قمه دختران؛ درد بزرگ جامعه!

451734 106 خبر مرکزی

حسین مافی| دیروز شاهد ویدیویی دردناک وایرال از کشتار دختران نوجوان با قمه در یکی از پارک های بوشهر بودیم که هر بیننده ای را به فکر فرو برد. قمه و استفاده از سلاح سرد که در درگیری بین مردان رایج بود، اکنون وارد درگیری بین زنان و دختران شده است که نشان از درد شدید جامعه است و نیاز به شناسایی و درمان دارد.

در سال ها و ماه های اخیر فیلم هایی از درگیری دختران نوجوان دبیرستانی تهران و هلیا دختر دهه 80 اصفهان نیز در فضای مجازی پخش شد که باید سریعا پیگیری می شد و این مشکل پیش می آمد. آسیب شناسی، به طوری که امروز دیگر شاهد چنین درگیری هایی در بوشهر نیستیم.

وقتی به سن و نوع لباس پوشیدن این دختران نگاه می کنید، متوجه می شوید که این افراد از الگوهای خاصی پیروی می کنند و تاثیر جامعه را به خصوص در فضای مجازی مشاهده می کنید.

در دو سال گذشته که همه افراد جامعه به دلیل شیوع کرونا بیشتر خدمات خود را به صورت آفلاین دریافت کردند، دانش آموزان نیز به آموزش مجازی روی آوردند. آموزش هایی که ساختمان و زیرساخت های فرهنگی آن مهیا نبود و همه مجبور بودیم فرزندانمان را در دنیای پرتلاطم و ناشناخته مجازی غرق کنیم و نظارت دقیقی نداشتیم.

این فضای مبهم و نامتناهی می تواند بسیار آسیب زا باشد و اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند مشکلات روحی زیادی را حتی برای بزرگسالان ایجاد کند.

تحقیقات نشان می دهد که منشأ بسیاری از درگیری ها از شایعات در شبکه های اجتماعی و ارتباطات نامشروع در این فضا است. بی شک خانواده ها باید توجه بیشتری به فرزندان خود به ویژه نوجوانان داشته باشند. پسران و دختران جوانی که برای پیمودن راه درست و عدم تلو تلو خوردن و گرفتار شدن در چالش ها و ناهنجاری های اجتماعی نیاز به نظارت بیشتری دارند.

  5 ویژگی نسخه جدید سیستم عامل آیفون و آیپد

نکته نگران کننده این است که سن این افراد جوان است، اکثر افراد درگیر در این درگیری دختر هستند و از خشونت بین خود کوتاه نمی آیند، بلکه مشخصا گروهی هستند که منجر به اعمال خشونت آمیز و گرفتن قمه می شوند. محل

انتشار این نوع ویدیوها برای سایر نوجوانان الگو قرار می گیرد و می تواند آینده و سرنوشت این دختران را تباه کند. در عین حال جوانان نیز در راه دختران قمه قدم خواهند گذاشت و هزاران دختر و پسر قمه ساخته خواهند شد. بنابراین عواملی که این درگیری را فیلمبرداری و در فضای مجازی منتشر کرده اند شناسایی و طبق قانون با آنها برخورد شود تا درس عبرتی برای دیگران شود.

مجازات این گونه اعمال مجرمانه نیز باید به درستی و با عزت در جامعه اعمال شود تا دیگران عبرت بگیرند و جرأت انجام چنین اعمال خشونت آمیزی را نداشته باشند. یعنی از آنجایی که این فیلم ها در فضای مجازی منتشر می شود، مجازات مجرمان نیز با توجه به شرایط جامعه و نظر قاضی پرونده اطلاع رسانی شود.

امروزه انتشار ویدئوها و کلیپ های زیادی در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ما را بر آن داشته است که واقعیت جامعه را بپذیریم و آسیب های اجتماعی و رفتاری موجود را شناسایی کرده و راهکارهای مناسبی را برای آنها پیشنهاد کنیم.

سواد رسانه ای و سواد اجتماعی از موضوعات مهمی است که باید در جامعه و به ویژه در نظام آموزشی کشور اهمیت بیشتری به آن داده شود و با استحکام بنیان خانواده و تربیت دینی و تربیتی و تعیین الگوهای صحیح می توان از بروز بسیاری از معضلات اجتماعی جلوگیری کرد. برای جوانان

  تغییر قانون دورکاری برای مادران شاغل

دیدگاهتان را بنویسید