قتل یک دوست نزدیک به اشتباه

416406 540 خبر مرکزی

نوجوانی که به اشتباه دوستش را به جای شکایت با چاقو کشته و به قتل رساند، به دیه و پنج سال زندان محکوم شد.

مقتول قصد داشت میانجیگری کند اما به اشتباه کشته شد. به گفته پزشکی قانونی، متهم که یک نوجوان است از قصاص آزاد و به دیه و پنج سال نگهداری در کانون اصلاح و تربیت محکوم شد. رسیدگی به این پرونده در پاییز 1378 و پس از تصادف خونین در یک کارواش در شهریار آغاز شد.

شواهد نشان می دهد که درگیری بین صاحب کارواش و چند مشتری و مجروح شدن پسر 16 ساله ای به نام عرفان رخ داده است. عرفان که از ناحیه پا به شدت مجروح شده بود به بیمارستان منتقل شد اما یک روز بعد بر اثر خونریزی شدید ناشی از بریدگی سفید درگذشت.

با مرگ این نوجوان تحقیقات پلیس وارد مرحله جدیدی شد و پلیس به گفته شاهدان متوجه شد دوست صمیمی عرفان به نام شایان عرفان را زده است. شایان پس از افشاگری ردیابی و دستگیر شد، اما او ادعا می کند که چاقو به طور ناخواسته به دوستان سفید پوستش اصابت کرده است.

در حالی که پزشکی قانونی پس از معاینات بالینی متهم در گزارشی اعلام کرد شایان که در زمان ارتکاب جنایت کمتر از 18 سال سن داشته است، پرونده به شعبه هفتم دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد.

در ابتدای جلسه والدین عرفان خواستار قصاص شدند. پدر مقتول که گریه می کرد گفت: پسرم و شایان دوستان صمیمی بودند و آن روز با هم به کارواش رفتند اما نمی دانم پسرم چگونه کشته شد.

  استوری جدید عارف غلامی بعد از اتفاقات اخیر ایران + عکس

شایان در جریان درگیری با خود چاقو برد و پسرم را به عمد کشت. پس برای او قصاص می‌خواهم. شایان که از کانون اصلاح و تربیت به دادگاه منتقل شده بود، سپس در جایگاه ویژه ایستاد و گریه کرد و جزئیات ماجرا را توضیح داد.

متهم گفت: روز گذشته به همراه دوستم به کارواش رفتیم اما با مالک و چند مشتری درگیر شدم. تصادف رو به رو شد اما شدت گرفت و صاحب کارواش با سرم برخورد کرد. خون از سرم جاری شد. خون صورت و چشمانم را گرفته بود و خوب نمی دیدم.

چند نفر خودشان را روی سرم انداختند و من را کتک زدند و من می خواستم هر طور شده از شر خودم خلاص شوم. وی ادامه داد: وقتی شخصی پیراهنم را از پشت کشید زیر پا گذاشتم و کتک خوردم و من که دوستم را عارف نمی دانستم به او چاقو زدم اما بعد متوجه شدم دوستم عارف من است. برای کمک به من عقب کشید و نجاتم داد.

او می خواست واسطه شود که به اشتباه کشته شد. متهم نوجوان گریان گفت: باور کنید قصد کشتن دوستم را نداشتم. من با او دشمنی نکردم و با او به کارواش رفتم.

شرمنده خانواده عرفانی هستم. سپس وکیل متهم با بیان اینکه موکل در زمان ارتکاب جرم زیر 18 سال سن داشته و پزشک قانونی نیز نسبت به رشد روانی وی ابراز تردید کرده است، به دفاع از خود پرداخت. لذا خواهشمندم ایشان از قصاص رهایی یافته و طبق ماده 91 قانون مجازات اسلامی به مجازات قانونی محکوم شوند.

  عذرخواهی امیر تتلو از رهبر انقلاب + عکس

در پایان دفاعیات وکیل، قضات دیوانه شدند و به گفته کارشناسان پزشکی قانونی، متهم را از قصاص تبرئه و به دیه و پنج سال حبس در کانون اصلاح و تربیت محکوم کردند.

دیدگاهتان را بنویسید