فقط والیبال زدند

446039 700 خبر مرکزی

دو شب پیش بهزاد کاویانی در برنامه توپ و تور اعلام کرد جواد محتشمیان گزارشگر معروف والیبال تصمیم دارد فعلا بازنشسته شود و به جوانان فرصت بدهد.

به همین بهانه با این خبرنگار پیشکسوت گفت و گو کردیم و با او در این مورد و البته در مورد وضعیت والیبال ایران گفت و گو کردیم.

سه سال است که جز یک بار گزارشی از یک بازی لیگ گزارش نکرده ام

حدود سه سال است که به جز بازی پیکان و اردکان که پارسال برگزار شد، هیچ بازی باشگاه های ایرانی را گزارش نکردم. زیرا جوانان باید وارد عرصه گزارشگری شوند. ما نمی توانیم همیشه باشیم. این واقعیتی است که باید پذیرفت.

احساس من این است که تنها مشکلی که مردم نمی توانند با آن کنار بیایند سن است. من معتقدم باید به جوانان فرصت داد تا توانایی های خود را شکوفا کنند.

از آنها خواستم به ما فرصت استراحت بدهند

در این سه سال سعی کردم این قدم را بردارم. همانطور که می بینید من هیچ مسابقه ای از جام باشگاه های آسیا را گزارش نکرده ام. فقط این همکاری با شبکه سوم سیما بود که از آنها خواستم به ما استراحت بدهند تا بنشینیم و تماشا کنیم.

می دانستیم که در المپیک پیروز نمی شویم

آینده تیم ملی با مربی ایرانی؟ ما باید واقعیت ها را بپذیریم. من فقط بحث سن را برای خودم مطرح کردم. می دانستیم که تیم ما در المپیک موفق نخواهد شد. من بارها اشاره کرده ام که باید این تغییر نسل را انجام دهیم. اما برخی مسئولان از تعدادی از بازیکنان خواستند تا در دو المپیک رکورد بزنند و رکوردهای خود را ثبت کنند.

تیم هایی را که در دوران پوست اندازی بودند شکست دادیم

حقایق ورزش باید در نظر گرفته شود. اگر برای همیشه با یک تیم گلخانه ای بمانیم، نتیجه همان است که می بینید. اگر موسوی، ایکس و ایگرگ بودند، در نهایت هلند را می بردیم. بعدش چی؟ آیا نتیجه ای داشت؟ خیر چون اگر تیم های سال های قبل را شکست دهیم، رفته اند. باید قدم به قدم این کار را انجام می دادیم.

سه سال پیش این زنان پشت خط کجا بودند؟

دارم ازت درخواست میکنم. شما سه پشت خط زن دارید. اسماعیل نژاد، کاظمی و سعادت. کدام یک را می توانید کنار بگذارید و حذف کنید؟ من می گویم نه. چون هر کدام می گویند ما وجود داریم. اما سوال اینجاست که شما سه سال پیش کجا بودید؟

چرا برخی بازیکنان را سرکوب کردید؟

شما بیایید و بر اساس آمار بحث کنید نه تئوری. آمارها نشان می دهد امین اسماعیل نژاد 25 سال سن دارد. این آقا از پارسال به این ظرفیت نرسیده. قبلا هم بوده ولی چرا سرکوبش کردی؟ چرا سه سال پیش او را نیاوردی؟ وقتی می‌گویم گروهی تصمیم می‌گیرد، این نتیجه است.

  چگونه در ماه رمضان سفر کنیم؟

یکی از شخصیت های اصلی نباشید، به تدریج کار را ترک خواهید کرد

مثلا خودت را به جای بردیا سعادت جوان ترین بازیکنش گذاشتی. وقتی جزو 14 تیم برتر نباشید، کم کم دارید دور می شوید. افراد دیگری پشت سر آنها هستند. آنها چه فکر می کنند می گویند خب زندگی ما خراب شده است.

این وضعیت در درازمدت آسیب می زند

درست است مدتی همینطور می مانند و نتیجه نصف می شود اما در درازمدت به دردشان می خورد. من می گویم همه تیم ها برزیل، آمریکا و فرانسه نیستند. بله، تیم هایی مثل هلند، استرالیا، چین و… هستند. مجبور شدیم به جای اینکه در سال های گذشته با یک بازیکن بیایم و کل لیگ را با آن بازیکن تمام کنیم، از دو بازیکن دیگر استفاده کنیم. یا جواب بده یا بدون جواب.

