قهوه به حفظ سلامت کلیه ها کمک می کند

دکتر چیراگ پریچ، نویسنده این مطالعه از دانشگاه جانز هاپکینز در مریلند، گفت: «ما از قبل این نوشیدن منظم را می‌دانیم. قهوه با پیشگیری از بیماری های مزمن مانند دیابت نوع 2، بیماری قلبی این به بیماری های عروقی و بیماری های کبدی مربوط می شود.

وی افزود: اکنون می‌توانیم کاهش احتمالی خطر آسیب حاد کلیه را به فهرست رو به رشد فواید کافئین برای سلامتی اضافه کنیم.

محققان داده های بیش از 14000 بزرگسال آمریکایی را که برای مطالعه آترواسکلروز انتخاب شده بودند بین سال های 1987 و 1989 با میانگین سنی 54 سال تجزیه و تحلیل کردند.

شرکت کنندگان در طول 24 سال هفت بار در مورد تعداد فنجان های قهوه ای که در روز می نوشند مورد بررسی قرار گرفتند: صفر فنجان، یک فنجان، دو تا سه فنجان یا بیش از سه فنجان. در طول دوره مطالعه، نزدیک به 1700 مورد آسیب حاد کلیه گزارش شد.

به گفته محققان، آسیب حاد کلیه عبارت است از “یک دوره ناگهانی نارسایی کلیه یا آسیب کلیه که در عرض چند ساعت یا چند روز اتفاق می افتد.”

محققان دریافتند افرادی که هر روز هر مقدار قهوه می نوشند، 15 درصد کمتر در معرض آسیب حاد کلیوی قرار دارند و افرادی که دو تا سه فنجان در روز می نوشند، 22 تا 23 درصد کمتر در معرض خطر هستند.

پریح گفت: “ما گمان می کنیم که دلیل تاثیر قهوه بر خطر آسیب حاد کلیه ممکن است این باشد که ترکیبات فعال بیولوژیکی با کافئین یا فقط خود کافئین باعث بهبود جریان خون و استفاده از اکسیژن در کلیه ها می شود.” عملکرد خوب کلیه و مقاومت در برابر آسیب حاد کلیه به در دسترس بودن خون و اکسیژن ثابت بستگی دارد.

  معرفی 16 ویژگی ویژه واتس اپ

تحقیقات بیشتری برای درک اینکه چگونه قهوه می تواند از کلیه ها محافظت کند، مورد نیاز است. محققان خاطرنشان می کنند که افزودن شیر، خامه یا شکر نیز ممکن است خطر آسیب حاد کلیه را افزایش دهد و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

قهوه به حفظ سلامت کلیه ها کمک می کند

اما مطالعه ای که ماه گذشته منتشر شد نشان داد که افزودن کمی شکر به قهوه همچنان با کاهش خطر مرگ زودرس مرتبط است.

دیدگاهتان را بنویسید