فردی که بی حجاب است، تحصیلات خوبی ندارد

جامعه 24، این روزها بحث اجباری یا اختیاری بودن حجاب بیش از پیش جامعه را به چالش کشیده است. گروهی بر اجباری بودن حجاب تاکید دارند و آن را امری شرعی و شرعی می دانند و گروهی دیگر آن را اختیاری می دانند.

منتقدان حجاب اجباری تاکنون دو کمپین «نه به حجاب اجباری» و «من یک زن محجبه و مخالف گشت ارشاد هستم» در واکنش به درگیری‌های خشونت‌آمیز تشکیل داده‌اند و برای اولین بار حتی زنان محجبه نیز از این درگیری دفاع کرده‌اند. حجاب اختیاری با ایستادن روی زمین خود. این کمپین ها را با توران ولی مراد، دبیر ائتلاف زنان اسلامی و مدیر شبکه و شورای همکاری زنان ایران در میان گذاشتیم.

حجاب اختیاری است، حجاب یک قانون است

والمراد می گوید: حجاب اجباری کلمه درستی نیست زیرا حجاب حکم قرآن و نظام اسلامی است. بنابراین نمی توان گفت که حجاب اجباری همان است که بگوییم چراغ قرمز اجباری قانون است.

او می گوید: «وقتی در کشوری قانون دارید، نمی توانید بگویید قانون در کشور وضع نشود، قانون شکسته شود و هیچکس نگوید چرا قانون شکنی شده است.» این نگاه اساساً وجود دارد. نامعتبر . . هر قانونی که وجود داشته باشد، شخصی که به خود اجازه می دهد قانون را زیر پا بگذارد، عموماً مجرم محسوب می شود و باید پاسخگو باشد. اما نکته اصلی این است که ما قانونی داریم که مؤسسات آموزشی، فرهنگی و فرهنگی را موظف می کند آموزش های لازم را در این زمینه ارائه دهند. این موسسات شامل آموزش و پرورش، آموزش عالی، صدا و سیما، سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه و… است که همگی دارای واحدهای فرهنگی هستند.

  پست احساسی مجری تلویزیون در شب تاسوعا + فیلم

بیشتر بخوانید: چرا مردم به عکس مصاحبه وزیر ارتباطات با خبرنگار روس واکنش نشان دادند؟


مدیر شبکه زنان ایران و شورای تعاون با بیان اینکه همه این تشکل ها در این زمینه شکست خورده اند و هنوز هم شکست خورده اند، می گوید: مثلا وزارت فرهنگ و ارشاد فرهنگی تاکنون چه کرده است؟ آموزش و پرورشی که فرزندان ما را از 6 سالگی تحت پوشش قرار دهد، در زمینه حجاب چه کرده است؟

وی می گوید: به نظر من به جای اینکه انگشت اتهام را به سمت فردی بی حجاب بگیریم، باید متوجه باشیم که خود این فرد قربانی است و تربیت و آموزش ندیده است. تقصیر اصلی بر عهده مسئولانی است که موظف به انجام این اقدام آموزشی، روشنگری و فرهنگی بودند اما انجام ندادند.

والامراد می گوید: امروز به جای اینکه گشت ارجاع به سمت مردم برود، گروهی که می توانید آن را گشت ارجاع مسئولان بنامید، ایجاد شود و به سراغ مسئولان بروند تا بررسی کنند چرا به وظایف خود عمل نکرده اند. دو نهاد در این زمینه به شدت شکست خورده اند. یکی مجلسی که همیشه دولت را زیر سوال نمی برد و نظارت نمی کرد و دوم رسانه ها که از مسئولان نپرسیدند چرا به وظایف خود عمل نکردید.

دبیر ائتلاف اسلامی زنان تصریح کرد: وقتی بحث زنان مطرح می شود باید دفتر زنان معاونت رئیس جمهور و خانواده رئیس جمهور در این حوزه فعال شود. هیچکس سراغ معاون رئیس جمهور نمی رود که بپرسد چرا کارتان را درست انجام نمی دهید، بنابراین ساده ترین کار این است که ارشاد و مردم را راهنمایی کنید.

