فیلم “TT”; واقع بینانه و خارق العاده

عدنان شاه طلایی| آیدا پهننده در جدیدترین کار خود تقریباً کاوش خود را در زمینه های سینمای درام فانتزی سرگرمی به پایان رسانده است.

تی تی با اجرای متفاوت الناز شاکردوست که گاهی به عنوان یک کارگر بیمارستان جدیت و شوخ طبعی را از خود نشان می دهد از نقاط قوت اثر به حساب می آید. داستانی واقعی با حاشیه های تخیل و فانتزی که به گفته نویسنده در بین تولیدات سینمایی کشورمان جای چندانی برای چنین آثاری وجود ندارد.

داستانی باورپذیر که ممکن است در هر جایی اتفاق بیفتد. جهان بینی کارگردان می تواند با واقعیت مطابقت داشته باشد یا مخاطب را وادار کند که آن را باور کند زیرا بر اساس فانتزی است زیرا سینما سرگرمی است. ابراهیم (پارسا پیروزفر) که استاد دانشگاه است به دلیل شرایط خاص راهی بیمارستان شد. او یک فرضیه علمی را بررسی می کند که به پایان جهان اشاره می کند تا جهان را نجات دهد.

پس از بهبودی او با تی تی، این تقابل بین آنها در واقع منجر به شکل گیری یک رابطه نامتجانس و تا حدودی عجیب می شود. علاقه و عشق، حفظ روابط انسانی در واقع موضوع اصلی فیلم را تشکیل می دهد که با درستی و دقت روایت کارگردانی تی تی بدون لکنت در بیان سینمایی، مخاطب را تا پایان سرگرم می کند.

فیلم با دایره ای عظیم و عجیب آغاز می شود. حفره فضایی که شاید ارتباط آن را با اثر ندانیم، اما مدام می دانیم که تمثیلی از یک دستاورد علمی است که ارتباط مستقیمی با شخصیت استاد ابراهیم دارد و بخشی از طرح فیلمنامه آن است. نیز با او در ارتباط است.

  محدودیت های توقف پخش برنامه طبیب.

او یک متخصص فیزیک است که از نظر جسمی در اثر تصادف بیمار شده است، اما در عین حال به مطالعه سیاهچاله ای کهکشانی می پردازد که به احتمال زیاد روزی زمین را در بر خواهد گرفت. انتخاب دیالوگ ها نیز متاثر از تضاد میان آنهاست و گاه تضاد پنهان این دو را نشان می دهد.

وقتی ابراهیم دیوانه‌وار از TT در مورد مقاله‌های تحقیقاتی گمشده‌اش می‌پرسد، پاسخ تی‌تی این است: “من اوراق را دور نینداختم، واقعیت این است که من شما را دوست دارم و حتی نمی‌خواستم.”

در اینجا در معصومیت یک کودک، صداقت او را می بینیم که در تضاد کامل با شخصیت سوم این مثلث یعنی امیرسامان که نامزد آیاش تی تی است، با بازی چشمگیر هوتن شکیبا که یک قلدر است. لمپن و قلدر و به عبارتی به نامزدش و به عنوان ابزار کار درآمد از او مراقبت می کند. بر اساس توصیه های امیر سامان، TT برای زوج های نابارور برای کسب درآمد در رحم اجاره ای قرار می گیرد.

اما نتیجه ای که اسکریپت TT به عنوان راه حل ارائه می دهد، کارکردی دراماتیک و مناسب دارد و در عین حال بر پردازش دقیق و قابل تفسیر TT تمرکز دارد. مثلاً برای توجیه این کار، انتخاب جانشین نمی تواند ایده او باشد.

فیلم سینما

زیرا عجیب تر و بی گناه تر و حتی ناپخته تر از او به نظر می رسد که او این کار را فقط برای کمک به مردم انجام دهد. در اینجا تناقض در عملکرد سیستمی شخصیت ها و به ویژه نامزد TT وجود دارد. او در واقع مدیر این برنامه و تشویق تی تی برای تحمل سختی ها و آسیب هایی است که ممکن نیست اما قطعاً ناشی از تولدهای مکرر نامزد جوانش است.

  نرخ روز دلار، یورو، طلا و سکه امروز چهارشنبه 26 آبان 1400

اصولاً با آمدن امیر سامان که تفاوت قابل توجهی در داستان و شخصیت پردازی ایجاد می کند، شاهد نوعی یا دوگانگی در بازی هوتن شکیبا هستیم که با دیگر بازی های ابراهیم و تی تی همخوانی ندارد.

تصویرسازی زیبای فیلم اثری زیبا و تقریباً طبیعت گرایانه است که به فطرت انسان می پردازد و کارگردان توانسته این مفاهیم را از آثار خود استخراج و نشان دهد و حداقل حکایت از امید به زندگی و حسن خلق انسان دارد. در شخصیت سرپا نجیب ابراهیم که قوام بهتری پیدا می کند.

از جمله این تصاویر و نماهای دیدنی می توان به سکانسی اشاره کرد که تی تی به دریا می رود و تا صبح و سحر برای شفای بیماری ابراهیم از خداوند دعای سلامتی می کند و دعا می کند که از نکات قابل توجه فیلم است.

علیرغم همه شانس ها، ابراهیم و تی تی مجذوب یکدیگر می شوند و حتی ابراهیم اعتراف می کند که تی تی بهترین زنی است که او در زندگی اش شناخته است. چیزی که به طور طبیعی با طبیعت و جوهر، عاطفه و احساس صحبت می کند، که با موفقیت نیز کار می کند.

در نهایت می بینیم که آنچه برای ابراهیم در اولویت بوده صرفاً وظیفه علمی و انسانی او بوده است و تحقیقاتی که وی در مقاله خود مدعی است صرفاً اثبات یک فرضیه فیزیکی علمی برای سیر وقایع و توالی وقایع نیست. او را تغییر داده اند. او معلم و استادی است که در نهایت در تلاش است تا رسالت انسانی خود را برای رسیدن به آرزوی خود که نجات بشریت است انجام دهد.

  کشف سفال منحصر به فرد از بندر سیراف

او با چنین تعهدی در نهایت سعی می کند خدمات آموزشی، آموزشی و بشردوستانه را در مقیاس کوچکتر برای تی تی انجام دهد.

به این ترتیب نجات انسانیت و نگاه بزرگ ابراهیم در نجات تی تی می تواند تعبیر درست تری پیدا کند که فیلمنامه این اثر را جزئی از پیرنگ های فرعی خود، یک شخصیت انسانی بزرگ و قابل درک دانسته و آن را قطعی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید