علائم و نشانه های افراد بسیار حساس

Society 24, Nadia Zakalund: افراد حساس معمولا خلاق، بسیار منصف هستند و توانایی خاصی در راهنمایی دیگران دارند، اما به دلیل همین ویژگی اغلب دچار استرس و سردرگمی می شوند و بیش از حد لازم به مسائل مختلف فکر می کنند.

در زیر به علائمی اشاره می کنیم که اگر فردی بیشترین علائم را داشت باید در ردیف افراد بسیار حساس قرار گیرد.

1. بسیار دلسوز هستند

افراد بسیار حساس می توانند احساسات، نیازها، ناامنی ها و سایر مسائل دیگران را به خوبی درک کنند. در تحقیقات علمی، این افراد نورون های آینه ای فعال تری در مغز خود دارند. این نورون ها مسئول درک احساسات دیگران هستند.

هوش عاطفی و شفقت آنها باعث می شود در روابط اجتماعی خود مهارت داشته باشند و در عین حال به دیگران الهام بخشند. از طرفی متأسفانه این افراد همیشه دوست دارند مورد محبت دیگران قرار بگیرند و به همین دلیل نیازهای دیگران را بر نیازهای خود مقدم دارند.

2. متفکر هستند

افراد بسیار حساس به هیچ مشکلی بدون فکر واکنش نشان نمی دهند. وقتی با یک سخنرانی یا موضوع خاصی مواجه می شوند، قبل از اقدام، ابتدا کمی زمان می گذارند تا اطلاعات کافی در مورد آن موضوع به دست آورند و سپس تصمیم می گیرند که چگونه به آن واکنش نشان دهند.

3. اغلب این عبارت را می شنوند: «اینقدر شخصی سازی نکن».

افراد حساس به هر موقعیتی به شدت واکنش نشان می دهند. آنها می توانند تحت تأثیر موضوعات مختلف پیرامون خود قرار گیرند، در حالی که دیگران به راحتی از موضوعات مشابه عبور می کنند. به همین دلیل بیشتر اوقات فکر می کنند مشکل دارند و به همین دلیل توانایی های خود را دست کم می گیرند و از حرف های دیگران عصبانی می شوند.

  5 ترفند برای موهای سالم

علائم و نشانه های افراد بسیار حساس

4. تحمل فشار زمان را ندارند

افراد بسیار حساس نمی توانند کار در شرایط کوتاه مدت را تحمل کنند. داشتن فهرست طولانی از کارهایی که باید در یک دوره زمانی خاص انجام دهند، آنها را به شدت مضطرب می کند. بنابراین همیشه سعی می کنند برنامه ریزی مناسبی برای کار خود داشته باشند.


بیشتر بخوانید: اختلال هراس چگونه زندگی افراد را مختل می کند؟


5. آنها تحلیلگران خوبی هستند

افراد بسیار حساس معمولاً تحلیلگرهای خوبی هستند و به مشکلات زیاد فکر می کنند، اما گاهی اوقات این ویژگی به نقطه ضعف آنها تبدیل می شود، زیرا با تحلیل بیش از حد مشکلات روزمره و صحبت های دیگران غمگین می شوند و معمولاً مشکلات منفی را بیش از آنچه هستند برجسته می کنند. آنها حس می کنند

6. مورد انتقاد نیستند

افراد بسیار حساس به انتقاد واکنش منفی نشان می دهند و آن را نمی پذیرند. بنابراین طوری رفتار می کنند که کسی آنها را سرزنش نمی کند. به همین دلیل ممکن است دچار مشکل شوند و مثلاً بیش از حد کار کنند تا مورد انتقاد قرار نگیرند.

7. در تصمیم گیری ها با خود سختگیر هستند

افراد بسیار حساس هنگام تصمیم گیری با خود بسیار سخت گیر هستند زیرا نمی خواهند تصمیمات آنها باعث ناراحتی دیگران شود. آنها حتی دوست ندارند در تصمیمات خود کوچکترین ریسکی را انجام دهند.

8. به جزئیات توجه می کنند

چون این افراد توجه و دقت بالایی به مشکلات دارند، جزئیات همه چیز را می بینند. آن‌ها می‌توانند به راحتی علایق و علاقه‌ها یا ترجیحات دیگران را تشخیص دهند. این ویژگی باعث می شود آنها دوستان زیادی داشته باشند. البته این توجه به جزئیات می تواند آنها را به سمت کمال گرایی سوق دهد.

  خودروی 300 میلیون تومانی دیگر لوکس محسوب نمی شود

9. مهربان هستند

افراد حساس معمولا مهربان و صادق هستند. آنها چیزها را به خوبی درک می کنند و بین درست و غلط تشخیص می دهند. البته احتمال سوء استفاده از مهربانی و صداقت آنها زیاد است.

10. آنها در حل مشکلات خوب هستند

افراد بسیار حساس می توانند به سرعت علت مشکلات را درک کرده و تا حدود زیادی آنها را حل کنند و فرصت های جدیدی برای خود و اطرافیانشان ایجاد کنند.

علائم و نشانه های افراد بسیار حساس

11. افراد حساس تند مزاج هستند

همانطور که گفتیم افراد حساس به سرعت محرک های اطراف خود را درک می کنند. به همین ترتیب می توانند هر مشکل ناخوشایند را، هر چقدر هم که پیش پا افتاده باشد، به طور کامل درک کرده و آزرده شوند، اتفاقی که معمولاً برای دیگران تا این حد اتفاق نمی افتد.

12. نمی توانند جلوی اشک هایشان را بگیرند

افراد بسیار حساس وقتی با موضوعی ناراحت کننده مواجه می شوند، سریعتر از دیگران احساساتی می شوند و حتی بعد از گریه اشک می ریزند و احساس خجالت می کنند.

13. ترجیح می دهند در خانه کار کنند

افراد بسیار حساس معمولا نمی توانند رفتار نامناسب همکاران و محیط کاری پر سر و صدا در محل کار را تحمل کنند، بنابراین ترجیح می دهند کارهای خود را در خانه و در محیطی آرام انجام دهند. آنها معمولاً کار از راه دور را ترجیح می دهند.

14. در زندگی به دنبال معنا و هدف هستند

شما نمی توانید با پول و اعتبار افراد بسیار حساس را به انجام کاری تشویق کنید. کار آنها باید دلپذیر و هدفمند باشد. به همین دلیل هرگز برای کسب درآمد کاری انجام نمی دهند. افراد بسیار حساس به سرعت متوجه چیزهای ناراحت کننده می شوند زیرا محرک ها را در محیط اطراف خود به خوبی احساس می کنند.

  هواشناسی ایران امروز 14/08/08

منبع: psychologytoday

2022-09-28 20:37:10

دیدگاهتان را بنویسید