فیلم “حناس”; برنامه ای برای زندگی باشکوه

426698 425 خبر مرکزی

محمد صالح سلطانی| فیلم «حناس» به کارگردانی حسین دارابی یکی از آثار راه یافته به بخش مسابقه سودای سیمرغ در جشنواره 1400 فجر بود.

حناس داستان یک زندگی رویایی است. چیزی شبیه رویاهای همه ما، مردمی که می خواهند کاری برای این کشور انجام دهند. زن و مرد در این داستان به رویاهای ما زندگی کرده اند. رویای مسئولیت پذیر، موثر، مهم و مفید در زندگی شما محقق شده و محقق شده است.

شاید به همین دلیل است که صحنه گفتگوی عاشقانه شهرچ و داریوش در زیر آسمان شب برای بیننده رشک برانگیز است. شاید به همین دلیل است که سریال قتل های داریوش اشک مخاطب را در می آورد، بدون اینکه تاثیر زیادی داشته باشد. شاید به همین دلیل است که «حناس» حتی اگر نقدهای فرمی و فنی متعددی به ساختار فیلم داشته باشیم، اینقدر آزاردهنده است.

“چگونه” جذاب

حناس فیلمی در مورد چگونگی است. فیلمی که با سکانس اول و با کنار هم قرار گرفتن نام «داریوش» و «شهرخ» به پایان می رسد، برای تماشاگر آشناست. ما داستان زندگی یک شهید را روی پرده می بینیم و این یعنی پایان داستان را از ابتدا می فهمیم.

چیزی که حناس را تماشایی می کند جزئیات داستان است. چیزهایی که به جای اروپا داریوش رضایی نژاد و شهر پیرانا را آزار می دهد. فیلمنامه حناس با موفقیت ترسیم می کند که چگونه این وابستگی به وطن زندگی مغفول مانده شهید داریوش رضایی نژاد و خانواده اش را به تصویر می کشد.

هنر حنا ارائه نمایی بسته از زندگی زن و شوهری است که لحظات زندگی آنها تفاوت قابل توجهی با کلیشه های پذیرفته شده در مورد زندگی خانواده شهدا ندارد، اما وقتی صحبت از برنامه های بسته به میان می آید، داستان به شکلی در می آید. نگاه متفاوت

  ماجرای دزدی میلیاردی تاجران

رستگاری با یک تصمیم دشوار

داریوش رضایی نژاد شهیدی نیست که در الگوی داستان های رسمی باشد. او در چارچوب های ذهنی بسته برخی مدعیان فردی «ارزشمند» محسوب نمی شود. همسرش – حداقل قبل از شهادت – چتر نیست، خودش در سال 1367 در جمع معترضان بود و در زندگی اش هیچ نشانی از مردی در آستانه شهادت نیست.

او بیش از همه یک “متخصص” است. حرفه ای که در لحظه ای سخت تصمیم سختی می گیرد و در عین حال در ردیف شهدا قرار می گیرد.

داریوش رضایی نژاد در فرآیندی آگاهانه و البته به دور از شعار دادن و واگذاری آن به هموطنان راهی را که منجر به شهادت می شود انتخاب می کند و این انتخاب را مورد قبول خانواده خود قرار می دهد. حناس داستان این فرزندخواندگی است. ماجرای چگونگی تبدیل شدن خانواده رضایی نژاد به خانواده شهید رضایی نژاد.

تصویر باشکوه همسر شهید

از طرفی باید به حناس به عنوان فیلم داریوش رضایی نژاد و سفر جنگی او نگاه کرد و از طرف دیگر متعلق به بانو شهر پیرانها است. زنی که تجربه عمیق زندگی با داریوش را برای خود و با خاطرات عجیب و شگفت انگیزش نمی خواست، مایه اولیه فیلمنامه «حناس» ساخته حسین دارابی و احسان ثقفی را داد.

درست زمانی که سفر خانواده رضایی نژاد به هانوفر لغو شد، شهره سفر دیگری را آغاز کرد. سفری که اسکلت «حناس» را می سازد و آنقدر مفصل و شگفت انگیز است که مخاطب را پای فیلم نگه می دارد.

شهر پیرانی در «حناس» یک قهرمان است، زنی مدرن که قهرمانی را انتخاب می کند و پای همه سختی هایش می ایستد. پیرانا «هناس» به این سمت می افتد، ناامید می شود، تهاجمی می شود، اما پایان داستان یک قهرمان است.

  آمار فوت شدگان از تاج امروز 1400/10/12

زنی مجروح که شانه هایش قوی تر از بار رنجی است که بر دوش او گذاشته شده است. «حناس» ادای احترام سینمای ایران به پیرانی و پیرانها است. به زنانی که در دهه 90 برای ما تصویر جدیدی از همسر شهید خلق کردند. زنان ثروتمند، آگاه و دانا که انقلاب اسلامی قطعاً به آنها افتخار می کند.

فیلم ایرانی امروز

بیش از یک دهه از اضافه شدن نام «شهدای هسته ای» به فهرست بلندبالای شهدای ایران می گذرد، اما با بی توجهی به آثار ضعیف، «حناس» اولین فیلم مطرح سینمای ایران است که به این شهدا می پردازد. جنبه های فنی فیلم دوم حسین دارابی با انتقادات زیادی مواجه شده است و از بازی نه چندان خوب گرفته تا برخی مسائل فنی را می توان از نقاط ضعف فیلم دانست.

جدای از تشریفات، فیلمنامه محکم و داستان پر از اشک هناس این فیلم را تماشایی کرده است. به طور خلاصه، ما با یک اثر الهام بخش مواجه می شویم. فیلمی آرمان گرایانه که از وضعیت کنونی جامعه ایران حرفی برای گفتن دارد.

بازیگران فیلم حناس

مریلا زارعی، بهروز شعیبی، وحید رهبانی، سیاوش طهمورات، سولماز غنی و امین میری

خلاصه داستان فیلم حناس

حناس فیلمی دراماتیک و رمانتیک بر اساس داستانی واقعی است. این فیلم داستان زنی را روایت می کند که زندگی خود را در آستانه سقوط و زندگی همسرش را در خطر می بیند و هر کاری که ممکن است برای جلوگیری از یک فاجعه انجام می دهد.

منبع: بلیط سینما

دیدگاهتان را بنویسید