فحاشی، جنایت یا تخلف؟ | جامعه 24

خبر مرکزی- ستاد امر به معروف و نهی از منکر اخیراً خواستار تبدیل موضوع حجاب از جنایت به جنحه شده و در بخشی از بیانیه های خود اعلام کرده است که «برای حل مشکل حجاب، بحث حجاب مطرح شده است. به عنوان جرم مستلزم دستگیری، کارتن و قضاوت لغو و بر اساس طرح عفاف و حجاب از منظر جرم مورد توجه قرار گیرد.

موضوع حجاب از نظر قانون جرم تلقی می شود و به گفته برخی مراجع ذی ربط، عدم حجاب جرم مشهود است و دستگیری و جرم مشهود نیازی به قرار قانونی ندارد. البته این در حالی است که هنوز حجاب در قوانین ما تعریف مشخصی ندارد، اما به هر حال به نظر این مسئولان، به همین دلیل دستگیری افراد حجاب در خیابان های شهر مستلزم حکم.

از سوی دیگر ادعا می شود که پس از سوار شدن بر وانت پلیس، زنان برای توجیه و آموزش نه برای دستگیری به کلانتری منتقل می شوند که این موضوع نیز مورد مناقشه است. زیرا هدایت و آموزش در این راه آثار معکوس خواهد داشت. بنابراین، به گفته امیر ریسیان، وکیل پایه یک دادگستری ساکن فیروزآباد، اگر اجباری نبود، مردم حق داشتند به عنوان وزیر به مراکز پلیس مراجعه کنند یا نه. وقتی اجباری باشد، فعالیت آموزشی محسوب نمی شود. علاوه بر این، دستگیری یک فرد شرایط قانونی خاص خود را دارد. یعنی در آنجا باید تمام اصول و مقررات مربوط به بازداشتگاه ها را رعایت کنند. اولاً آنها باید از هر نظر وضعیت سلامتی زندانیان را در بدو ورود به بازداشتگاه تحت نظر داشته باشند و از هر لحاظ مسئولیت جان فرد را بر عهده بگیرند. حالا گفته می شود این افراد دستگیر نمی شوند، بلکه به دوره آموزشی برده می شوند تا عواقب آن را نادیده بگیرند.

  ساحل نقره ای جزیره هنگام، زیباترین ساحل جنوبی ایران

آیا کلاس آموزشی و گرایش اختیاری است؟

امیر ریسیان فیروزآباد، وکیل پایه یک دادگستری و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به واکنش اخیر ستاد وزارت بهزیستی که خواهان تبدیل حجاب از جرم به تخلف است، می گوید: تاکنون به موضوع حجاب و ضمانت اجرا در صورت عدم رعایت آن پرداخته شده و در قالب قانون مجازات اسلامی جرم تلقی شده و وانمود به حرام شده است. یعنی رویه قضایی به این صورت بود که چون چیزی که در قانون مجازات اسلامی جرم انگاری شده بود و تظاهر به حرام می کرد مثل روزه گرفتن در اماکن عمومی برای او هم همینطور می شد.

در برخی موارد در محاکم مربوط به حجاب برای افرادی که در انظار عمومی بی حجاب هستند، طبق ماده 638 این موضوع جرم شناخته شده و گفته می شود زنانی که بدون حجاب در معابر ظاهر می شوند و در اماکن عمومی به حبس یا جزای نقدی محکوم می شود. اما نکاتی در حاشیه این بحث وجود دارد. اکنون تقریباً همه فقها بر کیفیت حجاب اتفاق نظر دارند; با توجه به اینکه بین مجتهدان ایرانی و لبنانی اختلاف نظر وجود دارد.

