عربستان سعودی: ایران منبع خطر است

عبدالرحمن بن سعید الجمعه نماینده دائم عربستان سعودی که در اتحادیه عرب وی امروز (پنجشنبه 18 خرداد) در نهمین نشست مشترک مذاکرات سیاسی عربی و اروپایی بین نمایندگان دائم اتحادیه عرب و سفرای کمیته سیاسی و امنیتی شورای اتحادیه اروپا، ایران را متهم کرد و خواستار تقویت کشورهای عربی شد. روابط با اتحادیه اروپا . .

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی عبدالرحمن الجمعه با تاکید بر تمایل عربستان و کشورهای عربی برای تقویت و گسترش زمینه های همکاری با اتحادیه اروپا برای تامین منافع مشترک گفت: ما آنجا هستیم.

نماینده دائم عربستان سعودی گفت: چندین موضوع مهم بین المللی و منطقه ای برای کشورهای عربی و اروپایی وجود دارد که به طور مستقیم و غیرمستقیم بر روند همکاری بین آنها سایه افکنده است که مهمترین آنها موضوع ایران است و امنیت جهانی باعث شده است. ایران منبع خطری است که امنیت کشورهای عربی و صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند.

وی در ادامه اتهامات علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران با تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای و توسعه سامانه موشکی به شورش علیه جامعه جهانی و نقض معاهدات بین‌المللی ادامه می‌دهد. «سیستمی که تأسیسات نفتی و خطوط بین‌المللی تأمین انرژی را که برای اقتصاد جهانی حیاتی هستند، هدف قرار می‌دهد.

ما در جهان عرب از نقش بزرگ سیاسی و اقتصادی اتحادیه اروپا در عرصه بین‌الملل قدردانی می‌کنیم و از این رو اتحادیه اروپا برای اقدام مؤثر علیه رژیم ایران و رفتار آن که صلح‌آمیز است و این امر امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، قدردانی می‌کنیم.

عربستان سعودی: ایران منبع خطر است

این مقام سعودی در پایان سخنان خود در این نشست گفت: منطقه در حال حاضر شاهد دو چشم انداز و چشم انداز برای آینده است که هدف اول آن برقراری صلح و رفاه و ترویج عدالت، برابری و حقوق بشر توسط پادشاهی است. عربستان سعودی و کشورهای دوست عربی این است و در مقابل دیدگاه ایران به گسترش ویرانی و هرج و مرج در منطقه و جهان است.

  ایران ابرقدرت منطقه در دفاع از مظلومان است

این کیفرخواست روز جمعه در حالی تنظیم شد که وزارت خارجه عربستان نیز صبح امروز (پنجشنبه) در بیانیه ای از قطعنامه ضد ایرانی شورای حکومتی علیه ایران استقبال کرد.

بر اساس بیانیه ای که در صفحه توئیتر وزارت خارجه عربستان منتشر شد، ریاض گفت: از همه موضوعات هسته ای باقی مانده استقبال می کند.

در این بیانیه آمده است: «عربستان سعودی از ایران می خواهد که با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند و مناقشه را بدون تاخیر حل کند و امیدوار است که کشورهای عضو شورای حکام از آژانس و مدیرکل آن به طور کامل حمایت کنند».

نماینده عربستان سعودی در آژانس بین المللی انرژی اتمی شب گذشته نیز ایران را به رویکرد مبهم در قبال برنامه هسته ای خود متهم کرد.

شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی چهارشنبه شب قطعنامه خود را که از سوی آلمان، فرانسه، انگلیس و آمریکا ارائه شده بود، علیه ایران تصویب کرد. نمایندگان 30 کشور به این قطعنامه رای مثبت، دو کشور (روسیه و چین) رای مخالف و سه کشور (هند، لیبی و پاکستان) رای ممتنع دادند. روسیه می گوید این پنج کشور نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در واکنش به طرح ضدمحاسباتی و اطلاعات نادرست علیه کشوری که شفاف‌ترین برنامه صلح هسته‌ای جهان را دارد، گفت: «ایالات متحده و سه کشور اروپایی در تلاش برای دستیابی به راه‌حلی، نیات کوته‌بینانه دارند.» قطعنامه ایران آنها فراتر از اعتماد آژانس هستند.

روزنامه ایران نوشت: جمهوری اسلامی ایران پذیرش قطعنامه ارائه شده از سوی آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در نشست امروز شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را به عنوان اقدامی سیاسی، نادرست و غیر سازنده محکوم می کند. . این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد.

  چند عادت ساده برای کنترل کلسترول

در ادامه این بیانیه آمده است: «ایران اقدامات عملی متقابلی از جمله نصب سانتریفیوژهای پیشرفته و غیرفعال کردن دوربین‌های بدون شمارنده را به دلیل رویکرد غیرسازنده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پذیرش قطعنامه انجام داده است.»

دیدگاهتان را بنویسید