علل و راههای رفع تلخی دهان

فرادید| بسیاری از مردم بیدار شدن در صبح با دهان کثیف ترش و تلخ را تجربه می کنند. اگر هنگام بیدار شدن از خواب تلخی و طعم بد در دهان خود احساس می کنید، علت آن را بدانید و درمان مناسب را انتخاب کنید.

انتشار تلخی و بوی بد دهان باعث شده است که چندان جدی گرفته نشود، اما باید توجه داشت که تلخی و طعم بد صبحگاهی را نباید نادیده گرفت. تلخی و طعم بد دهان نشان دهنده ابتلای بدن به بیماری است که باید ریشه کن و درمان شود.

عوامل مختلفی در تلخی و بد مزه شدن دهان نقش دارند که از آن جمله می توان به رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، مشکلات کبدی، رشد بیش از حد باکتری ها و سینوزیت اشاره کرد که باید برای درمان این مشکل راه حل مناسبی اندیشید.

علت تلخی دهان چیست؟

در اینجا به برخی از شایع ترین دلایل تلخی در دهان اشاره می کنیم.

1 بهداشت ضعیف دهان

این یکی از مهم ترین علل تلخی دهان است. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان خطر ابتلا به عفونت ها و بیماری های لثه و مشکلاتی مانند عفونت های دندانی و التهاب لثه را افزایش می دهد که همگی باعث ایجاد تلخی در دهان می شوند.

راه های خلاص شدن از شر تلخی دهان؛ علت تلخی دهان چیست؟

2. مصرف دارو

مصرف برخی داروها می تواند باعث ایجاد تلخی در دهان شود. این داروها اغلب شامل داروهایی هستند که برای درمان بیماری های قلبی عروقی و بیماری هایی با ریشه های روانی تجویز می شوند. برخی از آنتی بیوتیک ها مانند آلوپورینول و برخی داروهای ضد افسردگی نیز می توانند باعث ایجاد تلخی در دهان شوند.

  8 فایده پنهان کردن غذاهای تند

مولتی ویتامین ها و مکمل ها: برخی مولتی ویتامین ها و مکمل ها نیز می توانند باعث ایجاد تلخی در دهان شوند. این مکمل ها اغلب حاوی مقادیر زیادی روی و مس هستند. مکمل های آهن نیز باعث ایجاد تلخی در دهان می شوند. خوشبختانه با پایان یافتن مکمل یا مولتی ویتامین، مشکل طعم تلخ در دهان برطرف می شود.

4. سیگار کشیدن

سیگار بر جوانه های چشایی تأثیر می گذارد و منجر به تلخی در دهان می شود. استنشاق برخی مواد شیمیایی مانند فرآورده های نفتی و بنزین، احتمال تلخی دهان را افزایش می دهد.

5. رفلاکس معده (بیماری ریفلاکس معده به مری)

بازگشت اسید معده به مری و ورود آن به دهان طعم تلخی را در دهان به جا می گذارد.

6. بارداری

بارداری با تغییرات هورمونی همراه است. برخی از این تغییرات هورمونی باعث ایجاد تلخی در دهان می شود. این مشکل که در زنان باردار رایج است با خوردن آب نبات یا برش های لیمو به راحتی برطرف می شود. سایر علل تلخی در دهان عبارتند از:

 • کم آبی بدن؛
 • دهان خشک؛
 • آلرژی؛
 • پولیپ بینی؛
 • ضربه به حفره دهان یا بینی؛
 • بریس های ارتودنسی.

نکاتی برای درمان تلخی دهان

1 با جوش شیرین پخش کنید

جوش شیرین یک درمان رایج برای تلخی دهان است. کمی جوش شیرین روی مسواک بریزید و دندان ها و زبان خود را به مدت 3 دقیقه مسواک بزنید. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا نتیجه خوبی بگیرید.

2. برس زبان

استفاده از مسواک می تواند در رفع تلخی دهان موثر باشد. به آرامی مسواک را روی زبان به جلو و عقب بکشید. این کار را 2-3 بار تکرار کنید.

3. دهان شویه

دهان شویه یکی از موثرترین راه ها برای مقابله با تلخی دهان است. دهان خود را با یک قاشق غذاخوری دهانشویه به مدت 1 دقیقه بشویید. این کار را دو بار در روز تکرار کنید.

4. داروی کاهنده اسید

برای رفع تلخی دهان ناشی از رفلاکس معده بهتر است از داروهای ضد اسیدی که نیاز به نسخه ندارند استفاده کنید. مصرف دارو برای رفع مشکل رفلاکس معده عارضه آن را که همان تلخی دهان است از بین می برد. اگر تلخی دهان با دارو برطرف نشد بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

5. مرکبات ترشی شده

خوردن مرکبات تاثیر بسزایی در رفع تلخی دهان دارد. این میوه ها تولید بزاق را افزایش می دهند که دهان را تمیز کرده و طعم تلخ آن را از بین می برد. آب لیمو یا آب پرتقال به همان اندازه در رفع تلخی دهان موثر هستند.

6. بهداشت دهان و دندان

بهداشت دهان و دندان نه تنها برای کاهش تلخی دهان، بلکه برای پیشگیری از آن در آینده ضروری است. هنگام شستن و تمیز کردن دهان، باید زبان و لثه خود را نیز کاملا تمیز کنید تا احتمال عفونت و در نتیجه تلخی دهان از بین برود.

7. چند نکته مفید دیگر

 • نوشیدن آب (با کاهش سطح اسید معده از رفلاکس جلوگیری می کند).
 • استفاده از نعناع یا خوشبو کننده دهان پس از چشیدن طعم غذاهای تند؛
 • جویدن دارچین (حداقل 1 قاشق چایخوری)؛
 • مصرف غذاهای چرب و تند را کاهش دهید (از رفلاکس معده جلوگیری می کند).
  یک کشتی سوخت یمنی به تصرف ائتلاف سعودی درآمد

دیدگاهتان را بنویسید