عکس/ ثبت جهانی گونه جدیدی از ماهی به نام «علی دایی»

در قالب یک تیم تحقیقاتی ایرانی و آلمانی و به سرپرستی استاد دانشگاه گیلان گونه جدیدی از ماهی کشف و ثبت جهانی شد و به نام علی دایی افتخار فوتبال ایران نامگذاری شد.

نتایج هشت سال تحقیق مستمر یک تیم تحقیقاتی بین المللی متشکل از محققان ایرانی و آلمانی بر روی ماهیان خانواده sissuridae در حوزه های آبخیز دجله و فرات در ایران، ترکیه، سوریه و عراق در مقاله ای در مورد کشف گونه های ناشناخته خانواده منتشر شد.

دکتر سید حامد موسوی ثابت، عضو هیأت علمی شیلات، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان و سرپرست این پژوهش مشترک گفت: این پژوهش با همکاری دکتر سهیل ایگدری، عضو هیأت علمی شیلات دانشگاه تهران، دکتر صابر وطن دوست، عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بابل و دکتر یورگ فریهوف، ماهیگیر موزه تاریخ طبیعی برلین، ماهی های ارائه شده و ناشناخته این خانواده را به دنیای علم معرفی کردند. اولین بار در ایران

وی افزود: با توجه به پراکندگی این ماهی ها در رودخانه های استان های غرب و جنوب غرب کشور، نام علمی گونه ای از این ماهی که در رودخانه سیمره زندگی می کند، به لطف تلاش انسان دوستانه و میهن دوستانه فوتبالیست معروف و … مربی کشورمان پس از زلزله کرمانشاه.» افتخار او گلیپتوتوراکس آلیدایی نام دارد.

یکی از اعضای هیات علمی شیلات دانشکده منابع طبیعی دانشگاه گیلان با بیان اینکه مقاله به دست آمده از این مطالعه اخیرا در یکی از معتبرترین مجلات جانورشناسی دنیا (Zootaxa) منتشر شده است، تصریح کرد: یک علم بیولوژیکی است. به طوری که در ایران برخی از ماهیان بومی توسط محققانی مانند فردوسی، حافظ، سعدی، شیخ بهایی، رئیسعلی دلواری، امیرکبیر، محیط زیست شهید سعید پرخم و… نامگذاری شده است. البته این اولین بار نیست که نام علمی یک حیوان به نام ورزشکار نامگذاری می شود.

  تغییر شرایط پذیرش تابعیت ترکیه

موسوی ادامه داد: پروفسور شرف متخصص مورچه های مصری در دانشگاه ملک سعود عربستان در سال 2019 مورچه ای را از منطقه مرزی یمن و عمان کشف کرد و به دلیل سخت کوشی و ظاهرش به افتخار محمد صلاح، بازیکن فوتبال مصری به نام مرانوپلاس مصلحی. “مسلاحی) نام.

وی گفت: ما با افتخار این گنجینه را از دل رودخانه بخشنده سیمره و به نمایندگی از همه مردم ایران به ویژه هموطنان غیور کرمانشاه به پاس تلاش های علی دایی برای بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه به افتخار وی جاودانه کردیم. از طرف . . “

دیدگاهتان را بنویسید