فرار از دست دندانپزشک؛ پوسیدگی تا ایمپلنت دندان

414335 698 خبر مرکزی

دفترچه تامین اجتماعی خود را در دست گرفته و جلوی مطب دندانپزشکی منتظر می ماند. روی صورتش ماسک دارد اما آن را تا چانه برمی دارد تا آب بنوشد. وقتی دهانش را باز می کند تا بطری را باز کند، فرورفتگی چند دندان آسیاب را در فک بالایی خود فشار می دهد.

«دیشب تمام شب نخوابیدم، دندان درد لعنتی در عرض یک هفته برطرف نشد، هر قرصی که خوردم بی فایده بود. عصبی به نظر می رسید، می خواستم بالای برج منتظر بمانم تا حقوقم را بگیرم، از داروخانه دندون درد گرفتم، اما فایده ای نداشت.

الان باید وام بگیرم کلا 3800 حقوق می گیرم، باید کرایه بدهم، کرایه هم بدهم، دو تا برج بدهکارم. اما اگر خدا به ما کمک کند و مریض نشویم، در غیر این صورت هزینه ای برای داروها وجود دارد…».

نقابش را می زند و برای نوبت به دفتر می رود. یکی دیگر از بیماران به دلیل تزریق ماده بیهوشی به لثه هایش نتوانست به درستی صحبت کند، اما وقتی متوجه شد گزارشی از خدمات دندانپزشکی در شرف انتشار است، از او استقبال کرد و رسید پرداخت هزینه عکس دندانپزشکی را به او نشان داد.

«یک مطب نزدیک آرژانتین برای عکس هر دندان 150 هزار جلد گرفت، اعتراض کردم اما گفتند تعرفه است، تاج دندان را عصب کشی کردند، الان پانسمان شده و می ترسم در این مطب به کار ادامه دهم. حالا به اطراف نارمک آمدم. باید

یک عکس دیگر از دندان بگیرید تا پزشک وضعیت جدید دندان را بررسی کند. اینجا برای هر عکس 45000 تن می گیرند. این تفاوت بزرگ…! “تفاوت هر عکس چیست؟”

شکایت از گم شدن اقساطی ایمپلنت!

با انگشت اشاره اش به دندان هایش اشاره می کند. دکتر بدون اینکه عکسی بگیرد آن دندان را پر کرد. الان همون دندون که حدود یک میلیون تن قیمت داره به عصب رسیده و باید دوبرابر پولش رو بدم. قیمت دیگری در حدود دو میلیون تن برای پوشش مورد نیاز است. من باید این دندان حساس را بدون روکش تحمل کنم، قیمت آن حدود 3.5 میلیون تن است که شوخی نیست!

مسعود یکی دیگر از بیمارانی است که چند سال پیش توان پرداخت روکش را نداشت و اکنون دندان عصب کشی شده اش شکسته و ریشه باقی مانده در دندانش نیاز به عمل و کشیدن دارد. من حدود 800000 تن دندان برای دندان هایم خرج کرده بودم و نمی توانستم با قیمت روکش ها مطابقت کنم. «الان من همان دندان شکسته را دارم و وقتی نتوانستم هزینه روکش را بپردازم، قیمت ایمپلنت را نداشتم.

یکی از همکارانم پارسال از طریق همین آگهی های خیابانی کار کاشت اقساط را انجام داد و حالا که قسط تمام شده، شل شده و هیچ تضمینی برای آن وجود ندارد. او پیک موتوری یکی از رستوران های معروف تهران است.

  قیمت بیت کوین، امروز 14/09/09

او با تعطیلی رستوران ماهانه حدود چهار میلیون تن درآمد دارد، خدمات اسنپ باکس را نیز ملاقات می کند و اگر مسافر یا پیک باشد ماهانه یک میلیون تن هم از این مکان دریافت می کند تا خلأهای زندگی را پر کند، اما درآمد دارد. درآمد به اندازه کافی در مورد دندانپزشک و مراقبت از دندان نمی داند.

او این را در مورد دیگر همکارانش نشان می دهد. “این خیلی خوب است. وقتی دندان درد برایمان غیرقابل تحمل شد به دندانپزشکی می رویم. یکی از دوستانم یک قرص ژلوفن را باز می کند و محتویاتش را روی دندان می ریزد، داروی بی حسی را از داروخانه می گیرد، قرص را می خورد، ناخنی را در دندان می گذارد تا چند روز و چند هفته استراحت کند، من و همکارانم از دندانپزشک اجتناب می کنیم.

تنها کاری که باید بکنیم این است که یک لحظه روی صندلی یا یونیت دندانپزشکی بنشینیم، انگار در حال شمارش و گرفتن پول هستیم. از آن زمان، وضعیت کرونا بدتر شده است. همه ما یک بار تاج گرفتیم و چند هفته در خانه ماندیم. هزینه دارو، آزمایش و اسکن آنقدر بالا بود که اکنون باید کمبود را جبران کنیم…»

پوسیدگی را درمان کنید، ایمپلنت ارائه دهید!

مشکل بیماری های دهان و دندان و کاهش ظرفیت قشر مغز افراد برای مراجعه به دندانپزشک موضوع جدیدی نیست، اما مهم این است که در دو سال اخیر پیگیری درمان های دندانپزشکی توسط مردم به میزان قابل توجهی کاهش یافته است و بسیاری از کارشناسان در این زمینه هشدار داده اند. و ابراز نگرانی کرد.

دکتر علی کاظمیان، رئیس انجمن بهداشت دهان و دندان و دندانپزشکان اجتماعی ایران، مشکل بیماری های دهان را یک معضل جهانی می داند و می گوید: مشکل فقط مختص ایران نیست. تفاوت در پوشش بیمه بیماری های دندان است.

با توجه به اینکه پوشش بیمه خدمات دندانپزشکی در شمال و غرب اروپا برای کودکان زیر 18 سال حمایتی و رایگان است. در برخی از کشورها از گروه های کم درآمد، محروم یا پرخطر نیز حمایت می شود».

این مدرس دانشگاه علوم پزشکی مشهد پرداخت هزینه های دندانپزشکی را برای اقشار متوسط، پایین و ضعیف برآورد می کند. وقتی نوبت به هزینه های قابل توجه می رسد، دیگر مجبور نیستیم با روکش ها و ایمپلنت های دندانی سروکار داشته باشیم. هزینه های اولیه و اولیه مانند ترمیم پوسیدگی دندان در نظر گرفته شده است.

این پوسیدگی می تواند به بافت زنده دندان آسیب برساند و منجر به عفونت شود، به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان بر لزوم توجه به خدمات اولیه و اولیه دندانپزشکی به ویژه برای اقشار محروم و کم درآمد و تمایز بین پوشش بیمه ای خدمات پایه و غیر ضروری دندانپزشکی تاکید دارند. برای دسترسی به خدمات اولیه و اولیه دندانپزشکی برای اقشار کم درآمد جامعه، اما متاسفانه در بخش خدمات دندانپزشکی با نابرابری در دسترسی به خدمات بهداشتی مواجه هستیم.

  عقب نشینی شاخص کل سهام

رئیس انجمن بهداشت دهان و دندان و دندانپزشکی اجتماعی ایران لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه به ویژه اطلاع رسانی در زمینه مراقبت از دهان را غیر قابل انکار و مهم می داند و می گوید: در طبقات مختلف درآمدی و با دانش و آگاهی امروزی می توان از پوسیدگی دندان جلوگیری کرد. و هزینه های درمان های بعدی

در عین حال، مصرف زیاد شکر، شکر و فرآورده های قندی جای نگرانی دارد، چرا که مصرف این مواد در طبقات متوسط ​​و پایین جامعه در دهه های اخیر افزایش یافته است، علاوه بر آن خطر پوسیدگی، دیابت و چاقی نیز افزایش یافته است. . در حال رشد است. شکایت از گرانی خدمات دندانپزشکی یکی از مهمترین دلایل بیماران بوده و از مراجعه آنها به دندانپزشکی جلوگیری می کند.

دکتر شایان مدیرعامل دندانه نیوز گفت: گرانی خدمات دندانپزشکی همواره مطرح و مورد انتقاد بوده است در حالی که گرانی خدمات پزشکی مانند دندانپزشکی کاملا نسبی است.

این خدمات در مقایسه با سایر کشورها بسیار ارزان است و بسیاری از ایرانیان مقیم سایر کشورها برای مراقبت و بهره مندی از خدمات پزشکی از جمله دندانپزشکی به ایران سفر می کنند و هزینه ها را مقرون به صرفه می دانند.

دکتر سیامک شایانامین دندانپزشک کاهش مراجعه به دندانپزشکان را به دلیل مشکلات اقتصادی دانست و گفت: زمانی که حقوق کارمندان متناسب با تورم نباشد، مشکلات معیشتی و هزینه های جاری غذا سهم بیشتری از حقوق را می طلبد. مردم به طور فزاینده ای از درمان های به ظاهر غیر ضروری و غیر فوری محروم می شوند، مانند. دندانپزشکی و سایر مراقبت ها و پیگیری ها.