اگر جواب بدهد کادر فنی پیروز می شود. اگر جواب نمی داد باز هم کادر فنی برنده می شد چون می گفت ریسک کردم و الان می روم سراغ دیگران.

باید درباره گذشته این تیم بحث کنیم

ما نباید در مورد این تیم صحبت کنیم، بلکه باید از گذشته ای صحبت کنیم که این تیم را ساخته است. ما باید قبل از المپیک این تغییرات را انجام می دادیم زیرا می دانستیم شرایط چگونه است. چون می گفتیم برای آینده والیبال تغییراتی ایجاد کرده ایم که باید جبران شود.

چرا با افرادی مثل وادی بازی نکردی؟

آقای وادی 33 ساله یا رضا عابدینی هم سن است. تا الان کجا بوده اند؟ چرا به آنها میدان ندادید؟ آنها بالاخره دو سال دیگر بازی خواهند کرد. ما باید هشت یا 10 سال پیش به این بازیکنان فرصت می دادیم تا حداقل خلاء فعلی خود را نشان ندهد. اما در مورد مسائل دیگر همه کوزه ها را می شکنیم.

حقایق را به مردم بگویید

می گویند جوان هستند و پنج نفر برای اولین بار وارد زمین شده اند، بابا آقا بشین! وقتی فریاد زدم و گفتم این کار را نکن، تو پشت سرشان ایستادی و حالا جور دیگری ایستاده ای. حقایق را به مردم بگویید! آمار بده! آمار مستند است و هر کسی می تواند آنها را ببیند.

شما باید به دیگران فرصت بدهید

گفتم شما کجا بودید وقتی آقای کولاکوی و کواچ منتظر برانکارد بودند تا بازیکن را از زمین بیرون بیاورند؟ باید بود اما باید به دیگران هم فرصت بدهید. مهم است؛ بنابراین ما آن فرصت ها را از دست دادیم و اکنون می گوییم آنها جوان هستند. بله، می دانم که آنها جوان هستند، اما چرا نقش او را که پنج سال پیش راست می گفت، بازی نکردید؟

  گره های کروموزومی سرطان زا هستند

مشکل ما این است که فدراسیون والیبال نیست

او یک رهگذر بود و در تیم بانک سرمایه بازی می کرد. برو مدارک رو از دبیر مسابقات بگیر. من بر اساس آن می گویم.

او یک بازیکن لهستانی در این تیم ذخیره بود. اما او به تیم ملی راه یافت. چرا؟ چون رزرو شده بود. من می گویم حداقل به یک جوان فرصت داده اید که بازی کند و بگوید من وجود دارم. پس مشکل ما این است که فدراسیون والیبال ما والیبال نیست.

کاری جز زدن والیبال نکردند

کاری جز زدن والیبال نکردند. و امسال هم پول نداشتند مربی خارجی بیاورند. بهروز عطایی بر اساس آنچه که دارند حرکت می کنند. اصلا در مورد مربیان ایرانی و خارجی بحث نکنید. حالا برو بهترین مکانیک های بنز و بیامو رو بیار اینجا و بگو این پژو رو درست کنن! آیا این پژو می تواند مانند بنز و بیامو عمل کند؟

باید دید ابزار مناسب و هماهنگ روز نقد مربی ایرانی یا خارجی را داریم یا نه؟ این برای ما مهم است.

لطفا ژاپن را با ما مقایسه نکنید

شما ژاپن را تماشا می کنید! قدم به قدم جلو می روند. آنها را نباید با ما مقایسه کرد. زیرا ما در هر نشریه ابزار مناسبی داریم. ما در هر پست حداقل 10 نفر داریم. آیا ژاپن این ویژگی را دارد؟ اگر ژاپن شیمیزو را 10 سال نگه داشت به این دلیل بود که بازیکن دیگری جایگزین او نبود. الان هم اگر از نیشیدا استفاده می کنند به این دلیل است که چاره ای جز فلج شدن ندارند تا با بازیکن دیگری جایگزین شوند.

