شما باید در زمان و مکان مناسب نظر خود را بیان کنید و قبل از شروع بحث های پرشور ابتدا مطمئن شوید که موضوع مورد نظر شما به نفع طرف مقابل است یا خیر.

برخی تحقیقات نشان می دهد که وقتی صحبت از نحوه شروع یک مکالمه می شود، بهترین گزینه ممکن است این باشد که نظرات نسبتاً ایمن را رعایت کنید. در یک مطالعه، از شرکت‌کنندگان خواسته شد که اثربخشی چند جمله آغازین از یک شریک عاطفی بالقوه را ارزیابی کنند: جناسهای گستاخانه، سوالات تشریحی بی‌ضرر، یا رویکرد مستقیم.

تعداد کمی از پاسخ دهندگان از رویکرد زبان در گونه حمایت کردند، اما وقتی نوبت به دو سبک دیگر رسید، پاسخ ها متفاوت بود. زنان سؤالات بی خطری مانند “تیم مورد علاقه شما کیست؟” و مردان مستقیماً رویکردی مانند “می‌خواهم تو را برای نوشیدنی بیرون ببرم!” ارجح

نویسندگان این مطالعه پیشنهاد می کنند که هنگام شروع مکالمه با یک غریبه، بهتر است از رویکرد بی ضرر استفاده کنید. این نوع مکالمات کمتر تهدیدآمیز هستند و طرف مقابل را تشویق می‌کنند تا پاسخی مشابه بدهد.

لحن گفتگو را مثبت نگه دارید

سعی کنید گفتگو را با لحنی شاد و سرزنده شروع کنید. از شکایت یا اظهار نظر منفی دست بردارید. صرف نظر از شرایط، بالاخره حرف مثبتی برای گفتن وجود دارد. در مورد آب و هوا، غذا یا رویدادهای روز نظر دهید. گفتن چیزی به سادگی گفتن اینکه در حال گذراندن اوقات خوبی هستید و امیدوارید طرف مقابل تجربه خوبی داشته باشد، راه خوبی برای صاف کردن مکالمه است. حتی اگر وضعیت ایده آل نیست، سعی کنید گفتگو را مثبت نگه دارید.

در اینجا چند ایده وجود دارد که می توانید برای شروع کار از آنها استفاده کنید:

– نمایش عالی بود، اینطور نیست؟
– کسی که این رویداد را برنامه ریزی کرده است، حرفی برای گفتن ندارد!
ارائه شما عالی بود احساس می کنم خیلی چیزها یاد گرفتم!
– وای امروز روز سردی است اما هواشناس گفت فردا هوا خوب و آفتابی است.

مردم معمولاً به نظرات مثبت بهتر از نظرات منفی پاسخ می دهند! مثبت نگه داشتن فضای گفتگو به آرامش دیگران کمک می کند. در نتیجه، طرف مقابل تمایل بیشتری برای ادامه گفتگو با شما خواهد داشت.

ساده شروع کن

لازم نیست هر گفتگوی خوبی با مشاهدات عمیق، فلسفی و تکان دهنده شروع شود. شکستن یخ بین دو نفر با نظرات و سوالات ساده راه خوبی برای شروع گفتگو است. اظهار نظر در مورد آب و هوا، غذا یا جایی که هستید ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، اما دلیلی وجود دارد که این روش کارساز باشد. این یک راه ساده و آسان برای شروع مکالمه است و زمینه های مشترکی بین دو غریبه ایجاد می کند. گفتگوی چیزهای بی اهمیت زمینه ای برای گفتگو در مورد سلیقه های شخصی، پیشینه، سرگرمی ها و موضوعات عمیق تر فراهم می کند که به ارتباط افراد کمک می کند.

  بازار غیر متعارف لوازم آرایشی؛ وقتی آرایشگر متخصص می شود!

پژوهش چه می گوید؟

در مطالعه ای که در مجله Psychological Science منتشر شد، محققان مشاهدات طبیعی را بر روی داده های جمع آوری شده از شرکت کنندگان انجام دادند. این داده ها شامل ضبط مکالمات صمیمی و عمیق شرکت کنندگان در یک دوره چند روزه است.

محققان دریافتند افرادی که مکالمات عمیق تر و شخصی تری داشتند، سطح شادی بیشتری نیز داشتند. این می تواند به این معنی باشد که افراد شاد بهتر می توانند دیگران را در گفتگوهای معنادار مشارکت دهند، اما همچنین می تواند به این معنی باشد که این گفتگوهای اساسی می تواند منجر به شادی بیشتر شود.

محققان می‌گویند: «یافته‌های ما ثابت کرد که زندگی شاد، یک زندگی اجتماعی است، نه یک زندگی منزوی، و نتیجه مکالمات عمیق است، نه سطحی!» همه افراد مکالمه را دوست ندارند، اما این سبک از مکالمه می‌تواند منجر به عمیق‌تر و بیشتر شود. -مکالمات معنی دار گفتگوها معمولاً با تمرکز بر مسائل کوچک و پیش پا افتاده شروع می شوند و هر چه عمیق تر می شوند، افراد احساس شادی و رفاه بیشتری می کنند.

