فلورون; در مورد ویروس ترکیبی تاج و آنفولانزا چه می دانید؟!

دو روز پیش یک زن باردار به نام فلورونا هم به تاج و هم آنفولانزا مبتلا شد.

روزنامه صهیونیستی؛ یدیعوت آحرونوت نوشت: اولین موارد دوگانه «فلورون»، مخلوطی از ویروس کرونا و آنفولانزا، در سرزمین‌های اشغالی ثبت شد.

به نوشته این روزنامه، مبتلا به این بیماری مضاعف زنی است که این هفته به زایشگاه رابین مراجعه کرده است.

هفته گذشته موجی از موارد ابتلا به آنفولانزا در سرزمین های اشغالی رخ داد و بیمارستان ها تاکنون نزدیک به 1848 بیمار را درمان کرده اند. اولین مورد فلوئورون ثبت شد و 4 هزار مورد ابتلا به کرونا در سرزمین های اشغالی به ثبت رسید. این بیشترین تعداد موارد ثبت شده از سپتامبر است.

به همین بهانه با حسن رودگری معاون پژوهشی سازمان نظام پزشکی و از اعضای هیئت علمی مرکز تحقیقات ژنومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت وگو کرده ایم.

Florona Florona نسخه جدید تاج است؟ در مورد عفونت همزمان یا ترکیب آنفولانزا و تاج برای ما توضیح دهید.
معاون پژوهشی سازمان نظام پزشکی: در پاسخ به این سوال که آیا این گزینه جدید است، باید گفت; “نه”، این تنها عفونت فعال با دو بیماری ویروسی به طور همزمان است. یک زن باردار هنگام مراجعه به زایشگاه هم به ویروس و هم آنفولانزا مبتلا شد و اکنون از بیمارستان مرخص شده است. علائم خفیفی داشت.

ابتلای همزمان و فعال به این دو بیماری ویروسی گاهی می تواند نشانه ضعف سیستم ایمنی باشد، در حالی که این خانم نبوده و تنها منشا بارداری بوده و واکسن این دو بیماری را هم دریافت نکرده است.

علت آنفولانزا و کراون یا فلورون همزمان را توضیح دهید.
شهید بهشتی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ژنومی دانشگاه علوم پزشکی: در واقع CDC یا مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید از عفونت تا علائم آنفولانزا یک یا چند روز طول می‌کشد. در تاج بلندتر است.

CDC می گوید فصل آنفولانزا یک تا چهار روز پس از عفونت است، اما در کووید 19، علائم معمولاً به طور متوسط ​​5 روز یا بین 2 تا 14 روز پس از عفونت ظاهر می شوند.

  سکوت رونالدو شکست + عکس پایگاه خبری افکارنیوز

چرا با وجود استفاده از ماسک، در حالی که آنفولانزا در پاییز و زمستان گذشته خفیف بود، مردم به آنفولانزا و تاج به طور همزمان مبتلا شدند؟
رودگری: دانشمندان می گویند عفونت همزمان در بیماری های ویروسی به طور طبیعی رخ می دهد و حتی سال گذشته نگران همه گیری آنفولانزا و کووید 19 بودند که به دلیل پروتکل، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک آنفولانزا نمی توان آن را رد کرد. ; اما امسال اینطور نیست و میزان رعایت پروتکل ها نسبت به سال گذشته بسیار کمتر است، بنابراین احتمال ابتلای همزمان وجود دارد.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می گوید که این دو بیماری می توانند همزمان رخ دهند. این دو بیمار دارای علائم مشترک بسیاری مانند سرفه، آبریزش بینی، گلودرد، تب، سردرد و کبودی هستند که به طور همزمان بروز می کنند اما شدت علائم در افراد مختلف متفاوت است و در موارد بسیار شدید هر دو بیماری می توانند کشنده باشند.

آیا ابتلا به آنفولانزا و تاج به طور همزمان خطرناک تر است؟
عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ژنومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: گزارشی در طبیعت از مطالعه بر روی موشها. قرار گرفتن زودهنگام در معرض آنفولانزا، که به اندام ها و بافت های بدن مانند تاج سر حمله می کند، می تواند به طور چشمگیری خطر ابتلا به کووید 19 را با بار ویروسی بالا در بدن افزایش دهد و به ریه ها آسیب برساند. مطالعات دیگری وجود دارد که نشان می دهد آنفولانزا ممکن است مستعد ابتلا به کووید 19 شدیدتر با علائم پر سر و صدا باشد.

چگونه عفونت همزمان با آنفولانزا و کووید 19 را تشخیص دهیم؟
همه موارد بیماری شبه آنفولانزا (HPI) یا عفونت حاد تنفسی شدید (TORI)، عفونت حاد و شدید تنفسی در بیماری عروق کرونر قلب، باید از نظر هر دو ویروس، به ویژه در فصل زمستان و در مناطقی که شیوع آنفلوانزا دارند، ارزیابی شوند.

چگونه بیماری عروق کرونر قلب را از آنفولانزا تشخیص دهیم؟ آیا با کیت تاج و آنفولانزا می توان در آزمایشگاه تشخیص داد؟
شهيد بهشتي، عضو هيئت علمي مركز تحقيقات ژنومي دانشگاه علوم پزشكي: در تشخيص افتراقي علاوه بر علائم باليني عمومي كه چندان كمك كننده نيستند، معمولاً مي توان تست هاي آزمايشگاهي را نيز در تشخيص افتراقي گنجاند. تعدادی از تفاوت های بالینی و علامتی ذکر شده است، که بیشتر به فرضیه ما کمک می کند تا تمایز قطعی ایجاد کند. البته همزمانی این دو بیماری باید در زمان پذیرش و ویزیت اولیه بیمار منتفی شود تا میزان مرگ و میر کاهش یابد.

  دولت قصد دارد بر قطع برق غلبه کند

در حال حاضر کیت های آزمایش 3 در 1 در ایالات متحده برای آنفولانزای A و B و کووید 19 وجود دارد که برای تشخیص در مراکز تحقیقاتی استفاده می شود و از طرف دیگر با آزمایش PCR می توان هر دو را ردیابی کرد. البته تا آنجا که من به یاد دارم، سال گذشته گروهی از محققان جوان ایرانی نیز موفق به ارائه یک کیت سه گانه مشابه برای استفاده شدند.

درمان و واکسیناسیون هر دو بیماری – آنفولانزا و بیماری عروق کرونر قلب چیست؟
محقق سازمان نظام پزشکی: همه گروه‌های سنی، افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای، افراد مبتلا به نقص ایمنی، مراقبین سلامت، زنان باردار و نوزادان ممکن است در معرض خطر ابتلا به عفونت همزمان 19 و آنفولانزا با خطر بیشتر سایرین باشند.

این سازمان می گوید درمان کووید 19 در موارد شدید این است؛ اکسیژن، کورتیکواستروئیدها، مهارکننده‌های گیرنده اینترلوکین ۶ و گاهی هواکش‌ها یا روش‌های تهاجمی‌تر حمایت تنفسی و درمان اصلی آنفولانزا استفاده از داروهای ضد ویروسی به‌ویژه در گروه‌های پرخطر است. آنتی بیوتیک ها هیچ نقشی در درمان این دو بیماری ندارند و میانگین این دو بیماری معمولا با درمان نگهدارنده در منزل بهبود می یابد.

بهترین راه برای پیشگیری یا پیشگیری از بیماری عروق کرونر قلب یا آنفولانزا چیست؟
شهید بهشتی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات ژنومی دانشگاه علوم پزشکی: سازمان جهانی بهداشت موثرترین راه پیشگیری از این دو بیماری یا پیامدهای جدی آن را واکسیناسیون به ویژه در گروه‌های پرخطر می‌داند. اما واکسن های تاج در برابر آنفولانزا محافظت نمی کنند و بالعکس.

احتمال بروز گونه های جدید بیماری عروق کرونر از جمله بیماری عروق کرونر قلب و آنفولانزا چقدر است؟ آیا آمیکرون می تواند پایان همه گیری تاج و تخت باشد؟
معاون پژوهشی سازمان نظام پزشکی: باید قبل از تایید یا انتشار مطلبی از سوی مراجع بهداشتی و مراکز تحقیقاتی معتبر در مورد بیماری انجام شود. ما نه خیلی خوشحالیم و نه خیلی نگران این خبر. اخبار اولیه آمیکرون و فلورونا در جهان سروصدا به پا کرد. اما به تدریج اطلاعات اضافی آنها را حذف کرد.

  قیمت انواع خودروهای کره ای در بازار امروز دوشنبه 24 آبان 1400

اکنون با گسترش مجدد کرونا و شروع فصل آنفولانزا، مردم نسبت به سال گذشته کمتر از پروتکل‌ها پیروی می‌کنند. خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر مضاعف و آنفولانزا ممکن است افزایش یابد که در برخی موارد منجر به شدت بیماری می شود. امروزه نه تنها به خاطر تاج، بلکه هر روز میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. در عوض، پروتکل ها باید برای افزایش خطر ابتلا به آنفولانزای مضاعف بازنگری شوند.

این پروتکل‌ها شامل استفاده از ماسک در تمام اوقات خارج از منزل و حتی در گروه‌های کوچک، رعایت فاصله‌های اجتماعی حداقل ۲ متری، شستن مکرر دست‌ها، پرهیز از تجمع و دوره‌ای و حفظ تهویه مطبوع در داخل خانه است.

آیا آمیکرون انتهای تاج است؟
این احتمال وجود دارد که برخی از سونامی های تاج اخیر در غرب، معروف به دلمیکرون، با آنفولانزا و آمیکرون منطبق باشد، که اگرچه شدت آن در مقایسه با سویه های قبلی خفیف است، اما گاهی اوقات به دلیل وجود همزمان آنفولانزا با علائم شدید بروز می کند. البته این یک حدس است.

اگر آلودگی و نرخ انتقال پس از ایمیکرون اتفاق نیفتد و همزمان پوشش واکسیناسیون در کشورهای کمتر ثروتمند بیشتر و سریعتر شود، به تدریج به یک بیماری همه گیر وحشتناک و ویرانگر تاج پایان خواهیم داد.

زیرا آمیکرون در حال حاضر چندین برابر سریعتر از پیشینیان خود در حال گسترش است و به آنها فرصتی برای ابتلا نمی دهد، اما در عین حال این خوشحالی نباید منجر به اعتماد به نفس کاذب و عدم رعایت بهداشت شود.

دیدگاهتان را بنویسید