عکس/ خوابیدن زن و مرد در اتوبوس در تهران

421133 845 خبر مرکزی

وقتی صحبت از سرما می شود، گوشه و کنار تهران، زیر پل ها، نیمکت های پارک، ایستگاه های اتوبوس و حتی قبرهای شهر بی خانمان و بی خانمان است.

اما در هوای سرد داشتن یک جای گرم برای خوابیدن چند ساعته در یکی از گران ترین سکونتگاه های دنیا یعنی تهران برای چنین شهروندانی آسان نبوده و هنوز هم نیست، حالا هم زمستان است و هم سرد! و تهران هر شب بی خانمان ها را به اتوبوس های 24 ساعته خود می فرستد.

این افراد معمولاً هر شب برای جلوگیری از یخ زدگی از سرما به سختی به سه راهی اتوبوس واحد واحد می رسند و اگر بتوانند چند دقیقه چشمان خود را می بندند و می خوابند. اتوبوس‌ها در این شب‌های سرد مملو از زنان، مردان و حتی کودکان بی‌خانمان هستند که هر کدام تاریخ خاص خود را دارند، اما در غربت شبیه هم هستند.

ماجرای خوابیدن این افراد در اتوبوس از صبح زود شروع می شود و تا حدود ساعت 5 صبح ادامه می یابد، یعنی زمانی که سایر شهروندان برای استفاده از اتوبوس ها به ایستگاه ها می روند.

نبود بیش از 25 هزار تومان (قیمت ارزان ترین خان در تهران 50 هزار تومان) باعث شد نتوانند به سمت خان بروند. به گفته برخی از این افراد، گلخانه ها آنقدر غیربهداشتی هستند که تحمل آن ها بسیار سخت تر از خوابیدن در اتوبوس است. سرما اجازه نمی دهد در خیابان بمانند.

صندلی اتوبوس می ماند، مشروط بر اینکه هزینه بلیط اتوبوس را پرداخت کنند و در انتهای مسیر پیاده شوند و به اتوبوس دیگری برگردند و به مسیر برگردند. اتوبوس های 24 ساعته تهران تنها مادر این افراد هستند. افرادی که فکر می کنند امرار معاش می کنند یا کار می کنند یا صنایع دستی می فروشند یا هر چیزی که می توانند. در بین این افراد معتاد هم وجود دارد اما تعداد آنها کم است.

  تعطیلی دفاتر 15 شهر خوزستان

از اواسط دی ماه چندین شب را با این افراد در تهیه این مجموعه سپری کرده ایم و به صحبت ها و درد دلشان گوش می دهیم. در این مدت متوجه شدیم که برخی از این افراد مدام در اتوبوس می خوابند، در حالی که برخی دیگر فکر می کنند برخی از شب ها در اتوبوس می خوابند.

تعداد آنها کم نیست و در دو خط شمال به جنوب (تجریش – راه آهن و ترمینال جنوبی – پارک وی) و یک خط از شرق به غرب (تهرانپارس – آزادی) دیده می شود.

این گزارش حاصل چندین شب حضور این افراد است. شاید دیدن عکس های این افراد در نیمه های شب تهران و اتوبوس و خیابان تنها بتواند بخشی از بی خانمانی این افراد را نشان دهد. اما چرت زدن بیشتر شبیه یک چشم بر هم زدن موقت است تا یک خواب عمیق و آرام!

عکس: مرتضی زنگنه و مجید کاهی

دیدگاهتان را بنویسید