علائم تشنج در کودکان

شهید بهشتی متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان دانشگاه علوم پزشکی، تشنج را ناشی از فعالیت بیش از حد و غیرطبیعی سلول های مغزی دانست و گفت: شایع ترین محدوده سنی این اختلالات از بدو تولد تا 19 سالگی است.

ساسان ساکت گفت: تشنج شامل سه گروه نوزادان (از بدو تولد تا 29 روزگی)، دوران کودکی (یک ماهگی تا نوجوانی) و نوجوانی زیر 18 سال است. دلایلی وجود دارد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تشریح بروز تشنج نوزادی در دوران کودکی پرداخت و افزود: اگر دو تشنج بدون علائم قبلی رخ دهد به آن صرع می گویند به گونه ای که صرع در کودکان زیر یک سال 120 هزار نفر در 120 نفر می تواند باشد. ببینید هر چه بزرگتر می شوید کمتر به سن 17 سالگی می رسید. تعداد حملات صرع در هر 100000 نوجوان به 20 مورد در سال کاهش می یابد.

وی خاطرنشان کرد: در تشخیص تب و تشنج در محدوده سنی، تب (بیش از 38 درجه)، عدم وجود اختلالات الکترولیتی مانند کمبود سدیم، قند و کلسیم یا عفونت مغزی و در نهایت عدم سابقه قبلی تشنج بسیار است. مهم.

این متخصص مغز و اعصاب کودکان و نوجوانان با تاکید بر اینکه تشنج هایی که بدون سابقه تب قبلی رخ می دهد با تشنج های پیچیده متفاوت است، می افزاید: تشنج های ساده همراه با تب تمام بدن را درگیر می کند، این تشنج ها تنها هر 24 ساعت یکبار و برای مدت کوتاهی رخ می دهد. از زمان زمان (کمتر از 15 دقیقه)، اما اگر فقط یک قسمت از بدن درگیر تشنج باشد و بیش از یک بار در هر 24 ساعت رخ دهد یا بیش از 15 دقیقه طول بکشد، به این حالت تشنج پیچیده می گویند.

  شوخی با فاصله اجتماعی در مدارس!

وی با اشاره به اینکه تحقیقات و درمان تشنج های پیچیده باید با دقت بیشتری انجام شود، خاطرنشان کرد: منطقی ترین راه حل برای بررسی و درمان تشنج بستری شدن کودک در بیمارستان است. زیرا احتمال عود بعد از هر تشنج زیاد است; بنابراین این کودکان باید بیشتر در مراکز درمانی معاینه و معاینه شوند.

ساکت با بیان اینکه برای تشنج هایی که به دنبال عفونت مغزی رخ می دهد باید مایع نخاعی مصرف شود، افزود: با این تحلیل مایع می توان علت تشنج را با درمان های ثانویه دنبال کرد.

نمونه های ساده آزمایش خون و گلبول های خون، آزمایش کلسیم، قند و سدیم از دیگر راه های شناسایی علل تشنج در کودکان است که دکتر ساکت به آن اشاره کرد.

این عضو هیئت علمی در پاسخ به این سوال که در چه مواردی تست الکتروانسفالوگرام برای تشنج توصیه می شود، ادامه داد: در کودکانی که کمتر از 24 ساعت بعد از شروع تب تشنج کرده اند، جنسیت پسر پسر است، کودک زیر سن است. یک سال یا در مواردی که فرد دیگری در خانواده مبتلا به صرع باشد، برای بررسی بیشتر باید نوار مغزی درخواست شود.

وی گفت: علائم تشنج فقط علائم شایعی مانند از دست دادن هوشیاری، خروج کف یا بزاق از دهان، افتادن، فشردن دندان ها، گاز گرفتن زبان، حرکات ناگهانی و سریع چشم یا صداهای غیرعادی مانند خروپف است. در برخی موارد، تشنج ممکن است با حداقل علائم مانند سرگیجه یا فراموشی همراه باشد.

این متخصص مغز و اعصاب اطفال در ادامه به علائم عدم وجود صرع اشاره کرد و افزود: این افراد معمولاً از محیط جدا می شوند، تشنج در این حالت ممکن است در یک نقطه با سرگیجه یا فراموشی مقطع همراه باشد. خم کردن سر به جلو و در موقعیت هایی مانند چرت زدن نیز می تواند نشان دهنده شروع یک نوع تشنج باشد.

  آخرین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

ساکت به راه های پیشگیری از تشنج ناشی از تب اشاره کرد و افزود: تشنج های ساده که معمولاً با تب بروز می کنند نیاز به درمان طولانی مدت ندارند، اما تشنج های پیچیده باید با دارو و تحت نظر پزشک همراه باشد.

وی گفت: تب یکی از عوامل اصلی تشنج در کودکان است.

این فوق تخصص مغز و اعصاب اطفال افزود: در صورتی که دمای زیر بغل کودک از 38 درجه سانتی گراد بیشتر شود و کودک بی حال شود باید تب کودک را کنترل کرد و برای کنترل تب سنی می توان از شربت های تب بر پایه استامینوفن استفاده کرد. به صورت خوراکی، داخل وریدی یا به صورت شیاف استفاده می شود.

این معلم تاکید کرد: برای جلوگیری از تشنج ناشی از حرارت بالا باید مرتب دمای بدن کودک را کنترل کنیم، نیم ساعت بعد از مصرف استامینوفن مجددا دمای بدن کودک را اندازه گیری می کند در صورتی که در این مدت دمای بدن کودک پایین آمد. مصرف استامینوفن را هر چهار ساعت یکبار ادامه دهید تا دمای بدن شما کاهش یابد.

وی افزود: اگر کودک در حین دادن استامینوفن همچنان تب دارد، در حین مصرف استامینوفن نیز باید از روش های شستشوی بدن در کودکان استفاده کنیم. بدین ترتیب پنج نقطه داغ بدن (پیشانی، سینه، زیر بغل، شکم و کشاله ران) را بشویید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ساکت در ادامه با بیان اینکه در کودکانی که سابقه تشنج دارند در صورت تب از سایر روش های درمانی برای پیشگیری از تشنج استفاده شود، ادامه داد: داروهای ضد تشنج به صورت خوراکی مصرف شود یا از شیاف استفاده شود. و ضمن کنترل تب در این کودکان به توصیه پزشک متخصص از مکمل های خوراکی ضد تشنج نیز استفاده می کنیم.

  آیا خسوف امسال ادامه دارد؟!

وی ادامه داد: شیوع تب و تشنج در سنین شش ماهگی تا شش سالگی چهار درصد است یعنی از هر 100 کودک تنها چهار کودک بدون سابقه قبلی یا ژنتیکی می توانند با تب دچار تشنج شوند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان گفت: والدین برای پیشگیری از تب خودسرانه مکمل مصرف نکنند.

دیدگاهتان را بنویسید