علت مرگ اولین گیرنده قلب خوک

اوایل سال جاری اعلام شد که دیوید بنت، مردی که از خوک اصلاح شده ژنتیکی پیوند قلب دریافت کرده بود، دو ماه پس از عمل جراحی در مرکز پزشکی دانشگاه مریلند درگذشت. سخنگوی بیمارستان گفت: “هیچ دلیل خاصی برای مرگ مشخص نشده است، اما کارشناسان پیوند می گویند که قلب خوک در یک بیمار آمریکایی در طی یک عمل مهم در اوایل امسال پیدا شد.”

بنت اولین کسی بود که قلب معیوب را با قلب خوک اصلاح شده ژنتیکی جایگزین کرد. دیوید بنت 57 ساله در مریلند زندگی می کرد. او بیماری قلبی شدید داشت و پس از اینکه درخواست او برای لیست انتظار قلب انسان چندین بار به دلیل عدم پذیرش رد شد، با انجام آزمایش قلب خوک موافقت کرد.

علت مرگ اولین گیرنده قلب خوک

قلب پیوند شده در ابتدا به خوبی عمل کرد و برای چند هفته هیچ نشانه ای از پس زدن مشاهده نشد. او مدتی را با خانواده خود گذراند و تحت فیزیوتراپی قرار گرفت، اما از بیمارستان مرخص نشد و مسئولان بیمارستان گفتند چند روز پیش حالش بدتر شده است.

آقای بنت هم روز قبل از عمل گفته بود: یا باید این پیوند را انجام دهم یا جانم را از دست خواهم داد. می خواهم زندگی کنم. اگرچه این عکس در تاریکی است، اما این آخرین فرصت من است.

اکنون محققان دریافته اند که قلب بنت به سیتومگالوویروس خوکی آلوده شده است، عفونتی که تأثیر مخربی بر پیوند داشته است. سیتومگالوویروس یک سرده از هرپس ویروس ها در زیر خانواده بتا از خانواده هرپس است.

شرکت بیوتکنولوژی Revivicor که این خوک ها را پرورش می دهد و می سازد، از اظهار نظر خودداری کرد و هیچ اظهارنظر عمومی در مورد ویروس نداد.

  دربی تهران چند تماشاگر دارد؟

مایک کورتیس، مدیر عامل eGenesis که خوک‌هایی را برای پیوند اعضا نیز پرورش می‌دهد، گفت: «این خوک باید عاری از همه عوامل بیماری‌زای خوک باشد و این بسیار مهم است». آیا آقای بنت از ویروس جان سالم به در خواهد برد؟ ما نمی دانیم، اما این عفونت نه تنها به زنده ماندن او کمک نکرد، بلکه ممکن است به شکست پیوند کمک کرده باشد.

علت مرگ بنت مهم است زیرا اگر قلب او به دلیل سرکوب سیستم ایمنی از کار بیفتد، محققان ممکن است بار دیگر به روش جدیدی برای پیوند موفقیت آمیز روی آورند. انتظار می‌رود شرکت‌هایی مانند United Therapeutics و eGenesis یا دانشگاه‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنند، آزمایش‌های بالینی را روی اندام خوک خود در یکی دو سال آینده انجام دهند.

بارتلی پی. گریفیث که پیوند را انجام داده است، می گوید: “اکنون شروع به درک دلیل مرگ او کرده ایم. اگر علت مرگ او عفونت بود، احتمالاً در آینده قادر به انجام این کار خواهیم بود.” از آن جلوگیری کنیم.

یواخیم دنر از موسسه ویروس شناسی دانشگاه برلین گفت که راه حل این است که بافت را با دقت بیشتری آزمایش کنیم. به نظر می رسد محققان آمریکایی پوزه خوک را برای تشخیص ویروس آزمایش کرده اند، اما این ویروس اغلب در اعماق بافت ها پنهان می شود.این یک ویروس نهفته است که تشخیص آن دشوار است. اما اگر حیوان را بهتر آزمایش کنید، این اتفاق نمی افتد. ویروس را می‌توان تشخیص داد و به راحتی از بدن خوک‌ها خارج کرد، اما متأسفانه آن‌ها از آنالیز خوبی استفاده نکردند و ویروسی را که باعث مرگ آنها شده بود، پیدا نکردند. خوک آلوده بود و ویروس از طریق پیوند منتقل شد. البته مرگ بنت را نمی توان تنها به گردن ویروس انداخت. بیمار در وضعیت بسیار بسیار وخیمی قرار داشت. این را فراموش نکن ممکن است ویروس در مرگ او نقش داشته باشد، اما این تنها دلیل مرگ او نیست. من هنوز فکر می کنم که این آزمایش موفقیت بزرگی بود، زیرا برای مثال، اولین پیوند قلب انسان به انسان در سال 1967 تنها 18 سال داشت. روز ادامه داشت و دو سال بعد پیوند قلب در آلمان تنها 27 ساعت طول کشید.

  ویدیو / خبر ازدواج پیمان جمشیدی توسط سام درخشانی

دیدگاهتان را بنویسید