فهرست میوه ها و غذاهایی که در دوران بارداری نباید بخورید

برای رفع نیازهای غذایی خود می توانید غذاهای سالم مانند میوه ها، سبزیجات و دانه ها را در برنامه غذایی خود قرار دهید.

اما باید توجه داشت که در این دوران نمی توان همه میوه ها و سبزیجات را مصرف کرد، برخی از میوه ها و سبزیجات هستند که مصرف آنها در دوران بارداری بی خطر نیست.

در حالی که بیشتر میوه‌ها حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی هستند که برای بدن در دوران بارداری، به‌ویژه زمانی که جنین در حال رشد است، ضروری هستند، برخی میوه‌ها و مواد غذایی وجود دارند که ممکن است برای بدن شما مفید نباشند و بر سلامت شما تأثیر بگذارند.

آناناس

در سه ماهه اول بارداری، آناناس در فهرست میوه هایی است که باید از آنها اجتناب کنید. زیرا خوردن آناناس با انقباضات ناگهانی رحم منجر به سقط جنین می شود.

به دلیل وجود بروملین، آنزیمی که پروتئین ها را تجزیه می کند، آناناس می تواند رحم را نرم کند و منجر به زایمان زودرس شود. به همین دلیل است که در دوران بارداری نباید آناناس مصرف کرد.

تمر هندی

این طبیعی است که در دوران بارداری عاشق غذاهای ترش باشیم و بلافاصله به فکر تمر هندی باشیم، اما خوردن تمر هندی در بارداری مضر است. تمر هندی از دیرباز به عنوان دارویی برای حالت تهوع و حالت تهوع صبحگاهی استفاده می شده است.

با این حال، اعتدال ورزش کنید. تمر هندی به دلیل محتوای بالای ویتامین C در لیست میوه هایی است که در دوران بارداری باید از آن اجتناب کنید.

زیرا در صورت مصرف زیاد می تواند تولید پروژسترون را در بدن سرکوب کند و سطح پایین پروژسترون منجر به سقط جنین و زایمان زودرس و حتی آسیب به سلول های جنین می شود. پس مراقب باشید که تمر هندی را به خصوص در سه ماهه اول زیاد مصرف نکنید.

پایاپا

اگرچه پاپایا سرشار از درشت مغذی ها و ویتامین های ضروری است، اما همچنان یکی از میوه هایی است که مصرف آن برای زنان باردار توصیه نمی شود. پاپایا می تواند باعث افزایش دمای بدن شود که در دوران بارداری خوب نیست.

  استون مارتین DBX 707; هیولای انگلیسی 8 سیلندر

علاوه بر این، این میوه سرشار از آب سبزیجات است که می تواند منجر به انقباضات رحمی، خونریزی و حتی سقط جنین شود. همچنین می تواند باعث اختلالات رشد در میوه شود، بنابراین بهتر است از پاپایای نارس یا رسیده خودداری کنید.

موز

شاید با دیدن این میوه ساده در این لیست از میوه های ممنوعه در دوران بارداری تعجب کنید. اگرچه خوردن موز در دوران بارداری بی خطر است، اما در برخی موارد باید از مصرف آن اجتناب کرد.

به زنان مبتلا به آلرژی و دیابت توصیه می شود از خوردن موز خودداری کنند. موز همچنین حاوی کیتیناسو، یک ماده شیره گیاهی است که به عنوان آلرژن شناخته می شود. همچنین گرمای بدن را افزایش می دهد. بنابراین زنانی که به کیتیناز حساسیت دارند نباید موز مصرف کنند.

هندوانه

هندوانه به طور کلی برای دفع تمام مواد زائد از بدن مفید است و در عین حال بدن را آبرسانی می کند. اما خوردن هندوانه در دوران بارداری می تواند کودک را در معرض سموم مختلفی قرار دهد که این میوه از خود ساطع می کند.

به طور کلی، هندوانه برای سلامت زنان باردار مفید است، اما اگر در مصرف آن زیاده روی کنید، می تواند عواقب ناخوشایندی داشته باشد. مقدار قند موجود در آن می تواند سطح قند خون را افزایش دهد. گاهی اوقات خواص ادرارآور هندوانه می تواند مواد مغذی ضروری را همراه با سموم دفع کند.

تاریخ

خرما سرشار از ویتامین ها و مواد مغذی ضروری است، اما به زنان باردار توصیه می شود از مصرف آن اجتناب کنند. یکی از دلایل اصلی قرار دادن آن در لیست میوه های ممنوعه در دوران بارداری این است که باعث افزایش دمای بدن و در نهایت انقباضات رحمی می شود.

  پیشنهاد رئیس جمهور برای رسیدگی به موضوع ریزگردها

بنابراین در حالی که خوردن یک یا دو خرما در روز خوب است، مصرف بیش از حد آن می تواند منجر به مشکلاتی شود.

توت های یخ زده

زنان باردار باید از میوه های منجمد یا سایر محصولات منجمد که برای مدت طولانی منجمد شده اند اجتناب کنند. استفاده از میوه های تازه به جای منجمد خوب است.

اگر توت ها را منجمد کنید، بو و مواد مغذی آن از بین می رود و خوردن آنها می تواند برای شما و کودکتان مضر باشد. به همین دلیل ممکن است بخواهید به جای انواع منجمد و کنسرو شده، میوه تازه بخرید.

کنسرو گوجه فرنگی

هنگامی که باردار هستید، باید از تمام غذاهای کنسرو شده حاوی مقادیر زیادی مواد نگهدارنده اجتناب کنید. این مواد نگهدارنده می توانند برای شما و کودکتان سمی باشند و عوارض جانبی ایجاد کنند. بنابراین از کنسرو لوبیا و سایر غذاها خودداری کنید.

گوشت خام یا نپخته

در دوران بارداری از خوردن گوشت خام بخصوص سوسیس و کالباس و گوشت چرخ کرده خودداری کنید. مراقب باشید که آنها را کاملا بپزید تا اثری از خون باقی نماند، زیرا انگل کوچکی به نام توکسوپلاسموز که در گوشت خام، خاک و مدفوع حیوانات زندگی می کند، می تواند به نوزاد آسیب برساند. مطمئن ترین راه برای خوردن گوشت این است که آن را خوب بپزید.

شیر و فرآورده های شیر غیر پاستوریزه

تمام شیرهای موجود در مغازه ها، سوپرمارکت ها پاستوریزه بوده و نوشیدنی بسیار خوبی است. اگر کشاورز هستید یا از یک لبنیات خرید می کنید، ممکن است از شیر و محصولات لبنی غیر پاستوریزه استفاده کنید که باید از آنها اجتناب کنید.

حتما شیر بز، گوسفند و شیر غیر پاستوریزه را قبل از مصرف بجوشانید. زیرا خطر افزایش کمپیلوباکتر لیستریوزا وجود دارد.

جگر و سایر غذاهای حاوی ویتامین A

از مصرف جگر و سایر فرآورده های کبدی در دوران بارداری خودداری کنید. مصرف روغن ماهی حاوی ویتامین A یا روغن های کبد ماهی مانند خاویار بی خطر نیست. زیرا کبد حاوی مقدار زیادی ویتامین A است و مقدار زیادی از آن می تواند به کودک آسیب برساند.

  افزایش صادرات ایرانول - زمان خبر

غذاهای نیمه آماده

توجه به دستورات پخت روی بسته بندی غذاهای آماده بسیار مهم است. بررسی کنید که غذا قبلاً در معرض چه مقدار گرما قرار گرفته است. این امر به ویژه برای غذاهای حاوی مرغ، گوشت یا بوقلمون بسیار مهم است. زیرا خطر ابتلا به لیستریا وجود دارد.

انواع خاص ماهی

مصرف ماهی در دوران بارداری برای خانم ها مفید است و باید حداقل دو بار در هفته آن را مصرف کنید که شامل ماهی های روغنی، تن، ماهی خال مخالی یا ساردین می شود. با این حال، چند نوع ماهی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید یا آنها را محدود کنید:

از اره ماهی و مارلین اجتناب کنید زیرا حاوی مقادیر زیادی جیوه هستند که می تواند بر سیستم عصبی کودک تأثیر بگذارد.

مصرف هفتگی ماهی تن خود را محدود کنید، زیرا دارای سطوح بالایی از جیوه است.

ماهی های چرب (ماهی آزاد، ماهی خال مخالی، ساردین، سالمون، شاه ماهی و غیره) را محدود کنید.

کافئین

مصرف بیش از حد کافئین در دوران بارداری با سقط جنین و وزن کم هنگام تولد همراه است. کافئین در غذاهای زیر یافت می شود:

چای و قهوه

کولا و سایر نوشابه های گازدار

شکلات

در دوران بارداری، باید مصرف کافئین خود را به بیش از 200 میلی گرم در روز محدود کنید. یک نوشابه حدود 40 میلی گرم، یک فنجان چای حدود 75 میلی گرم، یک تکه شکلات ساده حدود 50 میلی گرم، یک فنجان قهوه فوری حدود 100 میلی گرم، یک فنجان قهوه حدود 140 میلی گرم است.

2023-03-14 09:14:29

دیدگاهتان را بنویسید