عکس های قدیمی از 10 میدان تاریخی تهران

میادین تهران یکی از زیبایی های این شهر به حساب می آیند که هر کدام با اتفاقات مختلفی از صفحات تاریخ همراه است.

تهران در گذشته شهر باغ ها و میدان ها بود. با پیشرفت شهر در طول تاریخ بسیاری از زیبایی های این شهر از بین رفته است اما هنوز حرفی برای گفتن وجود دارد. میادین شهر یکی از جاذبه های این شهر هستند که هر کدام داستان هایی از تاریخ پایتخت را در دل خود جای داده اند. در ادامه با مهم ترین میادین تهران و آثار ارزشمند آنها آشنا می شویم:

میدان آزادی
میدان آزادی: میدان آزادی اولین تصویری است که با نام تهران پیوند خورده است و بزرگترین میدان ایران و نماد تهران محسوب می شود. این میدان عظیم در زمان پهلوی ساخته شده است. هدف از ساخت این بنا، جشن گرفتن 2500 سالگرد امپراتوری ایران است. میدان آزادی قبل از انقلاب میدان شهید نام داشت. برج آزادی که در وسط این میدان قرار دارد توسط حسین امانت طراحی و مهندسی شده است. این اثر بزرگترین میدان ایران است.

میدان امام خمینی
میدان امام خمینی: این رشته در طول زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است. میدان امام خمینی (ره) در یکی از مهمترین مناطق تهران قرار دارد. این میدان در سال ۱۲۸۴ هجری قمری در زمان ناصرالدین شاه و به دستور امیرکبیر ساخته شد. این اثر یکی از اولین معابر تهران است که سنگفرش و سنگفرش شده است.

ساخت ساختمان مربع حدود ده سال به طول انجامید. بیشتر بناهای مهم شهر در گذشته در اطراف این میدان بوده است. ساختمان نظمیه، ساختمان بانک شاهنشاهی ایران، ساختمان اداری بلدیه، ساختمان تلگراف، اداره راهنمایی و رانندگی و 2 مورد از آنها از ساختمان های مهم بودند. میدان امام خمینی (ره) در گذشته به میدان توپخانه، میدان سپاه معروف بود.

  من همسرم را به خاطر فحاشی کشتم

میدان انقلاب

میدان انقلاب: میدان انقلاب یکی از میادین اصلی تهران است. این میدان در طول روزها حوادث مختلفی را پشت سر گذاشته است. میدان انقلاب در زمان های مختلف به میدان اسفند یا میدان مجسمه معروف بوده است. دلیل این نامه 24 اسفند سالروز تولد رضاشاه بود.

به همین دلیل مجسمه تمام قد او در مرکز میدان قرار داده شده است. به تدریج با تغییرات مختلف در کشور، این رشته نیز متحول شد. اکنون در وسط میدان یک گنبد آبی قرار دارد. میدان انقلاب اکنون مملو از کتابفروشی ها، کافه ها و سینماهای مختلف است.

میدان فردوسی
میدان فردوسی: یکی دیگر از میدان های تهران که حوادث زیادی به خود دیده، میدان فردوسی است. این میدان که محل مقاومت و اعتراض بسیاری بود در 17 خرداد 1359 در مراسمی باشکوه میزبان تندیس ابوالقاسم فردوسی بود که این اثر سالها یکی از مهمترین نمادهای تهران بوده است. میدان فردوسی در حال حاضر مرکز مبادلات است.

میدان راه آهن

منطقه راه آهن: یکی از میادین تهران که در فهرست آثار ملی قرار دارد، مجموعه میدان راه آهن است که در زمان رژیم پهلوی اول ساخته شده است. این اثر در 25 اسفند 1379 به ثبت ملی رسید و یکی از شلوغ ترین میدان های شهر است.

میدان هفت تایر
میدان هفت تایر: میدان هفت تیر یکی از میادین مرکزی تهران است. قبل از انقلاب به دلیل آغاز سلطنت پهلوی دوم در این تاریخ به میدان 25 شهریور شهرت داشت. علت نوشتن هفت تایر در میدان، انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در 7 تیر 1360 بود.

میدان ولی عصر
میدان ولیعصر (وارث تاج و تخت): یکی دیگر از میدان های بسیار مهم تهران. این میدان قبل از انقلاب وارث تاج و تخت وجود نداشت. این میدان در تقاطع خیابان ولی عصر، بلوار کریم خان و بلوار کشاورز واقع شده است. در حال حاضر میدان ولیعصر یکی از میدان های زیرزمینی تهران است.

  صدور گواهینامه های حرفه ای در بازار پول در دستور کار بانک مرکزی

میدان امام حسین
میدان امام حسین: میدان امام حسین نیز در لیست میادین قدیمی تهران قرار دارد. این میدان قبل از انقلاب به نام یکی از همسران محمدرضا شاه فوزیه نامگذاری شده است. در حال حاضر میدان بسیار سرزنده است و پیاده رو بزرگی دارد. یادمان شهدا در این مجموعه ساخته شده است.

میدان حسن آباد
میدان حسن آباد: میدان حسن آباد یکی از خاص ترین میدان های تهران است که معماری خاصی داشت. نام نهایی میدانی به همین نام با جانشین وی حسن فرزند میرزا یوسف آشتیانی است.

حروف قبلی این میدان شامل میدان ملک المتکلمین، میدان هشت گنبد، میدان پهلوی و میدان 31 شهریور می باشد. در دوره های مختلف در قالب این بنا متفاوت ساخته شد اما در نهایت با تلاش شهرداری و سازمان میراث فرهنگی ظاهر فعلی آن باقی ماند.

میدان بخارست
میدان بهارستان: این میدان یکی از میدان های مهم تهران است. اهمیت میدان بهارستان محل استقرار مجلس شورای اسلامی ایران و همچنین محل استقرار اولین مجلس شورای ملی یا مجلس مشروطه در آن مکان است. میدان بهارستان در 300 سال گذشته همواره یکی از میدان های مهم تهران بوده است.

دلایل مختلفی برای اهمیت میدان بهارستان وجود دارد که بسیاری از آنها مربوط به وقایع تاریخی است که در میدان بهارستان رخ داده است. این میدان را می توان یکی از اولین میدان های تهران دانست و به همین دلیل در بسیاری از وقایع تاریخی ایران نقش بسیار پر رنگی داشته است.

این میدان که در سال 1395 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، نقش مهمی در محورهای مواصلاتی مناطق مرکزی شهر دارد و یکی از میدان های مهم در گذشته بوده است.

  افزایش 17 درصدی تولید سنگ آهن در سال 1400 / شروع ساخت کنسانتره در سال 1401

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید