قانون آینه در دکوراسیون چیست؟

436420 278 خبر مرکزی

برخی از اشیاء خارج از آنچه منظور ما است استفاده می شود. به عنوان مثال، آینه نه تنها برای دیدن هر روز یکدیگر استفاده می شود، بلکه نقش کلیدی در دکوراسیون، روانشناسی و موارد دیگر دارد.

البته همه ما هر روز با آینه سر و کار داریم و شاید روزی نباشد که در آینه نگاه نکنیم، اما گاهی این اشیاء ساده نقش مهم تری در زندگی دارند و استفاده از آنها آنطور که ما تصور می کنیم نیست.

به عنوان مثال آینه در دکوراسیون و حتی روانشناسی موثر است و به سلامت جسمانی افراد کمک می کند که در ادامه به برخی از آنها می پردازیم.

تاثیر غذا خوردن جلوی آینه

انسان موجودی اجتماعی است و بیشتر مردم دوست دارند در مکان های عمومی باشند. حتما بارها شنیده اید که مردم بر این باورند که غذا خوردن در مکان های عمومی لذتی دوچندان دارد. مثلاً در کشور ما می گویند آبگوشت را باید دسته جمعی خورد، چون لذتی ندارد.

از سوی دیگر، برخی افراد معمولاً در هنگام تنهایی اشتهای کمتری دارند که بر سلامت آنها تأثیر می گذارد. شاید باور نکنید که محققان توصیه می کنند که این گونه افراد برای مصرف بیشتر غذای خود جلوی آینه غذا بخورند.

کارشناسان ژاپنی نیز در آزمایشات خود این موضوع را تایید کردند. یعنی طبق یافته های آنها، آینه می تواند روی تنهاترین افراد جامعه تاثیر مثبت بگذارد. این کارشناسان بر این باورند که حتی خود تغذیه نیز بر سلامت افراد میانسال تأثیر منفی می‌گذارد، زیرا خوردن با لذت می‌تواند با کیفیت زندگی آنها مرتبط باشد. بنابراین، اگر از آن دسته افرادی هستید که صرف غذا خوردن باعث افسردگی و کاهش اشتها می شود، سعی کنید جلوی آینه بنشینید و غذا بخورید.

کاربرد آینه در دکوراسیون داخلی و معماری خانه

امروزه آینه ها نیز نقشی کلیدی در دکوراسیون منزل دارند. یکی از مهمترین کاربردهای آینه در دکوراسیون های بزرگتر نشان دادن فضای خانه هاست.

با توجه به اینکه در شهرهای بزرگ بیشتر مردم در خانه های کوچکتر و کوچکتر زندگی می کنند، توصیه می شود برای چیدمان و طراحی لوازم خانگی که محیط بزرگتری را نشان می دهند از آینه استفاده شود.

  از سنگ برای پا تا حمام شیر; ماساژ دیگر آرام نمی کند!

به عنوان مثال، نصب آینه دیواری بر روی دو دیوار مجاور، بازتاب نور را افزایش می دهد و فضا را گسترش می دهد. یا اگر آشپزخانه شما کوچک است و پشت سینک پنجره ندارید، می توانید با قرار دادن آینه فضا را بزرگتر و جذاب تر کنید.

از سوی دیگر، اگر یک آینه بلند و بزرگ را بین دو پنجره قرار دهید، هوشیاری بیننده دچار توهم می شود و به نظر می رسد فضا گسترش می یابد. همچنین در این حالت احساس می کنیم که اتاق نور بیشتری دارد و روشن تر است. همچنین می توانید روی کابینت ها را با آینه بپوشانید تا فضای خانه بزرگتر و روشن تر شود.

استفاده از آینه های تزئینی نیز در دکوراسیون بسیار رایج است. با نصب آینه روی میز کنسول، بالای تخت و یا استفاده از سه آینه کوچک در اندازه های مختلف جلوه زیبایی به محیط می بخشد.

کار با آینه و استفاده از آینه نیز در معماری کاربرد دارد. طبق اسناد تاریخی، تزئین بنا با آینه برای اولین بار در قزوین، پایتخت شاه طهماسب اول آغاز شد و در نمای داخلی بنا، به ویژه در پشت بام، همچنان از آینه استفاده می شود.

استفاده از آینه در فنگ شویی

هر چه نگرانی افراد از نظر ذهنی و ذهنی بیشتر باشد، توجه به فنگ شویی و ایجاد انرژی مثبت برای یافتن دکوراسیون مناسب و چیدمان مناسب اشیا بیشتر می شود. برای داشتن چیدمان بهتر و جریان انرژی مثبت در خانه می توانید از آینه طبق اصول فنگ شویی استفاده کنید. زیرا استفاده صحیح از آینه می تواند به بهبود جریان انرژی در خانه کمک کند.

برای این کار آینه را در جایی قرار دهید که زیبایی خانه را دو چندان کند. طبق اصول فنگ شویی، آینه های شکسته باید سریع تعویض شوند، زیرا انرژی مثبت ندارند. با توجه به تمام این مشکلات حتما آینه را در دکوراسیون نصب کنید اما زیاده روی نکنید زیرا زیاد بودن آن ها نیز به شما استرس وارد می کند.

  نحوه ثبت وام مسکن برای مستاجران

آیینه ای در شعر فارسی

آینه حتی در بین شاعران برای یادآوری و تأکید بر مسائل اخلاقی به کار رفته است. شعر «آینه ای که نقش تو را نشان می دهد حق است/ خود آینه شکستن اشتباه است» را بی شک همه ما بارها شنیده ایم.

در بسیاری از اشعار از آینه یاد شده است، مثلا فروگی بسطامی گفته است: «دلدادگان خوش باشند/ در آیینه نمونه خود را یافته اند مهم نیست». سعدی نیز در اشعار خود بارها از آینه استفاده کرده است: «آینه بخواه تا خودت را ببینی/ و انگشتت را در دهان نگهدار».

کلمه آینه نیز یکی از نمادهای مهم در اشعار و نوشته های مولانا است. زیرا آیینه مظهر اسرار الهی و صفا و صداقت است.

در مجموع در 267 شعر (مثنوی و غزالی شمس) از نماد آینه استفاده شده است. از این تعداد 147 شعر مربوط به مثنوی و 120 قصیده مربوط به غزلیات شمس است.

همچنین در شعر نظامی کمد را در آینه به عنوان نمادی زنانه نشان می دهد:

نقش آینه در درمان لکنت زبان

همه ما می دانیم که لکنت یک اختلال گفتاری است که در آن فرد هنگام صحبت کردن، کلمات را می شکند یا حروف را تکرار می کند. یکی از راه حل های پیشنهادی برای درمان لکنت، کمک گرفتن از آینه است.

به این ترتیب فرد باید مقابل آینه بایستد و در حالی که خود را در آن می بیند صحبت کند، بدون اینکه ارتباط چشمی اش قطع شود. حتی فردی که لکنت دارد می تواند تصویر خود را در آینه دیگران تصور کند که شبیه سازی گفتگو با دیگران می شود و به درمان لکنت کمک می کند.

  چگونه رنگ خودرو را تغییر دهیم؟

آینه در روانشناسی

آیا تا به حال در مورد قانون آینه ها شنیده اید؟ قانون آینه ها به ما می گوید که برای بهبود رفتار خود با دیگران و بهبود روابط شخصی خود باید از درون شروع کنیم.

یعنی طبق قانون آینه آنچه در دیگران می بینید بازتاب واقعی در خود شماست; بنابراین برای درک نحوه رفتار با افراد اطراف خود، باید به درون خود نگاه کنیم.

هدف از قانون آیینه این است که به ما کمک کند مشکلات خود را با گروهی از افراد حلقه اجتماعی خود مانند دوستان و اقوام حل کنیم. طبق قانون آینه باید مشکل را از درون خود ریشه کن کنیم.

از آنجایی که ویژگی های مثبت یا منفی فقط در دیگران وجود ندارد، ما ویژگی های شخصیتی زیادی نیز داریم که می تواند دیگران را ناراحت کند. در واقع قانون آینه به ما کمک می کند تا بر اساس این اصل تمرین کرده و نگرش نسبت به دیگران را بهبود بخشیم.

آینه در اساطیر، عرفان و آیینه

عرفا برای بیان افکار خود از نمادهایی مانند آینه نیز استفاده کرده اند. در بندهش که یکی از مهم ترین متون دینی زرتشتی است، از آینه به عنوان یکی از پنج جزء بدن انسان یاد شده است.

آینه حتی در آداب و رسوم مختلف جایگاه ویژه ای داشت. مثلاً در سوره ها، قبور اموات و حتی از گذشته تا به امروز در سفره های هفت سین استفاده می شده است.

به طور کلی آینه در اساطیر دو کارکرد مثبت و منفی دارد. آینه در حالت مثبت نماد خرد و در حالت منفی آینه با غبار نماد جهل است.

مرصادالعباد یکی از مهمترین آثار نثر عرفانی فارسی نیز به نماد آیینه در تاریخ آفرینش اشاره دارد. بدین ترتیب خداوند پس از آفریدن انسان با خاک، هزار و یک آینه در بیرون و درون انسان با توجه به صفات الهی او به کار می برد.

منبع: همشهری

دیدگاهتان را بنویسید