این جوش ها پسر عمو و پسر عموی من نیستند

در زمان آقای کولاکوی دوم یا کواچ به آنتن زنده گفتم که بازیکن برای تعویض باید برانکارد برود. چرا گفتم چون ابزار لازم را داریم و حیف است. این جوش ها پسر عمو و پسر عموی من نیستند. می بینم که تشنه رفتن به زمین هستند و فرصتی است که به آنها داده شود.

البته این تغییر نسل اجتناب ناپذیر است و باید هزینه آن را بپردازیم، اما نباید هلند را به خاطر ضرر و موارد دیگر به گردن فلان فرد انداخت. ما باعث این چیزها شدیم و نباید بگذاریم کار به اینجا برسد، اما متاسفانه فدراسیون ورزشی نداریم و اگر بیاوریم و ببینیم مشکل دارد، چه می ترسیم که دیگری نیاوریم. وقتی می گوییم این کشور 85 میلیون نفر جمعیت دارد، آیا فقط یک نفر 30 سال در آن زندگی کرده است؟

  مهدی طارمی تاج را دریافت کرد

یک نفر را به خاطر مشکلات سرزنش نکنید

ما باید این مشکلات را اساسی حل کنیم و سرمربی ایرانی را مقصر ندانیم. فرصت دادن به جوانان امری عادی است و نیاز به ورزش دارد. می توانید از مبارز تیم ملی برزیل نام ببرید. آنها بازیکن دیگری ندارند. چرا؟

چون جوان آنجا آنقدر شبیه فوتبالیست است که دیگر والیبال بازی نمی کند و می رود و نتیجه می گیرد. او به باشگاه های اروپایی می رود و میلیون ها دلار درآمد دارد. سال ها طول می کشد تا یک جنگنده ایجاد شود، اما آنها این کار را نمی کنند.

ما جوانان با استعداد زیادی در هر رشته ورزشی داریم

ما آنقدر جوان خوب داریم که حتی اگر ورزش جدیدی به وجود بیاید موفق می شویم. به همین ورزش کبدی که مثلا هند اختراع کرد نگاه کنید اما ما قهرمان شدیم هم در بخش مردان و هم در زنان. ما افراد زیادی داریم. ما در هر زمینه ای افراد با استعدادی داریم، اما مهم است که آنها را استخدام کنیم.

چرا فقط نام این پنج نفر ذکر شده است

فکر می کنی یکی از بهترین گلزن های ایران بودی. اگر یک رهگذر جهانی را نجات می دادید، حتی برای یک ثانیه هم می توانستید فرود بیایید. پس ببینید، اشتباهات از جای دیگری هستند و شانس شما را می سوزانند. ذکر مداوم نام پنج بازیکن قبلی یعنی چه؟

زمان آقای کولاکوی دوران را یادتان نیست؟ ما از روز اول با هشت نفر شروع کردیم و تا روز آخر به همین ترتیب ادامه دادیم، اما تیم های دیگر مدام از چرخش استفاده کردند و لیگ جهانی را مقدمه المپیک کردند. سپس آرژانتین می آید و در المپیک سوم می شود. در حالی که آرزوی ما رفتن به مرحله حذفی بود که معلوم شد. من آنها را مستند می کنم تا به راحتی به این آرزو برسیم.

با صابر کاظمی یا امین اسماعیل نژاد کجا آشنا شدید؟

حالا من یک سوال از شما دارم. به ملی پوش سابق پشت کنید آیا حاضرید صابر کاظمی، امین اسماعیل نژاد یا بردیا سعادت را رها کنید و از آن استفاده کنید؟ چگونه با صابر کاظمی آشنا شدید؟ اسماعیل نژاد چطور؟ دلیلش این بود که به آنها فرصت دادید.

همین تاجر مایکل یکی از بهترین ها بود اما این بچه را آنقدر سوزاندند که فرار کرد و مرد و حالا آنقدر پیر شده که هیچ کاری نمی تواند بکند. بنابراین افراد زیادی بودند که شایسته حضور در تیم ملی بودند. نمی گویم حاضران بد بودند. من می گویم باید به آنها فرصت داده می شد، اما نشد.

منبع: ورزش سه

دیدگاهتان را بنویسید