علت مرگ از تاج کشف شد!

محققان دانشگاه آکسفورد قطعه‌ای از DNA را یافته‌اند که خطر مرگ بر اثر ویروس کرونا را دو برابر می‌کند.

این ژن LZTFL 1 نام دارد و به سلول های ریه اجازه مبارزه با ویروس کرونا را نمی دهد. علاوه بر این، این ژن می تواند منجر به نارسایی تنفسی شود. در طی این فرآیند، اکسیژن به اندام های اصلی بدن انسان نمی رسد. به عبارت دیگر، یک مطالعه جدید علت مرگ برخی افراد به دلیل کووید 19 و بقای برخی دیگر را آشکار کرده است.

بر اساس خبرنامه دانشگاه آکسفورد، تحقیقات قبلی DNA را در کروموزوم 3 شناسایی کرده است که خطر مرگ افراد بالای 65 سال بر اثر کووید 19 را دو برابر می کند. اما محققان نمی دانستند این نشانگر ژنتیکی چگونه کار می کند و چگونه با افزایش خطر مرتبط است.

در مطالعه جدیدی که در مجله Nature Genetics منتشر شد، جیمز دیویس و جیم هیوز از دانشگاه آکسفورد از فناوری جدید برای مطالعه ژنی استفاده کردند که خطر بالای مرگ ناشی از کووید 19 را به همراه دارد.

محققان یک الگوریتم هوش مصنوعی برای مطالعه انواع داده های ژنتیکی مربوط به صدها نوع سلول از قسمت های مختلف بدن توسعه داده اند. این روند نشان داده است که سیگنال ژنتیکی احتمالاً بر سلول های ریه تأثیر می گذارد.

سپس محققان DNA را با استفاده از تکنیکی با دقت بالا به سیگنال ژنتیکی تقریب زدند. دیمین داونز، مدیر آزمایشگاه مرکز تحقیقاتی، گفت: داده ها نشان می دهد که یک ژن آزمایش نشده به نام LZTFL 1 بر سلول های ریه تأثیر می گذارد.

  جیلی توگلا; شاسی بلند جدید چینی با طراحی متفاوت

محققان دریافتند که ژن‌های با خطر مرگ بالاتر اجازه نمی‌دهند سلول‌های راه‌های هوایی و ریه‌ها به طور مناسب به ویروس پاسخ دهند.

اما مهمتر از آن، این ژن بر سیستم ایمنی تأثیر نمی گذارد. به همین دلیل است که محققان معتقدند افراد دارای این ژن معمولاً به واکسن‌های کووید 19 پاسخ می‌دهند. جیمز دیویس می‌گوید: «عامل ژنتیکی که دیده‌ایم نشان می‌دهد که چرا برخی از افراد پس از ابتلا به کووید 19 بسیار بیمار می‌شوند.

این یافته همچنین نشان می دهد که در این بیماری نحوه واکنش ریه ها به ویروس بسیار مهم است. این مهم است زیرا بیشتر درمان ها بر تغییر پاسخ سیستم ایمنی به ویروس تمرکز می کنند و توجه کمتری به پاسخ ریوی می شود.

بر اساس این مطالعه، 60 درصد از مردم آسیای جنوب شرقی دارای ژن های پرخطر هستند. با این حال، این ژن در 15 درصد از افراد اروپایی تبار وجود دارد. این مطالعه همچنین نشان داد که 2 درصد از افراد آفریقایی-کارائیب تبار این ژن را دارند.

دیویس گفت: «عوامل اجتماعی و اقتصادی نیز نقش مهمی در جوامعی دارند که به شدت تحت تأثیر همه‌گیری کووید هستند. اگرچه ژنتیک بدن انسان را نمی توان تغییر داد، اما مطالعه ما نشان می دهد که افراد دارای ژن های پرخطر از این واکسن سود می برند.

دیدگاهتان را بنویسید