  کلان شهر; یک ماه پس از فاجعه

تفکر غربی به نام نافرمانی مدنی، قانون شکنی را تشویق می کند

در توضیح «لااکره فی الدین» می گوید: این سؤال در مورد پذیرش اصل دین است، در مورد عقاید و اعتقادات است. حجاب دو مقوله دارد، یکی مقوله عقلی، نظری و عقیدتی که به دلیل ارتباط با اصل دین اختیاری است و دیگری مقوله شرعی. مخالفان غرب به این نکته توجه نمی کنند که رعایت قانون در غرب بسیار مهم است و از کودکی آموخته می شود، تعجب می کنم که همین تفکر غرب گرا در ایران به قانون شکنی دامن می زند و نام آن را نافرمانی مدنی می گذارد. .

چون زن جذاب است قرآن می فرماید باید عفیف باشد
به گفته والمراد، مشکل اصلی در حجاب کرامت انسانی زنان است و از آنجایی که زنان موجوداتی جذاب هستند، راهکار قرآن این است که زن را انسان های پاکیزه بشناسد تا مورد آزار و اذیت قرار نگیرد و این آزار و اذیت متفاوت باشد. ابعاد و ما آن را خشونت علیه زنان می نامیم.

گشت ارشاد باید با قانون شکن برخورد کند

والمراد معتقد است که بی حجابی باعث ترویج نگاه جنسی و ابزاری نسبت به زنان می شود که اشتباه است و آسیب جدی به زنان وارد می کند. به همین دلیل کارکنان باید در این زمینه پاسخگو باشند. مراجع ما همیشه زن را نیکوکار، با تقوا و مومن و مسئول به دنیا آوردن و گرم نگه داشتن خانه دانسته اند و این را از زن می خواهند، اما این امر اصولی دارد، یعنی ابتدا باید به زن به چشم انسان نگاه کنند. موجودات با قضاوت و انتخاب، به این معنا که قانون، فرهنگ و رفتارهای اجتماعی باید بر این اساس بازنگری و بازسازی شوند، وقتی قوانین را در حوزه زنان بر اساس اینکه زن انسان کاملی است بازسازی نکنند. عزت، نتیجه یکسان است وقتی زنان را ابزار نگاه می کنند، نتیجه همان است. بنابراین مسئولان باید پاسخگو باشند و وسیله پاسخگویی رسانه ها هستند.

  ما متعهد به احیای برجام و مزایای آن هستیم

مدیر شبکه و شورای همکاری زنان ایران درباره کمپین «من محجبه و مخالف گشت ارشاد» نیز گفت: «من محجبه و مخالف گشت ارشاد هستم» حرف احمقانه و اشتباهی است. نادیده گرفته شدن برای من مهم نیست اهل کجاست، اما هرکس او را بزرگ کرد باید مشخص کند که آیا اسلام را قبول دارد یا خیر.

وظیفه گشت ارشاد فرهنگ سازی نیست

وی می افزاید: گشت ارشاد از این نظر مشکل دارد که 30 نهاد مسئول حجاب هستند که 29 نهاد متولی آموزش، تربیت، عقیدتی و فکری هستند و این نهادها شکست خورده اند. گشت ارشاد آخرین حلقه این پیوست است که وظیفه آن نه تنها فرهنگ سازی، بلکه جلوگیری از قانون شکنی است.

والمراد در پاسخ به این سوال که آیا با وجود تشکلی در زمینه حجاب زنان موافق هستید یا خیر، گفت: وظیفه پلیس این است که از قانون شکنی دست بردارد و اگر این کار را نکرده باشد تا حد زیادی شکست خورده است. ممکن است در کشوری نیروی پلیسی برای برخورد با قانون شکنان وجود نداشته باشد. پلیس باید با قانون شکنی عقلانی و منطقی برخورد کند.

2022-07-25 06:51:43

دیدگاهتان را بنویسید