این وکیل دادگستری می افزاید: اما در گفته های دادستانی یک ایراد اساسی وجود دارد; می گویند نباید به عنوان فحاشی برخورد کرد، اما این سوال پیش می آید که آیا پلیس در مواردی غیر از جرائم و مجازات ها حق دخالت دارد؟ حتی اگر بر اساس دستورالعمل‌های خاص یا قوانین آموزشی وظایفی را به نیروهای پلیس واگذار کنیم، دستورالعمل‌ها و آموزش‌ها همچنان یک امر داوطلبانه است. یعنی مخاطب باید آماده پذیرش و شنیدن راهنمایی یا آموزش شما باشد. مخاطبی که هیچکدام از اینها را نمی خواهد هدایت نمی شود. حتی از منظر آموزشی و منطقی هم این سوال نتیجه معکوس دارد. در نتیجه وقتی اجبار هست اسمش ارشاد و تربیت نیست.

  انجیل کوچک تاریخی را کشف کنید

2 اظهارات متناقض مقامات

رئیسیان ادامه می دهد: مسئولان می گویند این افراد دستگیر نمی شوند و به کلاس آموزش توجیهی می روند. یکی از مواردی که نشان می دهد حرف آنها قابل نقد است این است که قبل از این وضعیت می گوید یک نفر با چه مجوزی توسط گشت ارشاد بازداشت می شود؟ در پاسخ گفته شد که این جرم مشهود است و برای جرم مشهود نیازی به حکم بازداشت نیست.


بیشتر بخوانید: پیامک های حجاب فاقد وجاهت قانونی است


اینطور است و ضابط باید با مشاهده جرم مشهود در اماکن و خیابان ها اقدامات پیشگیرانه انجام دهد، اما باز هم می گویم که ما در چارچوب جرایم و مجازات ها صحبت می کنیم. اگر بگوییم چون جرم مشهود است نیازی به حکم دادگاه ندارد، باز هم آن را جرم می دانید و اگر آن را جرم می دانید، دیگر اراده یا آموزش و راهنمایی فاعل معنا ندارد; چون آموزش برای مجرمان نیست، بلکه برای کسانی است که مثلاً در معرض جرم و جنایت قرار می گیرند که این هم داوطلبانه است، به این معنا که خودشان باید علاقه مند به دیدن این آموزش ها باشند. در نتیجه این دو گزاره با هم تضاد دارند; ادعای اول مبنی بر جرم بودن آن، ادعای دوم مبنی بر جرم نبودن، سؤال معروفی است که در قالب دستورالعمل مطرح می شود.

این دو با هم در تضاد هستند و هیچ کدام پایه های درستی ندارند. اگر آن را راهنما بدانیم، اراده شخص مطرح است و اگر آن را جرم تلقی کنیم، باید ضمانت اجرا و مسئولیت بازداشتگاه ها برای حفظ جان و بدن مردم را نیز در نظر بگیریم.

  خواص و مضرات انجیر انجمن 24

تحقیقات مرکز پژوهش های مجلس جدی گرفته نشد

این وکیل دادگستری می گوید: درباره سخنرانی آیت الله طالقانی در اوایل انقلاب و تایید امام خمینی(ره) با این موضوع اسنادی وجود دارد که همگی به فراموشی سپرده شده است. این در حالی است که مرکز پژوهش های مجلس پژوهشی درباره بحث حجاب و رویکرد تقنینی و غیرقانونی در سال های گذشته منتشر کرده است.

همانطور که بیان شد، روش های پلیسی برای مقابله با این معضل تاکنون موثر نبوده و در آینده نیز موثر نخواهد بود، اما مسئله حجاب باید از راه دیگری حل شود. آنچه در گزارش های مرکز پژوهش ها در بررسی های سازمان تبلیغات اسلامی آمده است، حاکی از آن است که رواج این روش اجباری فعلی بسیار کم است و همگی توسط مراجع و نهادهای مورد تایید و مورد اعتماد دولت گزارش می شوند.

نتیجه این است که باید به این مسائل پرداخت. اخطارهایی از سوی نهادهای حاکمیتی و نهادهای مقننه و تصمیم گیری داده شده است که متاسفانه در این راستا نادیده گرفته شده و به اینجا رسیده است.

2022-09-22 04:38:56

دیدگاهتان را بنویسید