غیبت 11 ماهه «علی ضیا» در تلویزیون

427989 943 خبر مرکزی

مجری و تهیه کننده «فرمول 1» در پاسخ به سوالی مبنی بر عدم حضورش در تلویزیون و رسوایی های حضورش در سینمای خانگی، گفت: هنوز ویدیو را ندیده ام اما تلویزیون را برای خانه انتخاب می کنم و امیدوارم در آن حضور داشته باشم. تلویزیون تا زمانی که من زنده ام

علی ضیا تهیه کننده و مجری برنامه «فرمول 1» است که با گذشت 11 ماه از تعطیلات نوروزی سال گذشته، برنامه ای را به صورت مجازی از صفحه شخصی خود منتشر کرد. او پس از مدت ها باید 22 اسفند در قالب ویژه برنامه برای معرفی چهره های محبوب سال و همچنین معرفی سال به روی آنتن شبکه یک برود.

اولین دوره طرح انتخاب چهره محبوب توسط سیدعلی ضیا در سال ۱۳۹۷ و با همت برنامه فرمول ۱ برگزار شد که در سال ۱۳۹۷ به عنوان چهره محبوب انتخاب شد.

شیوع ویروس کرونا مانع از تکمیل پروژه پرطرفدار تصویر در دو سال آینده شد و امسال نیز رسانه ملی بار دیگر آینه ای برای مردم عادی جامعه شده است.

کمیته انتخاب رشته فرمول یک امسال شامل گلاره عباسی بازیگر، محمود انوشه روانشناس و گوینده، بهروز شعیبی بازیگر و کارگردان، محمدرضا دادمی مدیر سابق ورزشی و استاد دانشگاه، داور سابق فوتسال بانوان و داور سابق فوتسال بانوان و رضا داور سابق فوتسال بانوان و آقایان است. همچنین شهره پیرانی، استاد دانشگاه و رسانه ملی، همسر شهید داریوش رضایی نژاد، محمدرضا شفیعی، تهیه کننده سینما و تلویزیون و علیرضا کزوه، شاعر و رئیس اداره شعر، موسیقی و سرود رسانه ملی نیز حضور داشتند.

جزئیات معرفی چهره های محبوب سال

روز گذشته علی ضیا و تیم فرمول 1 نشست خبری برگزار کردند تا جزییات معرفی چهره های محبوب سال و بسیاری از موضوعات دیگر را در جمع خبرنگاران بررسی کنند. وی ابتدا به تشریح طراحی چهره های محبوب و جزئیات تحویل سال پرداخت و گفت: زمانی که به فکر انتخاب چهره محبوب بودیم، می خواستیم برنامه ای بسازیم که نمونه خارجی نداشته باشد.

اکثر مردم ممکن است از این طرح استقبال نکنند و حتی دشوارتر است. مثلا چهره های محبوبی که معرفی کردیم حاضر به تبلیغ برای خودشان نشدند. یک روحانی داشتیم که از او خواستم خودش را معرفی کند، اما او از ما دلخور شد. جالب اینجاست که آنها تلاشی برای به دست آوردن صدا و معروف شدن بیشتر نکردند.

  دو برابر شدن قیمت برق

وی همچنین خاطرنشان کرد: سلیقه ها به سمت دیگری رفته است و باید تلاش کنیم تا برای تشدید این روند مبارزه کنیم. ضیاء گفت: مهمترین کاری که می توانم انجام دهم این است که هر چقدر هم که سخت باشد، این افراد را جلوی دوربین ببرم.

بارها گفته ام که شاید چهره مردم در تلویزیون مورد استقبال عده ای قرار نگیرد چون سلیقه ها به سمت دیگری رفته است اما در نهایت ارزش جنگیدن را دارد.

این خبرنگار سه سوال مطرح کرد که مهمترین آنها غیبت چند ماهه در تلویزیون، ارائه در فضای مجازی و نحوه بررسی چهره های محبوب سال بود. این تهیه کننده و مجری فرمول یک در پاسخ به این سوالات گفت: ما یک تیم تحقیقاتی داریم که سال ها با آنها کار می کنیم که برخی از آنها همکاران شما در شبکه های اجتماعی و شهرهای مختلف هستند.

ما همچنین با افراد نزدیکی که در یک اقلیم می شناسیم و همچنین با رسانه ها در اقلیم های مختلف مصاحبه می کنیم. ما از این 40 چهره ای که به استودیو آمدند دعوت کردیم و بعد از آن حتی برخی از آنها غایب شدند زیرا فکر می کردیم با برخی از نظرات ما متفاوت هستند.

دلیل غیبت 11 ماهه چه بود؟

او در پاسخ به غیبت 11 ماهه اش در تلویزیون گفت: «این اولین بار است که در یک سال گذشته برنامه نداشتم، شاید به این دلیل که پارسال پربیننده ترین برنامه تاریخ شبکه یک را داشتیم!» البته خدایا. مهربان است و ما همیشه رکوردها را شکسته ایم.

واقعیت این است که این یک مشکل مستقیم نبود. در تیر و مرداد به صورت حضوری با مدیران شبکه یک و آقای زینه العابدین ملاقات داشتم و در نهایت ارائه طرح ها و بروکراسی های مربوط به سازمان صدا و سیما بخشی از این خلأ را ایجاد کرد و مشکل خاصی وجود ندارد.

  حسن ابراهیمی یورجانی مشاور و مدیر سایپا شد

ضیاء در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری درباره حضورش در فضای مجازی و برنامه منتشر شده در صفحه اینستاگرامش گفت: دغدغه برنامه نویسی دارم و می خواستم خودم را در قالب ها و فضاهای مختلف ارزیابی کنم. از «ویتامین C» در تلویزیون، چالش های جدیدی را تجربه کردم.

فیلم گفتگوهای این برنامه مجازی بالغ بر 8 میلیون بیننده داشت و این نشان دهنده تاثیرگذاری ساخت برنامه مناسب در این فضا است. شاید دوباره تکرار شود.

این تهیه کننده و مجری درباره جزئیات برنامه تحویل فرمول 1 در سال افزود: ویژه برنامه «فرمول 1» از 22 اسفندماه آغاز می شود و احتمالا از ساعت 22 تا 1 بامداد روی آنتن می رود؛ برنامه «فرمول 1» از 22 اسفندماه آغاز می شود. اما اگر قسمت سریال را داشته باشیم، این ساعت به ساعت 23 موکول می شود، علاوه بر چهره های محبوب، حضور هنرمندان، خوانندگان و ورزشکارانی نیز داریم که برای مخاطبان متنوع هستند.

البته هنرمندانی را نیز در کنار خود خواهیم داشت که فعالیت های مردمی دارند. به عنوان مثال خانم گلاره عباسی به دلیل فعالیت های مردمی در این مسیر مورد توجه قرار گرفت و هنرمندان و چهره های زیادی را داریم که این فعالیت را در دستور کار خود دارند.

ضیاء در ادامه درباره انتخاب چهره‌های مردمی گفت: فکر می‌کنم با گسترش این افراد و اینکه تعداد بیشتری از آنها را جلوی چشم مردم بیاوریم، مردم می‌توانند خوب را از بد تشخیص دهند و حرکت در جامعه را تشخیص دهند. راه خیر صعودی تر خواهد بود.”

مدل ها بیشتر شناخته شده اند. مثلا ما برنامه ای داشتیم که خانمی می گفت بیشتر در محله خودش کار می کند تا رئیس جمهور و حتی با کاتونی به برنامه ما آمده است. به نظر من به تصویر کشیدن افراد خوب حال ما را خوب می کند و اینها الگوهای مناسبی هستند که باید به این حرکات تشویق شود.

او گفت: “من هنوز این ویدئو را ندیده ام. چند سال پیش مجبور شدم برنامه ای را اجرا کنم، نه اینکه صحبت کنم.” برنامه ریزی کار من است و می توانم در هر فضایی برنامه ریزی کنم. اما تلویزیون را به عنوان برنامه و خانه خود انتخاب می کنم. اجرا در تلویزیون متفاوت است و امیدوارم تا زمانی که زنده هستم در تلویزیون اجرا داشته باشم.

  وحید آقاپور در خیابان با چاقو زخمی شد

این مجری و تهیه کننده تلویزیون در پاسخ به سوالی مبنی بر تغییر ذائقه مردم در تلویزیون و اینکه مجریان چه نقشی در ترویج این ذائقه به سلبریتی ها و هنرمندان دارند، گفت: موارد زیادی بوده که ذائقه مردم را تغییر داده است. بسیاری از معضلات اجتماعی و مشکلات اقتصادی به طور مستقیم دخیل هستند.

رسانه ها نیز در این زمینه رشد زیادی داشته اند. تلویزیون و مجریان و برنامه سازانش تاثیرگذار بودند اما اینستاگرام نه! ما نمی توانیم آنها را جداگانه نگاه کنیم. چیزی به نام مطلق وجود ندارد.

من ممکن است در برنامه ریزیم اشتباه کنم و شما نمی خواهید اشتباه کنم! من بی گناه نیستم و برنامه ریزی می کنم و همیشه سعی کرده ام در نوع نگاهم به موضوعات، حرفه و رفتارم اشتباه نکنم. اما من این همه بلا را سر مردم نیاورده ام، البته مشکلات مختلف جامعه باعث شده که ذائقه به سمت های مختلف برود.

وی همچنین از نظرسنجی ها و رای مردمی که برای انتخاب بهترین چهره مردمی سال برگزار می شود، مشکلات و چالش های پیش روی سیمرغ ها در جشنواره فیلم فجر و همچنین ادعای تقلب و تخلف بیان کرد. مطمئن شوید که روند و سازوکار ما درست است تا مخاطب بداند به راحتی می تواند در رای گیری چهره های محبوب سال شرکت کند و هیچ اختلالی در این زمینه ایجاد نشود.

اگر به این سازوکار دقیق و قابل اعتماد نرسیم، قطعاً 10 نفر منتخب را که هر کدام دارای ویژگی ها و ویژگی های متفاوتی هستند، ارائه خواهیم کرد و این قسمت از رای را نخواهیم داشت. زیرا برای ما مهمتر است که مردم به ما اعتماد کنند، صدایشان محفوظ بماند.

دیدگاهتان را بنویسید