فرصتی برای دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان

روزنامه کویتی الجریده می گوید خود را برای این نشست آماده می کند حسن امیرالعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و فیصل بن فرحان همتای عربستانی خود عملاً در بغداد کار خود را آغاز کرده اند و انتظار می رود این دیدار به زودی برگزار شود.

الجریده به نقل از یک مقام وزارت خارجه ایران گفت که انتظار می رفت این دیدار حدود سه هفته پیش برگزار شود، اما به درخواست ریاض به دلایل فنی به تعویق افتاد تا اینکه میانجی عراقی دوشنبه گذشته به ایرانی ها اطلاع داد. او گفت که عربستان سعودی برای این دیدار آماده است و ایران نیز پاسخ مثبت داد.

    فرصتی برای دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان

این منبع آگاه افزود: عراقی ها باید در این دیدار اقدامات لازم را انجام می دادند، کارشناسان دو کشور پس از پایان دور پنجم مذاکرات در بغداد به دیدار خود ادامه دادند و درباره موضوعات احتمالی مانند همکاری ایران با عربستان سعودی و سازمان ملل برای تمدید آتش بس گفتگو کردند. در یمن، اما سعودی ها اخیرا با صدور گذرنامه برای شش دیپلمات ایرانی برای سفر به ریاض موافقت کردند.

همچنین در این هفته، مصطفی القدیمی، نخست وزیر عراق، از پیشرفت در مذاکرات تهران-ریاض در بغداد خبر داد و گفت عراق نقش مهمی در نزدیک‌تر کردن جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی داشته است (جزئیات بیشتر).

ایران و عربستان سعودی در پی قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در ژانویه 2015، مذاکرات امنیتی را در فروردین 1400 آغاز کردند که چهار دور آن در سال گذشته برگزار شد. به گفته فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، گفت وگو بین سرویس های امنیتی دو کشور صورت گرفت. دور پنجم مذاکرات در اوایل ماه مه در بغداد برگزار شد. در صورت توافق طرفین، مذاکرات در سطح سیاسی ادامه خواهد یافت.

  جوایز باورنکردنی فیفا برای تیم های حاضر در جام جهانی 2022

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در سوم اردیبهشت 1401 از برگزاری دور پنجم مذاکرات ایران و عربستان سعودی در روز پنجشنبه 10 اردیبهشت 1401 در بغداد در فضایی بسیار مثبت خبر داد و اعلام کرد که دو هیأت دیگر به مسائل منطقه رسیدگی خواهند کرد. و همچنین روابط دوجانبه و امنیت منطقه خلیج فارس صحبت می کند.

وزیر خارجه عراق که پیش از این گفته بود دولتش از تمام توان و روابط خود برای ایجاد فرصت مناسب برای تفاهم بین ایران و عربستان سعودی استفاده خواهد کرد، در بیانیه ای در 25 مه گفت که مذاکرات مثبت بوده و یک توافق جدید دور مذاکرات بین دو کشور در بغداد برگزار خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید