قانون تغییر ساعت لغو شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز گذشته به بررسی گزارش کمیسیون اجتماعی در خصوص ویژگی های کلی لایحه تغییر ساعت رسمی کشور پرداختند و در نهایت با این طرح موافقت کردند.

مجید انصاری، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در تشریح جزئیات این طرح گفت: ایده اولیه تغییر ساعت به سال 1895 میلادی و در زمان جنگ جهانی اول برمی گردد. این موضوع در سال 1916 با بحث تغییر ساعت در آلمان برای صرفه جویی در انرژی دنبال شد.

کاهش مصرف انرژی، اتلاف وقت و کاهش جرم و جنایت از جمله دلایلی بود که با اجرای تغییر ساعت موافقت کردیم. اما تحقیقات بیشتر نشان می دهد که نه تنها تاثیری در کاهش مصرف انرژی نداشته است، بلکه حتی در برخی موارد منجر به افزایش مصرف انرژی شده است. تحقیقات نشان می دهد که تاثیر مخرب بر سلامت انسان و افزایش تصادفات از دیگر نتایج تعویض ساعت است.

وی گفت: امروز 70 کشور دنیا قانون تغییر ساعت را رعایت نمی کنند. بسیاری از کشورهای اسلامی نیز به دلیل به تعویق افتادن افطار در ماه مبارک رمضان این قانون را اعمال نمی کنند. اتحادیه اروپا اخیراً رای قوی داد تا به کشورهای عضو اجازه دهد تصمیم بگیرند که آیا به تغییر ساعت ادامه دهند یا آن را متوقف کنند.

در نهایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات لایحه تغییر ساعت رسمی کشور موافقت کردند. در صورت تصویب تک نفره این طرح، از تاریخ ابلاغ این قانون، قانون تغییر ساعت رسمی کشور مصوب 31/5/1386 مجلس شورای اسلامی لغو می شود.

  عکس/ گرد و غبار در اهواز

دیدگاهتان را بنویسید