عوامل موثر در رشد قد و افزایش هوش در کودکان

جامعه 24 – محمد طاهری در گفتگو با جامعه 24 درباره عوامل موثر بر رشد کودکان و برخی باورهای نادرست والدین درباره رشد قد و هوش فرزندان اظهار کرد: یک قانون طلایی در تغذیه وجود دارد، این قانون این است که دراز مدت. تغذیه می تواند کمک کند ما نباید دنبال این باشیم که فرزندمان چه غذایی بخورد تا رشد کند، چه غذایی بخورد تا هوشش افزایش یابد.

و افزود: پدر و مادرها نزد ما می آیند و می پرسند فرزندمان چه غذایی بخورد تا رشد کند! حقیقت این است که همه گروه های غذایی برای رشد کودک ضروری هستند. از جمله اینکه باید از برنج، نان و سیب زمینی نشاسته ای و همچنین ماکارونی و سایر غذاهای حاوی نشاسته در گروه نشاسته استفاده کنید، بنابراین ویتامین B موجود در میوه، گوشت و سایر غذاها باید برای ایجاد کالری و حفظ سلامت فرد در طول روز وجود داشته باشد. برای رشد

این نویسنده تغذیه کودکان ادامه می دهد: از طرفی شیر و فرآورده های شیری برای رشد استخوان ها باید حاوی کلسیم باشند و آفتاب و نور خورشید باید برای تامین ویتامین D وجود داشته باشد تا بتواند همچنان به کلسیم و رشد کودک برسد. منظور من از این موضوع این است که همه گروه های غذایی نقش دارند و به یکدیگر وابسته هستند و در درازمدت مسئول خواهند بود.

طاهری اضافه کرد: کودک باید صبحانه، ناهار و شام و میان وعده ها را علاوه بر گروه های غذایی که ذکر کردم مانند نشاسته و گوشت، لبنیات، سبزیجات و میوه ها را در گروه های ویژه زیر 18 سال علاوه بر چربی ها و شیرینی ها مصرف کند. آنها باید مصرف شوند تا اثر لازم در بدن ایجاد شود.

عوامل موثر در رشد قد و افزایش هوش در کودکان

به دنبال یک “غذای فوق العاده” برای بچه ها نباشید

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی تصریح کرد: بنابراین نباید به دنبال «فوق العاده غذایی» باشیم که مثلاً بتواند هورمون رشد ترشح کند و باعث رشد کودک شود. اصولاً برای رشد کودک باید از همه گروه های غذایی استفاده کرد. هم رشد فکری و قد و بلوغ و هم رشد استخوان و…


بیشتر بخوانید: 13 میان وعده خوشمزه برای بهبود یادگیری و حافظه دانش آموزان


وی با اشاره به اینکه باید توجه داشت که لبنیات در این گروه سنی باید از دو تا سه واحد باشد، افزود: از آنجایی که تمام فلزات سنگین دو ظرفیتی موجود در آنها برای ورود به بدن و جذب یعنی . ما مقدار زیادی کلسیم مصرف می کنیم، از طرفی آهن بدن که در جذب آن رقابت می کند، می تواند کمتر جذب شود و باعث کاهش هوش کودک و بسیاری از این موارد شود. بنابراین نباید روی یک ماده غذایی تاکید کرد، مثلا فقط شیر و فرآورده های شیری مصرف کنید. این باعث کاهش آهن یا سایر فلزات دو ظرفیتی می شود که می تواند رشد، اشتها و هوش کودک را کاهش دهد.

  عکس های دیدنی از سکته و احیای قلبی "فیل"

طاهری، به همین دلیل پیشنهاد من بعد از سال ها فعالیت در این زمینه این است که فرهنگ سازی شود تا خانواده ها بتوانند رژیم غذایی خود را تغییر دهند. پرهیز از مصرف فست فودها و غذاهایی که در شهر موجود است و بیشتر چاق کننده و سیرکننده هستند و از طرفی مصرف غذاهای خوب و در یک کلام تغییر رژیم غذایی.

تغییر رژیم غذایی باید همراه با خواب خوب انجام شود

این کارشناس تغذیه و رژیم درمانی درباره سایر عوامل موثر در رشد کودکان در کنار رژیم غذایی مناسب، گفت: این رفتارها و تغییرات غذایی باید در کنار خواب خوب رخ دهد. مثلا از ساعت 18 تا 19 و تا ساعت 11 شب که هورمون رشد ترشح می شود، اگر بچه ها بخوابند، هورمون به آنها می رسد، اما متاسفانه الان بچه ها تا ساعت 2 صبح بیدار هستند. . و هورمون رشد به آن ها نمی رسد، در واقع زندگی شهری باعث شده خانواده ها تا ساعت 10 و 11 شب بیرون باشند و وقتی به خانه می آیند و شام می خورند و بچه را می خوابانند، آن وقت طلایی را از دست می دهند. بنابراین تغذیه مناسب در کنار خواب خوب می تواند کمک کننده باشد.

عوامل موثر در رشد قد و افزایش هوش در کودکان

وی شرط و رفتار سوم را ورزش می داند و می گوید: ورزش یعنی فعالیت بدنی مناسب. ورزش و فعالیت های حرفه ای تا سن 12 سالگی توصیه نمی شود، زیرا صفحات رشد کودکان به طور موثر از غضروفی به استخوانی تغییر می کند و کودکان ممکن است کوتاه بمانند. اما ورزش هایی مانند دویدن، ورزش روزانه با خانواده و پیاده روی در پارک و غیره در کنار تغذیه و خواب خوب می تواند به رشد خوب کودک کمک کند.

