عوامل افزایش قیمت دلار

اسکناس آمریکا در پنجمین روز هفته توانست به سقف قیمتی در ماه نوامبر برسد. دلار روز چهارشنبه 150 تن افزایش داشت و در ساعت 27 بعد از ظهر در محدوده 27 هزار و 740 تن قرار گرفت.

بررسی روند قیمت ها نشان می دهد که هر بار در آبان ماه این ارز به محدوده 27 هزار و 800 حجمی نزدیک شده، حجم فروش به معامله گران افزایش یافته است.

سد دلار برای صعود

در این شرایط می توان گفت در صورت عبور دلار از محدوده 27800 تنی، اتفاق جدیدی در بازار رخ داده و وضعیت مطلوب تری برای افزایش بازار ایجاد شده است.

اگر فروش ارز در روال قبلی نزدیک به 27800 تن افزایش یابد، انتظارات رو به افزایش تعدیل خواهد شد. با این حال با توجه به افزایش قیمت دلار در روز چهارشنبه، برخی از معامله گران نسبت به آینده این ارز خوش بین شده اند.

به گفته فعالان، دلار در پنجمین روز هفته به دلیل دو اتفاق سیاسی و یک اتفاق خارج از بازار افزایش یافت. به گفته تعدادی از فعالان ارزی، معامله گران ابتدای روز با جاسوسی از سخنان مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی سعی در افزایش سطح خرید در بازار داشتند.

رافائل گروسی گفت: می توانم بگویم [بازرسی در ایران]”مثل پرواز در آسمانی پر از ابرهای ضخیم است.” بازرگانان سعی کردند از سخنان او چنین برداشتی داشته باشند که اختلافات زیادی بین ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی وجود دارد و این می تواند منجر به رفتن پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل و حتی صدور قطعنامه علیه ایران شود.

  نرخ رهن و اجاره آپارتمان در منطقه 5 تهران

با استفاده از اخبار مشابه، تاجران توانستند اسکناس آمریکا را در اوایل روز به کانال 27600 تنی منتقل کنند. قبل از اینکه ساعت عدد 13 را نشان دهد، دلار حتی از محدوده 27700 تن نیز عبور کرد.

از همان لحظه فشار برای فروش ارز اندکی افزایش یافت و به نظر می رسد زمان اصلاح مجدد قیمت دلار فرا رسیده است. در دوره های قبل که دلار از کانال 27 هزار و 700 تنی عبور کرد، خریداران به تدریج عقب نشینی کردند و برخی از معامله گران شروع به سوء استفاده از خریدهای قبلی خود کردند. با این حال، این حداقل در ساعت 15 روز چهارشنبه اتفاق افتاد.

به گفته فعالان، از اواسط روز است که دلالان با اخبار جدید در بازار مانور می دهند و به این ترتیب از حضور فروشندگان جدی در بازار جلوگیری می کنند. اواسط روز رسانه های محلی از درگیری بین آمریکا و سپاه پاسداران در دریای عمان خبر دادند.

خبرگزاری صدا و سیما گفت: نیروهای دلاور نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی جان برکفان با اقدام به موقع و مقتدرانه دزدی دریایی و سرقت نفت ایران از آمریکا را خنثی کردند. عامل غیر بازاری که به افزایش دلار در روز چهارشنبه کمک کرد، افزایش حواله های درهم به حدود 7600 تن بود.

برخی از فعالان بر این باور بودند که روز پنجشنبه با عبور از فضای هیجانی اخبار، بازار به روال عادی خود باز می گردد و دلار نزدیک به محدوده 27 هزار و 800 تن نخواهد ماند. با این حال، افزایش ارزش دلار از این محدوده می تواند رشد جدیدی را برای بازار به همراه داشته باشد.

  21 علائم هشدار دهنده و علل درد قلب

با توجه به افزایش قیمت دلار در روز چهارشنبه، سکه امامی نیز افزایش یافت. فلز گرانبهای داخلی در پنجمین روز هفته با 65 هزار تن افزایش قیمت به 11 میلیون و 870 هزار تن رسید. این رشد در حالی رخ داد که روز سه شنبه فروشندگان بر بازار سکه تسلط داشتند و حتی توانستند فلز گرانبهای داخلی را تحت حمایت 11 میلیون و 800 هزار تنی در معرض حمایت قرار دهند.

دیدگاهتان را بنویسید