غرامت حذف ارز 4200 برای دهک های پایین؟!

مهدی طغیانی روز یکشنبه با بیان اینکه حذف ارز 4200 تومانی نیاز به یک سری مقدماتی دارد که تهیه آن حدود 2 ماه طول می کشد، افزود: در این میان مشکل انبارداری نیز وجود دارد. انبارهای کشور به عنوان زیرساخت باید دارای ذخایر کافی باشد زیرا برخی از انبارهای سودآور همواره از خلأهای ایجاد شده نهایت استفاده را می کنند و جو جامعه را شعله ور می کنند و بازارها را در شوک قیمتی محصولات غوطه ور می کنند.

طغیانی افزود: از سوی دیگر بازار ارز باید به گونه ای مدیریت شود که نقدینگی ایجاد شده توسط مردم به سمت این بازار نرود و شاهد شوک افزایش قیمت ارز نباشیم. همزمان با تصمیم لغو ارز 4200 تنی در کشور باید اقدامات دیگری نیز انجام شود.

این نماینده مجلس گفت: حفظ و ادامه این سیاست در شرایط فعلی کشور که دولت سیزدهم با بدهی های زیادی از دولت قبل مواجه است و در حال حاضر با کسری بودجه جدی مواجه است، می تواند به ضرر کشور و مردم تمام شود چرا که تورم قطعا e ثبات ارز ترجیحی به دلیل حذف آن بیشتر از تورم است.

وی افزود: دولت و مجلس هنوز در خصوص نحوه جبران حذف ارز 4200 تنی به جمع بندی نرسیده اند و در حال حاضر این بحث ها تنها پیشنهاداتی است که مردم برای اتخاذ بهترین تصمیم ممکن پیشنهاد می کنند.

توگیانی سیاست کنار گذاشتن 4200 جلدی برای واردات کالاهای اساسی را نیز یادآور شد: حذف 4200 جلد دارو و گندم جزو پیشنهادات دولت سیزدهم به مجلس شورای اسلامی نیست و به نظر می رسد ارز ترجیحی را تا این زمان شاهد باشیم. پایان سال.برای این دو کالا.اصلی توزیع شود.

  بازار سهام در چهارراه سیاست

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس افزود: دو اتفاق برای گندم افتاد. بنابراین خشکسالی خرید تضمینی گندم را با چالش بزرگی مواجه کرد و میزان خرید تضمینی گندم در سال برداشت گذشته بسیار کمتر از نیاز کشور بود. به همین دلیل باید گندم وارد شود تا نیاز کشور تامین شود.

وی گفت: قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ویژه گندم نیز تاثیر زیادی بر این محصول دارد اما تاثیر آن محدود به قبل از کشاورز است، در پایان فصل زراعی تاثیر چندانی نداشت و کشاورزان گندم را از کشاورزان . .

طغیانی گفت: از سوی دیگر شیوع بیماری عروق کرونر قیمت جهانی محصولات کشاورزی را افزایش داده و از این رو دولت متقاعد شده است تا سیاست مبادله 4200 تنی این محصولات را ادامه دهد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: حذف 4200 تومان ارز از دارو با توسعه دستور العمل های الکترونیکی در کشور امکان پذیر می شود. یارانه ها را می توان از طریق سامانه بیمه هر شخصی به تولیدکننده و واردکننده مواد اولیه دارویی پرداخت و به لطف نسخه الکترونیکی زیرساخت های موجود در کشور قابل دسترسی است.

وی گفت: در بلندمدت باید برای دارو و گندم تدابیری بیندیشیم اما اولویت با 5 محصول دیگر است. پول قابل پرداخت شاید این پول برای تامین نیازهای اولیه مردم هزینه نمی شود و دولت برای افزایش امنیت غذایی تلاش می کند.

سید ابراهیم رییسی هفته گذشته لایحه بودجه 1401 را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد.

بر اساس ماده واحده لایحه بودجه پیشنهادی دولت، بودجه 1401 کشور از نظر منابع و مصارف علاوه بر سی و شش میلیون و سیصد و ده هزار و هفتصد و چهار میلیارد و ششصد و بیست و هشت میلیون (. 36 310 704 628). 000 000 ریال.

  برنامه های مهم وزارت کشور در خصوص آلودگی هوا

دیدگاهتان را بنویسید