  1401 تیبا از زنجیره تولید سایپا حذف می شود / روند کیفی سایپا ارتقا می یابد

طاهری خاطرنشان کرد: باز هم تاکید می کنم هیچ «فوق العاده غذایی» وجود ندارد که به یکباره باعث افزایش قد و هوش کودک شود و همه گروه های غذایی و سایر رفتارها به شرح فوق ملاک عمل باشد.

آمار مرگ و میر کودکان در اثر سوء تغذیه

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره آمار مرگ و میر کودکان به دلیل رژیم غذایی نامناسب نیز گفت: زمانی از هر 5 کودک 4 کودک دچار سوء تغذیه، دو تا سه کودک اضافه وزن و 1 یا 2 کودک دچار کمبود وزن بودند. . البته هنوز هم در برخی شهرهای دور این اتفاق می تواند بیفتد. این آمار مربوط به دهه های 1960 و 1970 است. آمار جدید را نمی دانم اما فکر می کنم از هر 5 نفر 3 تا 3 و نیم نفر اضافه وزن دارند، احتمالا نیم تا یک نفر کم وزن هستند و شاید از هر 5 نفر نصف یا یک نفر نیز وزن طبیعی و ایده آل دارند. دارند دلیل این امر در واقع زندگی شهری و به هم ریختگی همه برنامه هاست.

وی درباره اقدامات برخی خانواده ها برای رشد فرزندانشان با تهیه برخی مکمل ها و شربت های گیاهی و صنعتی از داروخانه ها گفت: نمی توانم تکذیب کنم. وقتی پدر و مادر به متخصص تغذیه مراجعه می کنند، می بینیم که مادر این و آن را زیاد شنیده و از اینکه به کودک گفته این و آن را بخور و نخور، بسیار ناراحت است. من احساس می کنم زمانی که یک کودک (بالای دو سال) کمبود مواد مغذی دارد. فلزات دو ظرفیتی مانند روی، آهن و کلسیم؛ ممکن است نیاز به مکمل باشد و ممکن است لازم باشد آن را مصرف کنم.

طاهری ادامه داد: اقدام مادران به داروخانه و دریافت این مکمل ها راه درستی نیست. نه به این دلیل که باید دکتر بروند، بلکه به این دلیل که واقعاً باید مقدار آن را بدانند و بفهمند که شاید این بچه مشکلات دیگری داشته باشد و مکمل مشکلات دیگری برای کودک ایجاد کند. مثلاً اگر سراغ ویتامین ها برویم، ویتامین های محلول در چربی; آنها دیرتر و کمتر منتشر می شوند، بنابراین مصرف ویتامین ها به تنهایی مناسب نیست. از طرفی باعث چاق شدن بیش از حد کودک می شود. به عنوان مثال، من مشتری داشتم که در کودکی می خواست وزن کم کند. دلیلش این است که مادرش در سن 3-5 سالگی به کودک مکمل ها، مولتی ویتامین ها، روی و آهن و همه اینها را تغذیه می کرد بدون اینکه توجه کند که آیا کودک واقعاً به آنها نیاز دارد یا خیر.

  لاک پشت بورسی فاز منفی را پشت سر می گذارد

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره باورهای نادرست والدین درباره چنین تصمیماتی توضیح داد: معمولاً از نظر دیداری برای پدران و مادران اهمیت بیشتری دارد. شاید این اشتباهات ناشی از باورهای غلط فرهنگی باشد. می گویند به این بچه نگاه کن، صورتش شبیه ماه شب است، این بچه خیلی چاق و چاق است و شاید مادرها بچه چاق و چاق را دوست دارند. یک کودک ممکن است وزن طبیعی داشته باشد اما از نظر مادران و پدران لاغر تلقی شود، اگر همان کودک به دلیل رژیم غذایی و به دلیل یکسان بودن والدین استخوان های کوچک تری داشته باشد یا اگر صورت استخوانی داشته باشد نیز به دلیل ژنتیک. اما وقتی می بینند صورت کودک گردتر و زیباتر شده است، ترجیح می دهند به مکمل ها روی بیاورند. بنابراین فرهنگ بسیار مهم است.

عوامل موثر در رشد قد و افزایش هوش در کودکان

وی ادامه داد: بدون مشورت با متخصص تغذیه و تغذیه، هیچ دارویی نباید خودسرانه تهیه و به کودک داده شود. دوم اینکه والدین باید در نظر داشته باشند که آیا کودک از نظر وزن و قد در شرایط استاندارد قرار دارد یا خیر. اگر بخواهیم استاندارد را تعیین کنیم، باز هم باید به کارشناسان مراجعه کنند تا به آنها بگویند یا در مدارس تدریس کنند و به مادران بگویند که این بچه مثلاً وزن و قد مشکل دارد یا نه.

نویسنده دو کتاب «گام به گام در تغذیه کودکان یک ماهگی تا شش سالگی» و «غذای شیرخواران و کودکان» در پایان توصیه می کند: مادران می توانند از غذاهای مختلف، با رنگ، بو و لعاب غذا استفاده کنند، غذا را بیشتر تزیین کنند. همه چیزهایی که به اشتهای کودکان کمک می کند، به جای روی آوردن به مولتی ویتامین ها از آن چیزها استفاده کنید. چرا مثلا بچه ها رنگ سبزی سبز را دوست دارند اما اگر یک تکه مرغ سوخاری را جلوی آنها بگذارید، آن را نمی خورند؟ همه اینها می تواند در افزایش اشتها موثر باشد و از خرید بی اطلاع مولتی ویتامین ها و شربت های مختلف جلوگیری کند.

2022-08-15 19:53:02

دیدگاهتان را بنویسید