متخصصان نگران کاهش تعداد مراجعه کنندگان به کلینیک های دندانپزشکی هستند

وی گفت: دندانپزشکان نیز از دور شدن مردم از خدمات دندانپزشکی نگران و شاکی هستند. آنها برای کشیدن دندان به دندانپزشک مراجعه می کنند، نه برای درمان و نگهداری آن. در واقع افزایش تورم و مشکلات اقتصادی مردم را وادار کرده است که به جای خدمات گران قیمت دندانپزشکی، از خدمات پزشکی به ویژه دندانپزشکی دوری کنند. بسیاری از محصولات غذایی، قیمت مسکن، خودرو و …

تعرفه های دندانپزشکی در سال های اخیر بارها افزایش یافته است، اما شاید تعرفه های دندانپزشکی در سال های اخیر دو برابر نشده باشد و حتی می توان گفت که به دلیل تورم، دندانپزشکان یارانه خدمات دندانپزشکی خود را از جیب خود پرداخت می کنند.

اگرچه نباید فراموش کرد که هزینه تجهیزات و مواد مورد نیاز دندانپزشکان در مدت مشابه چندین برابر افزایش یافته است، اما تعرفه های درمان متناسب با تورم و هزینه مواد و تجهیزات افزایش نیافته است.

واقعیت تلخ: پیشگیری مقدم بر درمان نیست

وی گفت: نه تنها نظام فعلی سلامت کشور، بلکه سبک زندگی مردم نیز معطوف به درمان است و با وجود سختی ها و هزینه های خدمات، درمان را به پیشگیری ترجیح می دهند.

  افزایش هزینه جنایت برای مجرمان یک الزام برای مقابله با نقض امنیت است

وی افزود: نزدیک ترین نمونه در این زمینه شیوع بیماری عروق کرونر در کشور است که به جای واکسن داروهای عروق کرونر وارد می شد و به گفته مسئولان وزارت بهداشت، بیشترین منابع ارزی برای این داروها اختصاص می یابد. “

وی با اشاره به اینکه در زمینه کاهش هزینه های دندانپزشکی بیش از هر چیز باید به آینده نگری و آینده نگری توجه کرد، افزود: نسل آینده موثر بر اساس محتوای آموزشی در کتاب ها می تواند بسیار مفید باشد و از حجم عظیم توصیه ها و نامزدها بکاهد. برای درمان پوسیدگی یا سایر درمان های دندانپزشکی.

به عنوان تجربه موفق کشورهای اسکاندیناوی که با چالش پوسیدگی دندان مواجه نیستند، جامعه را به سمت بحث های پیشگیرانه سوق می دهد.

دکتر همایون فراستی از اعضای هیات مدیره جامعه دندانپزشکی ایران بر کاهش مراجعات به دندانپزشکان و تاخیر در معاینات دوره ای در سال های اخیر به دلیل تاثیرات کرونا، مشکلات اقتصادی و کاهش مالی تاکید می کند. ظرفیت خانواده ها:

زمانی که امکان استفاده از خدماتی مانند پرکردن سطحی قشر، تامین هزینه های درمان ریشه، جراحی مغز و اعصاب و حتی دندان مصنوعی یا پلاک متحرک و ثابت دندان وجود ندارد و یا استفاده از این پلاک ها ممکن است برای فرد خوشایند نباشد. در این شرایط از دست دادن دندان یا دندان درآوردن می تواند غذا خوردن یا جویدن را برای فرد دشوار کند. «مشکل جویدن و متعاقب آن مشکلات گوارشی، مشکل در صحبت کردن و غیره. زندگی فردی و اجتماعی مردم را تحت تأثیر قرار خواهد داد.»

عملکرد ضعیف وزارت بهداشت در زمینه آموزشی و فرهنگی

یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت دندانپزشکی ایرانیان با اشاره به تفاوت تعرفه خدمات دندانپزشکی در کشور می گوید: هزینه مواد اولیه خدمات دندانپزشکی متناسب با کیفیت تعیین می شود. هزینه های جانبی برای دفتر، اجاره ساختمان و … عوامل تعیین کننده قیمت ها هستند، اما سابقه کاری دندانپزشک عامل مهمی است که می تواند کیفیت درمان را تغییر دهد.

درست مانند مشاغل دیگر، عوامل بی شماری بر هزینه نهایی تأثیر می گذارد.» تولید و انتشار برنامه های آموزشی برای افزایش مراقبت های بهداشتی دهان و دندان به منظور جلوگیری از پوسیدگی و پوسیدگی دندان ضروری است. «متاسفانه اثری از فعالیت وزارت بهداشت در صدا و سیما و مطبوعات وجود ندارد. ضمن اینکه پخش یک برنامه آموزشی مفید در طول هفته می تواند بسیاری از بیماری های حفره دهان را کاهش دهد.

همانطور که مشکل پوسیدگی را می توان با دستورالعمل های ساده ای مانند مسواک زدن صحیح و نخ دندان کشیدن کاهش داد. «بی شک این آموزش ها و اقدامات پیشگیرانه می تواند بار سنگین هزینه های درمان را نیز بر دوش افراد کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید