قطعنامه ضد ایرانی یک اشتباه محاسباتی بود

“مایکل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین امروز (دوشنبه) در بیانیه ای که در صفحه توئیتر خود منتشر کرد، هدف کشورهای اروپایی و آمریکا صدور قطعنامه مقابل ایران در هیئت دولت آژانس را دور کن مذاکرات وین لغو تحریم های یکجانبه علیه جمهوری اسلامی و احیای برجام شرح داده شده.

قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با حمایت سه کشور اروپایی (فرانسه، بریتانیا و آلمان) دلیلی بر این باور است که آنها تلاش می‌کنند مذاکرات وین درباره برجام را منحرف کنند. او در پیام خود نوشت: «آنها را بیرون بیاور».

اولیانوف ادامه داد: با این حال، من معتقدم که این (قطعنامه) یک اشتباه راهبردی غیرارادی بود و این کشورها همچنان به دنبال نهایی کردن موقت مذاکرات در وین هستند.

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه (8 ژوئیه) با 30 رای موافق، 2 رای مخالف و چین با 30 رای مخالف و 3 رای ممتنع قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که ایران را به عدم همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی متهم می‌کند. (هند). لیبی و پاکستان).

ساعاتی پیش از تصویب قطعنامه ضد ایرانی روز چهارشنبه شورای حکام، سازمان انرژی اتمی ایران با صدور بیانیه ای از بسته شدن تعدادی از دوربین های اضافی آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) در ایران خبر داد.

در بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است: جمهوری اسلامی ایران تاکنون همکاری های گسترده ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته است. ایران. به همین دلیل تصمیم گرفته شد از امروز عملیات دستگاه اندازه‌گیری سطح OLEM غنا و فلومتر آژانس که به دستور مقامات مربوطه صادر شده است، متوقف شود.

  واکنش دادستان کل کشور به حوادث مشهد

این تحولات در حالی صورت می گیرد که مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین چند ماه است که به بن بست رسیده است. دولت آمریکا از آغاز مذاکرات بارها به جای ارائه ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، تلاش کرده است تا کشورهای مختلف را به تاخیر و مانع تراشی در مذاکرات متهم کند.

کشورهای غربی به‌ویژه آمریکا در ماه‌های اخیر و پس از توقف مذاکرات در وین، به رویه معمول خود مبنی بر توسل به عملیات روانی و رسانه‌ای برای متهم کردن ایران و تبرئه ایران روی آورده‌اند. آنها با ربط دادن مذاکرات به جنگ اوکراین، ابتدا مدعی شدند که روسیه مانع از مذاکرات شده است.

پس از آنکه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جریان دیدار حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران به صراحت اعلام کرد که موضوع درخواست مسکو برای همکاری با ایران پس از اجرای کامل برجام مانعی برای ادامه مذاکرات نیست، موضوع ایران است. با این ادعا که درخواست تهران برای حذف سپاه از فهرست سازمان های موسوم به تروریستی مذاکرات را متوقف کرده است، مطرح شده است.

قطعنامه ضد ایرانی یک اشتباه محاسباتی بود

در همین حال کارشناسان می گویند که دولت جو بایدن به دلایل مختلف از جمله مانع تراشی در اسرائیل و اختلافات داخلی با کنگره تمایلی به بازگشت به کنگره ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید