قانون مدنی در دوره پهلوی اول کیست؟!

420393 557 خبر مرکزی

به عنوان مثال یکی از کتابهای تألیف عباسی شیخ بهایی در فهرست منابع حقوق مدنی فرانسه آمده است. همچنین در فارسی از فرقه های معروف فقهای شیعه که علما و حوزه های علمیه به آنها استناد کرده اند استفاده کرده اند.

کتب حقوقی مرتبط با تاریخ حقوق مدنی و مسلمین، مانند الحکمالجفریح فی الالشکیح، تألیف شیخ عبدالکریم، مانند القانون المدنی، تألیف احمد فتحی زغلول، به عنوان استاد سلیم رستم، در قانون گشایش یافت. و مجله حقوقی عدلیه، نوشته سلیم رستم، باز به حقوق مدنی عثمانی، مطالعه می کنند.

ترجمه های بسیاری از قوانین کشورهای اروپایی به ویژه قوانین مدنی بلژیک، سوئیس و فرانسه توسط کمیسیون مورد بررسی قرار گرفته و به ویژه در جلد دوم و سوم (مواد 956 تا 1335) بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

صدرا اشرف نحوه استناد به آراء و آراء فقهی را به گونه ای بیان کرد که در هیئت تصمیم گیری شد، زیرا فتاوای علمای سال های اخیر تا حد زیادی با آرای مشهور حقوقدانان درجه اول مطابقت دارد. قوانین بعدی را باید طبق نظر دانشمندان بعدی تدوین کرد …

ممکن است لازم باشد که یک مقاله به چند کتاب یا کتاب حقوقی تفصیلی رجوع کند و غالباً بحث در یک مقاله دو یا سه جلسه و احکام الله و شرح شهدا و مورد عالم و مثال به طول می انجامد. از عالم و معلم . .

جلد اول به شرایط اصلی معرفی و موارد مربوط به تقسیم اموال به اموال منقول و غیر منقول و همچنین بخشهایی از شرایط مربوط به عقود و قراردادهای مصوب قانون مدنی فرانسه در جلد دوم و سوم می پردازد. ، به خصوص سوئیس، بسیار دقیق هستند.

در همان فرازها به وظایف زوجین و حقوق خانوادگی اشاره شده است. نویسندگان قانون مدنی از هر جهت در این امر صلاحیت داشتند. اکثر آنها با زبان فرانسه آشنا هستند و به قانون مدنی فرانسه، بلژیک و سوئیس موضوع قانون جدید اشاره می کنند.

وزیر دادگستری در مجلس صراحتاً اعلام کرد که اصطلاح قانون مدنی در بسیاری از موارد ترجمه مستقیم اصطلاحی مشابه قوانین فرانسه و کشورهای اروپایی است، اما اصطلاحات قانون مدنی محدود به احوال شخصیه است. جلد اول قانون مدنی در مورد امور عمومی و در مسائل مربوط به امور شخصی، تجدید نظر در احکام اسلامی بود.

  «300» با اجرای جواد عزتی و صدای رضا بهرام اجرا می شود

به هر حال، اگر نویسندگان و مترجمان دانشمند قانون مدنی نمی توانستند در تدوین آن قانون را رعایت کنند، نمی توان آنها را نقد کرد; زیرا گذشتگان به طبع خود مدعی بودند که این تفصیل در مقابل آن پذیرفته نمی شود، ثانیاً بنیانگذاران قانون مدنی در کار خود مبتکر بوده و برای هر پدیدآورنده ای بهترین هستند. اولین و مهمترین گام ها توسط ایشان برداشته شده است و دیگران باید برای تکمیل و رفع نواقص آن تلاش کنند.

نمونه هایی از ابتکارات و تلاش های روحانیون تأثیرگذار در تدوین قانون مدنی

روحانیون برجسته در قوه قضائیه برای احقاق حقوق مردم ایران تلاش زیادی کرده اند، از جمله سعید محمد فاطمی کومی، نویسنده جلد اول قانون مدنی، که زحمات زیادی کشیده است.

نصیر دولت آبادی در مقدمه کتب فقهی فارسی درباره اشعان چنین می نویسد: چنین است.

Auchan تاکید می کند که کار درست انجام خواهد شد و هیچ کس مسئول پاسخ نیست. به وضوح نظر شاه در این مورد مورد توجه قرار نگرفت. نکته دیگر توصیه برای ارزیابی است. او استدلال می کند که اگر قرار است این قانون 100 بار تصویب شود، بار اول که می خواهید آن را لغو کنید، آن را صد بار بخوانید و سپس به او پیشنهاد دهید.

خواهید دید که این بار چیزی را می بینید که تا به حال نخورده اید و هرگز به خود اجازه ندهید که به حافظه تکیه کنید. قوه قضاییه جدیدی که داور ایجاد کرد، علیرغم تلاش او برای اخراج روحانیون از دستگاه قضایی، قطعاً در این زمینه شکست می خورد و ما هم که با زبان عربی آشنا بودند، سوء استفاده کردند.

قاضی گفت که او سعی کرد یک ساختمان قدیمی و کثیف در دادگاه را ویران کند و بر روی آن یک سازه سنگی محکم از عدالت و انصاف بسازد، اما در حین ساخت آن افراد زیادی با نفوذ به قدرت رسیدند و هر یک از آنها به زمین افتادند. دریافتند که ساختن یک سازه قوی ترکیبی از نقاط قوت و ضعف است.

  لحظه نفس گیر نجات یک شیر از حمله مرگبار کفتارها

در ملاک نخست وزیری نیز آمده است: تا زمانی که قوه قضاییه صادق با قوه قضاییه تحصیل کرده حکومت نکند، نمی تواند شر آقازاده ها را قطع کند و دلیلی برای لغو کاپیتولاسیون وجود ندارد.

تنها شکل اصلاح برای قاضی این بود که این ساختار جدید برای فرانسه در قوه قضائیه بیشتر از قبل مفید بود. زیرا اکثر قوانین مدنی و بسیاری از قوانین جزایی دیگر بر اساس سنت های موجود است. اشکال ساختار کلی، سلسله مراتبی و روتین بود. نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که نظام قضایی در هر جامعه متناسب با شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی آن جامعه ساخته می شود.

با فرض اینکه دستگاه قضایی سازوکار عاری از هر گونه نقصی باشد، محلی برای این گروه ها است و معلوم نیست که آیا ارائه نسخه آن در جمعی از مردم موفقیت آمیز است، همانطور که در فرهنگ و سنت شما وجود دارد یا خیر. من عاشق نیاگورد هستم.

تنها تناقض این است که این کوتاه شدن دست علما و روحانیون زمینه را برای تقویت و ارتقای منزلت و منزلت علما فراهم کرد. زیرا هر چه ثروت و قدرت خود را از دست می دادند، در بین عموم مردم نفوذ بیشتری پیدا می کردند. با رفتار ضد روحانی رضاشاه، برخی باورهای منفی نسبت به علما و روحانیون شیعه تضعیف شده است. در عوض، وظایف اولیه آنها به عنوان حامی مردم در برابر حاکمان برجسته ظالم برای مردم آشکار شد.

نتیجه

سیر تحول قوه قضائیه در دوره پهلوی اول تحولی دائمی بود که پس از نهضت مشروطه در عرصه قضاوت و داوری در کشور رخ داد. بانی این طرح جدید علی اکبر بود که پس از 6 سال کار مستمر (1307-1313 شمسی) شاهکاری در طراحی اسکناس خلق کرد.

اعضای کمیسیون تدارک قانون مدنی از مجرب ترین و مجرب ترین حقوقدانان و حقوقدانانی بودند که احکام قانون مدنی را با رعایت موازین شرعی تدوین و تنظیم کردند.

  سمی تر از آمدنیوز/ باج گیران را مجبور نکنید

رهبران دولت مطلقه نوین با تلاش و کوشش فراوان هرگز موفق نشدند قوه قضائیه را به عنوان مهمترین منبع حقوق اسلامی در فقه معرفی کنند و حقوقدانان آگاه ترین و باتقواترین حقوقدانان بوده اند. مخالفان روحانیت و اسلام نتوانسته اند قوه قضائیه را به سمت یک دستگاه قضایی کاملاً سکولار سوق دهند، چرا که شریعت اسلام به مدت 14 قرن حاکمیت قانون در این جامعه بوده است. جای تعجب نیست که این ویژگی برای مدت کوتاهی امکان پذیر نبود.

همه کشورها در تدوین قانون مدنی بسیار دقت می کنند و برای این منظور از بزرگترین حقوق حاکم بر مفاهیم و ارزش های حقوقی و ارزش های جامعه و حتی سایر نظام های حقوقی برخوردارند.

قانون مدنی ایران که نقش مهمی در تنظیم روابط اجتماعی و اقتصادی دارد، مستقیماً بر اساس فقه و حقوق اسلامی و زیر نظر علما و روحانیون شیعه تدوین شده است.

قانون مدنی در واقع همان تدوین فقه امت بود که توسط علما و روحانیون به قانون مدون کشور تبدیل شد. برای تهیه این قانون خلاصه مطالب و سخنان وکلا جدید شد و بدون فیلد و اضافات و توقف و فیلد در یک جا جمع آوری و در اختیار عموم قرار گرفت.

اعضای این کمیسیون عبارت بودند از: حاج سعید نصراله تکوا، محمد فاطمی کومی، سعید محمد یزدی، سعید محمدرضا افجهی، سعید حبیب الله شبیر، شیخ اسدالله ممکانی، شیخ محمد عبده و باب شیخ.

بنابراین قانون مدنی یکی از قوانین جدید دولت های اسلامی است که احکام فقهی بنی امیه را رعایت می کند و کسانی که آن را تنظیم کرده اند، حق دارند به نحوی که اهلیت و آگاهی داشته باشند، این کار را انجام دهند. به استفاده از حقوق فرانسه و سایر کشورهای اروپایی ادامه دهید و در این ترکیب به شکلی لذت بخش موفق شوید.

– تحقیق مقالات با قلم

– حسن زندی، استاد تاریخ دانشگاه تهران و طلعت، مربی دانشگاه

– منبع: پژوهش تاریخی جلد 4، ش 4، زمستان 1391

دیدگاهتان را بنویسید