سوال بپرس

سوال پرسیدن راهی عالی برای شروع مکالمه است. این نه تنها به شما دلیلی برای شروع گفتگو می دهد، بلکه به طرف مقابل نیز فرصتی می دهد که مفید باشد. هنگام استفاده از این رویکرد، با یک سوال ساده شروع کنید که پاسخ آن ساده و آسان است. مثلا سوال در مورد ساعت شروع کارگاه آموزشی یا آدرس فلان مکان.

نمونه هایی از جملات شروع مکالمه

– میدونی از کجا میتونم برنامه بگیرم؟
-تو اینجا گوشواره ندیدی؟ یکی از گوشواره هایم گم شده است.
– آیا می دانید بعد از کارگاه آموزشی اینجا نوشیدنی سرو می شود یا خیر؟

یکی از مزایای این روش این است که پرسیدن یک سوال ساده می تواند منجر به گفتگو در مورد موضوعات دیگر شود. وقتی سوال خود را می‌پرسید و طرف مقابل به شما کمک می‌کند، در واقع یک پیوند اجتماعی متقابل بین شما دو نفر ایجاد می‌کند.

از آنجایی که این شخص به شما کمک کرد، حالا نوبت شماست که از او تشکر کنید و خودتان را معرفی کنید. این فرصتی را ایجاد می‌کند که می‌توانید از آن برای پرسیدن سؤالات بیشتر در مورد طرف مقابل، اینکه چه کسی هستند، چه چیزی او را به آنجا کشانده است و سایر سؤالات مناسب بسته به موقعیت استفاده کنید.

  خریداران وفاداری و عزت از 170 شهر کشور

زبان بدن

گاهی اوقات چیزی که نمی گویید به اندازه آنچه می گویید مهم است. هنگام شروع مکالمه، حتما به ارتباطات غیرکلامی خود توجه کنید. از زبان بدن می توان برای ابراز علاقه و احساسات استفاده کرد. نگاه دوستانه، حالت راحت و تماس چشمی خوب نشان می دهد که شما واقعاً علاقه مند به شناخت بهتر طرف مقابل هستید، در حالی که خمیدن، امتناع از تماس چشمی و اخم کردن باعث می شود طرف مقابل احساس بی حوصلگی یا بی علاقگی کند.

برخی از نشانه های غیرکلامی متقاعد کننده عبارتند از:

حالت باز: بالاتنه خود را با شل کردن بازوها باز نگه دارید زیرا حس دوستی و صمیمیت را منتقل می کند.
ارتباط چشمی: نگاه کردن به چشم های طرف مقابل. خیره نشو چون تهدید کننده است. طبیعی باشید، یعنی به چشمان او نگاه کنید، اما گهگاه چشمان خود را از او بردارید.
لبخند: خوب است، اما به شرطی که واقعی و طبیعی باشد. سعی نکنید به زور لبخند بزنید. بهتر است حالت چهره شما آرام اما شاد باشد.

گوش دادن و ابراز علاقه

صحبت کردن با کسی که احساس می کنید با او اشتراک کمی دارید می تواند وحشتناک باشد. در این مواقع، تشویق طرف مقابل به صحبت در مورد علایق، کار یا تجربه خود، راه خوبی برای شروع گفتگو است. از او بپرسید شغلش چیست، سپس با دقت گوش دهید. مردم معمولاً دوست دارند در مورد علایق خود صحبت کنند، بنابراین ابراز علاقه واقعی به آنچه طرف مقابل می‌گوید، شروع کننده خوبی برای گفتگو است.

تعادل

یک مکالمه خوب فقط به یک رویکرد متکی نیست. بهترین مکالمات ترکیبی از پرسیدن، گوش دادن و به اشتراک گذاری است. یک مکالمه ساده ممکن است اینگونه شروع شود:

– سوال پیش زمینه: آیا این ارائه را دوست داشتید؟
– گوش دادن به پاسخ طرف مقابل: عالی بود! احساس می کنم خیلی چیزها یاد گرفتم!
– افشای افکار شما: من هم همین فکر را می کردم. من در حال حاضر در نظر دارم این نکات را در پروژه کاری خود بگنجانم.
– تکرار این فرآیند با پرسیدن سوال بعدی از شما یا طرف مقابل

یادگیری نحوه شروع مکالمه یک مهارت مهم است که به ما کمک می کند روابط اجتماعی را در زمینه های مختلف ایجاد کنیم. این می تواند در ابتدا دشوار باشد، به خصوص اگر خجالتی هستید یا اضطراب اجتماعی دارید، اما تمرین زیاد کلید موفقیت است. سعی کنید به هر یک از این تعاملات به چشم یک جلسه تمرین نگاه کنید. هرچه مکالمه بیشتری با دیگران داشته باشید، مهارت های مکالمه شما قوی تر می شود.

منبع: verywellmind

مترجم: زهرا ذوالکدر

دیدگاهتان را بنویسید