علائم تومورهای سرطانی مغز

تشخیص سرطان مغز بسیار دشوار است و در برخی موارد تا زمانی که بیمار فوت نکند، مشخص نیست، اما سردرد یکی از علائم این بیماری است که به تشخیص سریعتر کمک می کند.

سرطان مغز مجموعه ای از سلول هایی است که به طور غیر طبیعی در مغز رشد کرده اند. همه سرطان های مغز شامل تومور هستند، اما همه تومورها سرطانی نیستند. بیش از 120 نوع تومور مغزی وجود دارد که بسته به درگیری بافت مغز متفاوت است. تفاوت آنها همچنین اندازه یا موقعیت آنها است.

سرطان مغز و سایر بخش‌های سیستم عصبی تقریباً دهمین علت مرگ و میر در مردان و زنان است و تصور می‌شود که در کشورهای بزرگ رخ می‌دهد. سالانه حدود 18000 نفر بر اثر تومورهای مغزی جان خود را از دست می دهند. بیشتر این تومورها تشخیص داده نشده باقی می مانند.

این علائم بسته به تومورهای مغزی زمینه ای به دو دسته تقسیم می شوند.

علائم شایع عبارتند از سردرد، حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن هوشیاری و تشنج.

علائم کانونی شامل تشنج (بسته به محل تومور)، ضعف، از دست دادن حساسیت، مشکل در صحبت کردن و از دست دادن بینایی است.

علاوه بر این، برخی از علائم به پزشک کمک می کند تا تشخیص بهتری داشته باشد. علائم عبارتند از:

سردرد صبحگاهی و سرطان مغز

سردرد که در صبح بدتر می شود و به استفراغ تبدیل می شود، ممکن است با علائم سرطان مغز مرتبط باشد. تهوع و تشنج، مشکلات شناختی، مشکلات بینایی، مشکلات شنوایی، اشکال در صحبت کردن، کاهش اشتها، مشکل در راه رفتن، عدم تعادل بدن، ضعف عضلانی از علائم اصلی تومورهای مغزی هستند.

  لحظات کلیدی هنگام خرید تور مشهد از تهران

تومورهای مغزی از مغز منشا می گیرند و می توانند سرطانی یا غیرسرطانی باشند و بسیار سریع یا کند رشد می کنند. در هر مورد، بیش از 125 نوع تومور اولیه مغزی وجود دارد. علائم شایع عبارتند از سردرد، تهوع و استفراغ، کاهش هوشیاری و تشنج، همانطور که در بالا علائم کانونی را معرفی کردیم.

البته عوامل خطر هنوز ناشناخته است. اما برخی از آنها ممکن است شامل اختلالات سیستم ایمنی یا مشکلاتی مانند ایدز یا سایر ویروس ها باشد که در چنین شرایطی اعضای بدن را پیوند می دهند.

مایع نخاعی که از بینی خارج می شود

بر اساس اطلاعات موجود، این علامت همراه با سردرد، حالت تهوع، استفراغ و سرگیجه در انسان بروز می کند. در واقع این تومورها نوعی تومور اولیه مغزی هستند و به راحتی قابل تشخیص نیستند. گاهی اوقات علائمی ندارند و هنگامی که علائم ایجاد می کنند ممکن است به اشتباه آنها را شبیه به سایر بیماری ها تشخیص دهند. در برخی موارد، پزشک ممکن است به طور غیر منتظره متوجه این تومورها شود که ممکن است به دلیل MRI باشد.

مشکل شنوایی

مشکلات شنوایی در یک گوش، صدای زنگ در یک گوش، بی حسی یا ضعف در عضلات صورت و دوبینی همگی با سرطان مغز مرتبط هستند. همه اینها می توانند علائم تومورهای سرطانی مغز باشند و زمانی که یک تومور غیرسرطانی وارد اعصاب می شود رخ می دهد. عصبي كه داخل گوش است و به ساقه مغز منتهي مي شود.

این عصب وظیفه تعادل و انتقال اطلاعات و صدا از گوش به مغز را بر عهده دارد که معمولاً به تدریج رشد می کند و به بافت های اطراف سرایت نمی کند. این علائم زمانی رخ می دهند که تومورها به اندازه کافی بزرگ باشند که بر اعصاب محیطی، رگ های خونی و بافت مغز فشار وارد کنند.

  طرز تهیه شیرینی پلو با مرغ

امروزه تومور مغزی چقدر قابل درمان است؟

با توجه به اطلاعاتی که در اختیار بیماران مبتلا به تومورهای مغزی است، آنها به آخرین علوم زیستی و اطلاعات موجود دسترسی دارند. برای استفاده.

در واقع اطلاعات دقیق تری برای تعیین راهبرد تشخیص و درمان و درمان های مورد نظر مورد نیاز است. برای بیمارانی که تحت پرتودرمانی قرار می گیرند، فناوری های پیشرفته ای مانند استفاده از پروتون ها و یون های کربن وجود دارد که می تواند کنترل تومور را به حداکثر برساند.

چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به سرطان مغز هستند؟

بخشی از این ژنتیکی است که باعث رشد سرطان در بدن می شود. اما قرار گرفتن در معرض امواج رادیویی یونیزان نیز می تواند یک عامل خطر باشد. بطور کلی؛ هر فردی در هر سنی ممکن است به این سرطان مبتلا شود.

چگونه از سرطان مغز پیشگیری کنیم؟

متأسفانه هیچ راه دقیقی برای پیشگیری از سرطان مغز وجود ندارد که دقیقا برعکس سایر سرطان هاست.

منبع: ایسکانیوز

دیدگاهتان را بنویسید