فصل گرما محل مناسبی برای فعالیت ویروس هایی با علائم گوارشی است

مریم مسعودی فر، رئیس اداره بیماری های آب و غذای وزارت بهداشت گفت: به طور کلی بیماری های ناشی از آب و غذا و مشکلات ناشی از آن در فصل گرما افزایش می یابد.

به گفته وی فعالیت برخی میکروب ها و ویروس آنها نیز مانند روتاویروس ها در آب و هوا باعث ایجاد علائم گوارشی می شوند. برخی از عفونت ها، انگل ها و میکروارگانیسم ها باعث ایجاد علائم گوارشی در بدن می شوند.

وی گفت: مصرف آب و غذای آلوده باعث ایجاد مشکلات گوارشی با علائم اسهال و استفراغ در افراد مبتلا می شود. هنگامی که فرد آلوده با سطوح تماس پیدا می کند و افراد دیگر با سطح تماس می گیرند و دستان خود را با آب و صابون یا ضدعفونی کننده دست نشویید. در صورت مصرف، ویروس با همان دست به بدن منتقل می شود و باعث مشکلات گوارشی می شود.

مسعودی فر گفت: مردم برای جلوگیری از مشکلات گوارشی، میوه ها و سبزیجات را قبل از مصرف کاملا شسته و ضدعفونی کنند تا میکروب ها و ویروس ها وارد بدن نشوند.

فصل گرما محل مناسبی برای فعالیت ویروس هایی با علائم گوارشی است

وی گفت: به دلیل مشکلات گوارشی مانند اسهال و حالت تهوع، بدن مقدار زیادی آب الکترولیت از دست می دهد. به همین دلیل مصرف محلول خوراکی ORS توصیه می شود و در صورت در دسترس نبودن این محلول مصرف مایعاتی مانند چای، آب، دوغ و آب میوه خانگی موثر است.

  منتگ می گوید سرمربی ایرانی نباید هدایت استقلال را بپذیرد

دیدگاهتان را بنویسید