عمو جان ناپلئون در این عمارت ساخته شده است

لیلا اصلانی| حتی ویرانی چشمانش را بست. مثل یک رمان قدیمی با شخصیت های قدیمی، رهگذران را می گرفت و رها نمی کرد. خوشبختانه این خانه یک باغ صنفی متروکه بود که به دلیل عدم رسیدگی از لیست انتظار تعمیر خارج شد و در مزایده توسط شهرداری تهران تملک شد.

حالا این خانه به تیتر اخبار گروه ها و انجمن های مدافع خانه های تاریخی پایتخت تبدیل شده است. به زودی پس از چندین سال انتظار درهای آن به روی مردم باز می شود و خاطره رفت و آمد مردم با هزار و یک ناگفته در داخل و خارج و جلوی این عمارت زنده می شود.

اینجا محل اختلاف خانواده امین الضرب و اتحادیه بود

سید عبدالله انور، مورخ تهران امروزی، پژوهشی در مورد تاریخچه این باغ دارد. آنچه از بالا و پایین کردن اسناد به دست آمده نشان می دهد که این خانه در باغ اعیانی از دیرباز محل اختلاف دو خانواده معروف تهران قدیم یعنی امین الضرب و اتحادیه بوده است:

بخشی از این باغ بعداً به مسافران بلژیکی فروخته شد و قسمت کوچکی از آن توسط پسر ظهیرالدول حفظ شد. اما سفارت بلژیک نیز در دوره دوم پهلوی به خانواده امینی فروخته شد. بقیه خانه باغ را در سه دانگه به ​​یکی از خان های بختیاری ظهیرالدوله فروختند و سه دانگه دیگر را به عنوان رهن به مرحوم امین الضرب دادند. سه خانه دانگ بعداً به اتحادیه متأخر فروخته شد.

چون سه منزل در اختیار مرحوم امین الضرب بود، پرونده در حضور امام جمعه خوی مطرح شد. مرحوم صنفی پس از سالها مذاکره و درگیری و بر اساس اسناد و مدارک دو خانواده صاحب شش منزل شد و با پرداخت حقوق خاندان امین السلطان، ورثه خود را راضی کرد و باغ زیبای اتحادیه را ایجاد کرد. . “

  پیش فروش محصولات سایپا به مناسبت دهه فجر

ساختمان اتحادیه

موقعیت این عمارت بر سر زبان ها افتاده است

این روزها توقع مبارکی نداشته باش که میدان فردوسی وسط تهران، خالی و ده جور طرحی که آن را مناسب و نامناسب می کند، هر روز را سخت می کند.

این خیابان تا 6 دهه پیش مرز شمالی تهران بود، سپس بزرگراه شمیران شروع شد و امروز به دامنه کوه یا میدان تجریش می رسد. خانه اتحادیه در دوره قاجار توسط ظهیرالدوله بین خیابان فردوسی و لاله زار ساخته شد و خیلی زود شهرت یافت.

تالارهای این خانه پذیرای مهمانان مخفی بود

بیشتر باغ های لاله زار در زمان احمدشاه قاجار و در بحبوحه اوضاع نابسامان سیاسی و اقتصادی آن زمان به فروش رفت. در سال ۱۲۶۱ بخشی از این باغ بزرگ به میرزا ابراهیم خان پدر علی عسگرخان اتابک فروخته شد. با مرگ پسرش ابراهیم خان ملقب به امین السلطان بخشهای دیگری را خرید و به باغ اضافه کرد.

این خانه بعداً به میرزا احمد خان اتابک رسید که در دوران صدارت او مجالس مخفیانه و سرنوشت سازی ترتیب داد. بسیاری از سفرا و افراد کلیدی دربار در این خانه رفت و آمد داشتند و همیشه آن را پناهگاهی امن برای خود می دانستند.

عمارت قدیمی

فروش باغ امین السلطان به اهالی سینما

در سال های بعد وارثان امین السلطان بدون توجه به ارزش باغ آن را به سینماهای لاله زار فروختند. بعدها سینما جهان، سینما شهرزاد، مرکز خرید و پارکینگ بزرگ در این زمین ها ساخته شد. خانه باغ امین السلطان دیگر این عظمت سابق را نداشت.

غرور بدون بستن خیابان با سانس های طولانی سینماها استخوان در گلوی این عمارت را زیبا کرد و کم کم آن را به حاشیه راند. قدرت طاق‌ها و ستون‌ها، تخت‌ها و تالاب‌های اتحادیه به نورهای نئون و رنگی سالن‌ها نمی‌رسید و کم کم فراموش می‌شدند.

  وزرای خارجه مصر و اردن با نخست وزیر عراق دیدار می کنند

رحیم ناجی این خانه باغ شد

امین السلطان به عنوان نخست وزیر دربار قاجار چندان شناخته شده نبود. بسیاری خانه او را می خواستند، اما دیدار با ورثه به قیمت رای آنها تمام می شد. تنها کسی که برای احیای بقیه باغ اقدام کرد رحیم اتحادی بود که سرانجام در سال 1295 خانه را از وارثان امین السلطان خرید.

آن را به 30 قسمت تقسیم کنید و بین فرزندان خود تقسیم کنید. در سال های بعد وارثان اتحادیه به تدریج این زمین های با ارزش را فروختند. عمارت وسط باغ مرمت شده و به درستی نگهداری و حفاظت نشده است.

عمارت قدیمی

عمو جان ناپلئون در این عمارت ساخته شده است

در دهه 50 اکثر خانه های قدیمی و استخوانی تهران مسکونی بودند. بین این پنج دریا و سقف های چند برابری و راهروهای ورودی هنوز اثری از زندگی وجود داشت. ناصر تقوایی کارگردان مشهور سینما به دنبال عمارتی برای ساخت درام و کمدی مورد نظر خود بود.

تا اینکه یکی از وارثان اتحادیه با ساخت سریال در این خانه موافقت کرد. از آن پس این عمارت به جا مانده از باغ های وسیع امین السلطان به عنوان خانه عمو جان ناپلئون شناخته می شود.

خانه صدراعظم خانه ما شد

سال 1389 بود که صاحبان خانه اتحادیه شکایتی را به دیوان عدالت اداری ارائه کردند. پیام آنها این بود که حالا که این خانه آتش گرفته و سازمان میراث فرهنگی نظارت و رسیدگی به آن ندارد، این عمارت از فهرست آثار ثبت ملی خارج خواهد شد.

در سال 1394 سازمان تعمیرات شهرداری این عمارت را به مبلغ 28 میلیارد تن از وراث اتحادیه خریداری و آن را مرمت کرد. این روزها خبر بازگشایی این خانه تاریخی امید را در دل عاشقان معماری تهران قدیم زنده کرده است.

  دنیا در آستانه فاجعه غذایی است؟!

متولیان سازمان نوسازی در مصاحبه‌هایی گفته‌اند که این عمارت مورد استفاده عمومی قرار می‌گیرد تا تمام بیت رهبری تبدیل به بارگاه تمام ملت ایران شود.

دیدگاهتان را بنویسید