علائم هشدار دهنده سرطان مثانه

سرطان مثانه می تواند یکی از کشنده ترین بیماری ها باشد. با این حال، علائم هشدار دهنده اولیه به راحتی قابل تشخیص است و اگر تومورها در مثانه شروع به رشد کنند، تشخیص زودهنگام کلید افزایش نرخ بقا است.

مانند بسیاری از سرطان ها، اگر بتوانید علائم هشدار دهنده اولیه رشد تومور در مثانه خود را تشخیص دهید، شانس بسیار بیشتری برای تشخیص، درمان و بهبودی زودهنگام خواهید داشت.

افرادی که در مراحل اولیه با این بیماری تشخیص داده می شوند، 95 درصد شانس زنده ماندن در سال اول زندگی خود خواهند داشت. بنابراین نیمی از بیماران تشخیص داده شده ده سال یا بیشتر پس از کشف سرطان زنده می مانند. این باعث می شود سرطان مثانه یکی از حدود 200 نوع سرطانی باشد که بدن انسان می تواند تولید کند و شانس بیشتری برای زنده ماندن دارد.

تشخیص زودهنگام

پیش از این، بدون تشخیص زودهنگام، سرطان مثانه یکی از کشنده ترین انواع سرطان بود. با توجه به آگاهی بیشتر مردم از علائم سرطان، در درجه اول وجود خون در ادرار، میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در 30 سال گذشته تقریباً به نصف کاهش یافته است.

هنگامی که پزشک شما نگران است که هر یک از علائم شما ممکن است ناشی از سرطان مثانه باشد، ممکن است آزمایش ادرار را برای تشخیص بیماری انجام دهد یا ممکن است از سیستوسکوپی برای بررسی داخل مجرای ادرار و مثانه برای بررسی وجود تومور استفاده کند.

اگرچه تشخیص خون در ادرار تنها علامت هشدار دهنده نیست، اما علامت اصلی آن است که باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

  اینفوگرافی/ چند راه ساده برای کاهش خطر ابتلا به سرطان در مردان

ادرار خونی که هماچوری نامیده می شود، می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. گاهی اوقات رنگ صورتی، قرمز روشن، قهوه ای یا فقط خون کم رنگ در ادرار می تواند نشانه ای از مشکلات مثانه باشد.

در حالی که لزوماً به این معنی نیست که سرطان مثانه دارید، اما می تواند نشانه عفونت دستگاه ادراری (UTI) یا یک مشکل سلامتی دیگر باشد.

این علائم اغلب ناشی از عفونت دستگاه ادراری (UTI)، سنگ مثانه، مثانه بیش فعال یا بزرگ شدن پروستات (در مردان) است. پزشک علت را پیدا کند و در صورت لزوم آن را درمان کند.

با این حال، 80 درصد بیماران مبتلا به سرطان مثانه دارای خون در ادرار هستند. این به این دلیل است که سرطان مثانه باعث رشد سلول ها در پوشش مثانه می شود. این سلول ها می توانند با هم ترکیب شوند و تومورهایی را در پوشش مثانه تشکیل دهند که می تواند باعث خونریزی شود.

سایر علائم هشدار دهنده سرطان مثانه

ادرار کردن بیش از حد معمول
یک اصرار بسیار ناگهانی و فوری برای ادرار کردن
احساس سوزش هنگام ادرار کردن
درد در قسمت پایین شکم، گاهی در ناحیه شکم یا پشت
احساس خستگی و ناخوشی
از دست دادن اشتها
درد استخوان

در حالی که اکثر بیماران مبتلا به سرطان مثانه با سرطان اولیه مثانه تشخیص داده می شوند، که در درجه اول سلول های پوشاننده مثانه را تحت تاثیر قرار می دهد، گاهی اوقات این سرطان ها می توانند متاستاز داده یا به سلول های دیگر خارج از مثانه سرایت کنند.

هنگامی که سلول های سرطانی فراتر از پوشش داخلی به داخل عضله اطراف مثانه گسترش می یابند، به آن سرطان مثانه مهاجم عضلانی (یا سرطان مثانه مهاجم) می گویند. شیوع کمتری دارد، اما احتمال انتشار آن به سایر نقاط بدن بیشتر است. “

  اعدام زن و مرد متاهل به دلیل رابطه غیرقانونی

در این حالت، ممکن است علائم دیگری مرتبط با انواع دیگر سرطان ایجاد کند، اما احساس درد در استخوان ها ممکن است نشانه گسترش سلول های سرطانی باشد.

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، مهم است که در اسرع وقت با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر خون در مطب شما قابل مشاهده نباشد، می توان آزمایشاتی را برای یافتن خون میکروسکوپی و تشخیص توده های بالقوه سرطانی انجام داد.

منبع: سلامت نیوز

دیدگاهتان را بنویسید